Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

Egzekucja przedawnionych odsetek

Emilia Marcinkowska27 marca 201515 komentarzy

Na tym blogu wiele razy doradzałem Ci co masz zrobić kiedy dowiesz się, że w przeszłości, bez Twojej wiedzy, prowadzone było postępowanie sądowe zakończone wystawieniem nakazu zapłaty. Czasami właściwa będzie skarga o wznowienie postępowania, w innych okolicznościach wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie środka zaskarżenia. W praktyce najczęściej trzeba będzie jednak zaskarżyć postanowienie o nadaniu nakazowi klauzuli wykonalności.

Jednak równie często okaże się, że kierowanie jakiegokolwiek pisma do sądu nie ma w ogóle sensu. Dlaczego? Na przykład dlatego, że na pierwszy rzut oka widać, że gdy wierzyciel występował do sądu – wierzytelność z pewnością nie była przedawniona. W takim wypadku poświęcanie czasu na sporządzanie kolejnych pism lub wydawanie pieniędzy na prawników jest zbędne. Ponieważ sąd – nawet jeśli uzna, iż nie brałeś udziału w sprawie bez swojej winy i przeprowadzi postępowanie ponownie – na końcu i tak wyda takie samo orzeczenie – sporna kwota zostanie zasądzona od Ciebie na rzecz wierzyciela wraz ze wszystkimi odsetkami.

Ale nie wszystko stracone. Jeśli okazuje się, że nakaz zapłaty był wydany kilkanaście lat temu, a Ty dopiero teraz dowiadujesz się o tym od komornika – przeanalizuj dokładnie jego pismo.

Po pierwsze sprawdź jak wysoka jest kwota naliczonych odsetek – jeśli znacznie przekracza kwotę należności głównej prawdopodobnie będziesz mógł żądać ograniczenia egzekucji przynajmniej o część odsetek przedawnionych. Uwierz mi, często kwota ta stanowi co najmniej połowę wszystkich należności, których dochodzi od Ciebie wierzyciel.

Prym w tym zakresie wiedzie jeden z operatorów telekomunikacyjnych działających na polskim rynku. Nie sprzedawał on długów swoich klientów firmom windykacyjnym, a po prostu (na przełomie końca lat 90-tych i początku „dwutysięcznych”) we własnym zakresie kierował do sądu wiele spraw. Następnie wszczynał egzekucje, które czasami okazywały się bezskuteczne. W wielu przypadkach wynikało to z faktu, iż wierzyciel nie dysponował aktualnym adresem dłużnika.

Należność główna stwierdzona orzeczeniem sądu przedawnia się po 10 latach, ale należy pamiętać, że każda egzekucja przerywa bieg przedawnienia i ten jest liczony od nowa. Wszczynając po raz kolejny egzekucję wierzyciele często żądają zapłaty całych odsetek, tj. za okres od powstania zadłużenia do chwili obecnej, a tu bieg przedawnienia jest inny i wynosi tylko – 3 lata.

A więc, żeby wierzyciel mógł dochodzić odsetek bez wyjątków za cały ten długi okres musiałby wszczynać każdorazowo kolejną egzekucję nie później niż w ciągu trzech lat od uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu (bezskuteczności) poprzedniej egzekucji. A rzadko kiedy wierzyciele są aż tak skrupulatni.

Jeśli więc dopiero teraz dowiedziałeś się o nakazie zapłaty wydanym np. w 2000 r., w pierwszej kolejności spróbuj dowiedzieć się u komornika ile postępowań egzekucyjnych było prowadzonych wcześniej i w jakich latach. Następnie wezwij wierzyciela do ograniczenia egzekucji o przedawnione odsetki. Może okazać się, że Twoje zadłużenie jest znacznie mniejsze i będziesz w stanie sobie z nim poradzić. Jak powinno wyglądać takie pismo dowiesz się z moich kolejnych wpisów.

Przykłady dochodzenia przedawnionych odsetek i na co zwracać uwagę czytając korespondencję od komornika:

przedawnione_odsetki

przedawnione_odsetki2

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkazoo.info 29 marca, 2015 o 14:31

Myślę, że kluczowe jest budowanie świadomości odnośnie innego (co do kodeksowej zasady 10 / 3 lata) terminu przedawnienia odsetek stwierdzonych wyrokiem. Kilka razy spotkałem się z błędnym (pytanie, czy w sposób niezamierzony, czy też zamierzony – na to pytanie nie da się jednak odpowiedzieć ze 100 % pewnością) jakoby odsetki stwierdzone wyrokiem miały się przedawniać z upływem 10 lat. W tym kontekście ten wpis robi bardzo dobrą robotę.

Odpowiedz

Alicja 30 marca, 2015 o 12:29

Ja spotkałam się z takim stanowiskiem Sądu Najwyższego, że: „Określony w art. 125 § 1 k.c. dziesięcioletni termin przedawnienia ma zastosowanie do stwierdzonych wyrokiem roszczeń o odsetki za opóźnienie wymagalnych w chwili uprawomocnienia się wyroku. Trzyletniemu przedawnieniu ulegają stwierdzone wyrokiem roszczenia o odsetki za opóźnienie należne i wymagalne po dniu uprawomocnienia się wyroku.”
(wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2014 r. sygn. I CSK 197/13).

Odpowiedz

Andrzej 29 kwietnia, 2015 o 00:45

A do czego tu był SN potrzebny? Wszak to, co zawiera wyrok I CSK197/13, jednoznacznie wynika z art. 125 par. 1 zd. ostatnie k.c. SN jedynie ujął to innymi słowami 🙂 Tak to marni sędziowie, nie umiejąc samodzielnie czytać ze zrozumieniem, marnują czas SN.

Odpowiedz

Aneta 30 czerwca, 2015 o 23:13

Moja siostra bedaca strona postepowania w sprawie zadluzenia w ub. tygodniu otrzymala pismo od komornika, gdzie po pismie przewodnim z data w maju 2015 znajdowalo sie zawiadomienie o wszczeciu egzekucji i wezwanie do splaty dlugu z dnia 14.06.2012 , oprocz tego protkol z oszacowania nieruchomosci z dnia 29.01.2013 i protokol z dnia 15.01.2015.
kwota glowna 13.955,85
odsetki na dzien 14.06 .2012: 6235,83
Czy przedawnienie odsetek mialoby tutaj teraz zastosowanie? Biorac pod uwage iz otrzymala ona ten dokument dopiero po ponad 3 latach.

Odpowiedz

nena 21 lipca, 2015 o 19:12

Witam pytanie moje odnośnie nakazu zapłaty sadowego w 2013 roku i co dwa miesiące dostaje od komornika ze firma windykacyjna wystąpił do komornika o sciagniecie dlugu a po udzieleniu wyjaśnienia prze ze mnie komornik umarza sprawę i tak ta sama sprawę prowadzilo dwóch różnych komorników i umorzyli i dzis znowu to samo pismo o udzielenie wyjaśnienia powiem szczerze ze kwota zobowiązania przekracza zdrowy rozsadek ile to będzie trwało bo mam dość

Odpowiedz

kasia 27 sierpnia, 2015 o 13:28

Witam
Mam bardzo duzy problem polega on na tym ze moja mama kiedyś wziela pozyczke w providencie około 4 miesięcy temu dostala pisma z ultimo ze odkupilo dlugi i chcą splaty przeczytałam na internecie ze mam na nie nie odpowiadać.Nie znam sie na prawie no ale do sedna trzy dni temu przyszlo pismo od komornika o nakazaniu zaplaty w postepowaniu upominawczym .I moje pytanie brzmi czy mama może się odwolac do sadu. bo z tego co czytam powinna się odwolac przed sprawa.dlug jest przedawniony bo było to około 14 lat temu zresztą jak pamiętamy mama to splacila,a ale po tylu latach niemamy zadnych dokumentów.

Odpowiedz

Kasia 15 września, 2015 o 21:51

Witam serdecznie. Mój teść właśnie otrzymał zajecie emerytury przez komornika skarbowego za abonament telewizyjny za mieszkanie w którym nie mieszka juz od 1998 r i jest od tamtego czasu zameldowany gdzie indziej.Abonament na obecnym miejscu zameldowania płaci żona teścia Czy sa jakiesz szanse na zatrzymanie lub unikniecie tej platnosci. Szczegolnie ze abonament naliczono za piec lat wstecz. Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Kasia_1 8 stycznia, 2016 o 13:02

Witam, W 2011 r. na podstawie przedsądowego wezwania do zapłaty opiewającego na kwotę nieprawidłowo naliczoną za lata 2009 – 2010, wyliczyłam -przekazałam te wyliczenia do Wspólnoty i wpłaciłam kwotę należności za 2010 r. Od tego czasu aż do 2013 r. wspólnota nie przesyłała mi żadnych monitów. W 2013 przesłali mi wezwanie przedsądowe które negowałam. od 2014 r. Wspólnota nalicza mi odsetki od zadłużenia lokalu z 2009 roku. Zadłużenie to nigdy nie było przedmiotem postępowania sądowego. Co więcej nie poczuwam się do zadłużenia bo czynsz za lokal był wpłacany za ten okres na bieżąco do innego zarządcy (na inne konto) w pełnej wysokości. Czy mają teraz prawo naliczać odsetki od okresu przedawnionego? Czy powinnam złożyć oświadczenie o przedawnieniu roszczeń za ten rok do Wspólnoty?
druga sprawa: opłaty za media, okazało się, ze w 2015 r. dokonałam wpłaty zbyt dużej zaliczki na media – poinformowano mnie, że jeśli sama pomniejszę kolejny czynsz o zaliczkę na media – zostaną mi naliczone odsetki od nieterminowej wpłaty. Jednak z wyroków sądu wynika, że opłata za media nie jest świadczeniem na rzecz wspólnoty, a wspólnota tylko uczestniczy w przekazywaniu środków dostawcom. Czy mam obowiązek wpłacania do Wspólnoty zawyżonej stawki opłat za media przez kolejny miesiąc, pomimo, że mam dużą nadpłatę? Czy mam prawo żądać obniżenia prognozy czynszowej o wpłaty na media zanim otrzymam rozliczenie mediów z poprzedniego okresu?

Odpowiedz

roman 8 lutego, 2016 o 10:50

a co jesli komornik wszczal egzekucje w roku 2009 powiedzmy zaiadomil mnie o sprawie milczal ,nie robil nic, przez lat 6 ,a w 2015 przyslal zawiadomienie o zajeciu konta . czy taka egzekucja nie umarza sie w tym czasie z mocy prawa.

Odpowiedz

natalia 25 lutego, 2016 o 18:26

Bedac osoba bezrobotna zostalam matka samotnie wychowujaca synka. ojciec wyrzucil mnie z domu i zaczely sie moje problemy z dlugami/ rok 2003 znajomy namowil mnie na kredyt pozyczka w skoku,telewizor w lukas bank abonament tel
przyznaje uciekalam od problemu bo mnie przerósl(te odsetki) wczesniej nie przebywalam pod wskazanym przez wierzyciela adresem niezdawalam sobie z nakazow sadowych. w 2010 nakaz zapaty lukasbank uprawomocniony podobnie reszta
co robic? nie zloze skargi ze przedawnione
z lukasa telewizor dostalam 100zl znajomy zgarnal reszte teraz do zaplaty mam 6 tys ze skoku 2 tys dzis 30 tys do splacenia
brak mi si lza glupote naiwnosc dzis musze tyle zaplacic niemam z czego co robic?
moge cos zrobic?

Odpowiedz

Danuta 22 października, 2016 o 14:28

Witam , czy moglabym prosic o przeslanie linku do wzoru pisma o przedawnienie odsetek.

Odpowiedz

Łukasz 12 czerwca, 2017 o 16:13

Szanowny Panie Rafale skorzystałem z Pańskiej rady i odsetki poszybowały w kosmos , dzięki wielkie
Łukasz .

Odpowiedz

Ewa 16 lipca, 2018 o 20:24

wobec mnie został wydany nakaz zapłaty na rzecz Spóldzielni Mieszkaniowej na kwotę 15.ooo tyś w 2005 roku spóldzielnia wniosła o egzekucję długu w 2015 roku i naliczyła mi całe odsetki od 2005 roku w jakiej części podlegają one przedawnieniu? odsetki są większe niż dług

Odpowiedz

Zofia 9 grudnia, 2018 o 15:12

Odsetki so naliczane od kwoty głównej w wysokości chyba 11% jeżeli została spłacona suma główna to odsetki powinny się umorzyć w terminie trzech lat jeżeli egzekucja była przerwana i ponownie rozpoczęta po upływie trzech lat to chyba odsetki powinny być umorzone.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: