Jak obliczyć termin do wniesienia sprzeciwu albo zarzutów

Czasami najprostsze z pozoru czynności sprawiają najwięcej trudności. Tak może być w przypadku obliczania terminów. Wprawdzie sądy pouczają, w jakim czasie możesz zaskarżyć nakaz zapłaty, jednak nie wyjaśniają w jaki sposób powinieneś ten termin liczyć, np. czy uwzględniać dzień doręczenia nakazu oraz dni wolne od pracy?

Poniżej przedstawiam podstawowe zasady, które pomogą Ci określić kiedy upływa 14- dniowy termin do wniesienia sprzeciwu albo zarzutów od nakazu zapłaty.

Pierwszy krok to oznaczenie początku biegu terminu. Ustalając go, nie uwzględniaj dnia, w którym nakaz został Ci doręczony. Przykładowo, jeżeli otrzymałeś pismo w środę, pierwszym dniem będzie czwartek, a termin upłynie w środę dwa tygodnie później.

Koniec biegu terminu to upływ ostatniego dnia, zatem godzina 23.59 i do tej pory musisz złożyć pismo w sądzie albo nadać w placówce Poczty Polskiej. Zwracam Cię uwagę, że wyłącznie korzystając z usług Poczty Polskiej korzystasz z przywileju złożenia pisma w chwili jego nadania w placówce. W przypadku firmy kurierskiej albo innego operatora pocztowego, pismo będzie złożone w dacie doręczenia go do sądu, a nie nadania przesyłki.

Powinieneś również pamiętać, że termin biegnie przez siedem dni w tygodniu, a nie, jak niektórzy sądzą, tylko w dni robocze. Jedynie gdy ostatnim dniem dla złożenia pisma będzie dzień ustawowo wolny od pracy, to termin zakończy się z upływem dnia następnego.

Ale uwaga: tym dniem nie jest sobota! Czyli jeżeli termin upływa w sobotę to nie ulega on przedłużeniu.

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi są wszystkie niedziele oraz tylko i wyłącznie następujące dni: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły
niewypłacalność dłużnika

 1. Halina pisze:

  Witam
  bardzo proszę o pomoc w sprawie ustalenia terminu złożenia apelacji,
  list otrzymałam 17 kwietnia, mam 14 dni , czy ostatnim dniem jest dzień dzisiejszy tj.04 maja ze wzdględu na dni wolne?
  proszę o pilną odpowiedź
  z góry dziękuję
  Halina R.

 2. Katarzyna pisze:

  Witam,
  jeżeli nakaz zapłaty został mi doręczony w sobotę 27.01.2017 to kiedy wypada ostatni dzień złożenia sprzeciwu?

 3. Agnieszka pisze:

  A co jesli 9.09. 2019 jade na kurs, wracam 16.09 wieczorem i spogladam do skrzynki pocztowej a tam awizo z sądu?

 4. Aga pisze:

  Dzien dobry
  19.06 2019 odebrałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Rozumiem, że skoro 20.06 było Boze Ciało, to termin wniesienia sprzeciwu upływa 05.07. 2019?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *