Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

Co ma wspólnego upadłość konsumencka z konsumentem?

Emilia Marcinkowska28 stycznia 2015Komentarze (1)

Upadłość konsumencka nie jest terminem ustawowym. To, co nazywamy upadłością „konsumencką” w rzeczywistości jest upadłością „osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej„. W języku potocznym chętnie posługujemy się terminem upadłość konsumencka, bo jest krótki i wiadomo, o co chodzi. Ale czy konsument = osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej? Nie do końca.

Dokładnie w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która wprowadziła nową definicję konsumenta. Jest nim osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Oznacza to, że konsument może, ale nie musi prowadzić działalności gospodarczej lub zawodowej. Istotne jest jednak, aby w trakcie dokonywania z przedsiębiorcą czynności prawnej nie była ona związana z tą działalnością gospodarczą lub zawodową. Wyjaśnię Ci to na przykładzie:

Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą – jest radcą prawnym. Gdy kupuje artykuły biurowe do swojej kancelarii lub wykupuje dostęp do programów prawniczych, działa jako przedsiębiorca. Natomiast gdy idzie z żoną do meblowego i kupują nową sofę do domu – jako konsument.

Ten sam Jan Kowalski nie mógłby jednak ogłosić upadłości konsumenckiej – ponieważ w rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego jest on przede wszystkim przedsiębiorcą, osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, we własnym imieniu i na własny rachunek. Może on ogłosić upadłość, ale według zasad ogólnych. Nie będzie mógł starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej także przez rok po wyrejestrowaniu działalności, (nawet, gdy taka działalność nie została zarejestrowana, a jest/była faktycznie wykonywana).

Podsumowując – konsument nie jest osobą nieprowadząca działalności gospodarczej. Jednak to, czy będziemy mogli ogłosić upadłość „konsumencką” będzie zależało właśnie od tej przesłanki: prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej.

10860957_10204784601329219_2777752495057570279_o

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: