Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

50 dni, 15 upadłości konsumenckich w Polsce

Emilia Marcinkowska20 lutego 20152 komentarze

W sprawach związanych z upadłością konsumencką zapraszamy do kontaktu na e-mail: kontakt@twojalatarnia.pl oraz na strony: www.prawnikdlakonsumenta.pl oraz www.twojalatarnia.pl

 

Od 1 stycznia 2015 r. do wczoraj (czyli do 19 lutego 2015 r.) w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszono 15 upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że wcześniej przez kilka lat obowiązywania tej instytucji ogłoszono ich zaledwie kilkadziesiąt. Dwie z nich dotyczą osób, które prawdopodobnie pozostają w związku małżeńskim (to samo nazwisko, podobny wiek, prowadzenie sprawy pod wspólną sygnaturą oraz przez tego samego syndyka i sędziego komisarza na to wskazują). Najwięcej, bo aż 11 postanowień o upadłości konsumenckiej, ogłosił Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Naprawczych.

W ogłoszeniach podawane są dwie sygnatury. Repertorium o symbolu „GU” oznacza się sprawę o ogłoszenie upadłości, w tym również wniosków osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Sygnatura będzie wobec tego wyglądać następująco: X GU 1/15 (tak jest oznaczona pierwsza sprawa w X Wydziale w SR dla m.st. Warszawy). Natomiast w ogłoszeniu (choć nie zawsze) jest również podawana sygnatura, pod którą prowadzi się sprawy upadłościowe po ogłoszeniu upadłości, repertorium „GUp” (np. X GUp 1/15). Ponadto wnioski osób nieprowadzących działalności gospodarczej są dodatkowo oznaczana poprzez oznaczenie literowe „of” na lewym marginesie (co niekiedy uwidacznia się w sygnaturze- np. Sąd Rejonowy w Koszalinie, VII Wydział Gospodarczy swoją pierwszą sprawę w 2015 oznaczył VII GU 1/15 „of”).

Co będzie dalej? Zobaczymy. Tendencja jest wzrostowa. Początkowo ogłoszenia w MSiG pokazywały się pojedynczo, wczoraj zaś było ich aż 3, dotyczyły one w sumie osób. Jak na razie żadnego z postanowień o ogłoszeniu upadłości osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej nie wydał Sąd Rejonowy w Toruniu.

20150210_142558

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Karolina Rokicka 7 marca, 2015 o 12:33

O statystykach w warszawskim sądzie i nie tylko pisała wczoraj Gazeta Prawna:
http://serwisy.gazetaprawna.pl/akademia/artykuly/857420,polacy-chetniej-prosza-o-upadlosc.html

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: