Rafał Rojek

radca prawny

Wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Doradza w zakresie prawa i postępowania cywilnego oraz gospodarczego. Specjalizuje się w obronie dłużników przed wierzycielami oraz niecelową egzekucją komorniczą.
[Więcej >>>]

Jak obliczyć termin do wniesienia sprzeciwu albo zarzutów

Piotr Zamroch16 lipca 201210 komentarzy

Czasami najprostsze z pozoru czynności sprawiają najwięcej trudności. Tak może być w przypadku obliczania terminów. Wprawdzie sądy pouczają, w jakim czasie możesz zaskarżyć nakaz zapłaty, jednak nie wyjaśniają w jaki sposób powinieneś ten termin liczyć, np. czy uwzględniać dzień doręczenia nakazu oraz dni wolne od pracy?

Poniżej przedstawiam podstawowe zasady, które pomogą Ci określić kiedy upływa 14- dniowy termin do wniesienia sprzeciwu albo zarzutów od nakazu zapłaty.

Pierwszy krok to oznaczenie początku biegu terminu. Ustalając go, nie uwzględniaj dnia, w którym nakaz został Ci doręczony. Przykładowo, jeżeli otrzymałeś pismo w środę, pierwszym dniem będzie czwartek, a termin upłynie w środę dwa tygodnie później.

Koniec biegu terminu to upływ ostatniego dnia, zatem godzina 23.59 i do tej pory musisz złożyć pismo w sądzie albo nadać w placówce Poczty Polskiej. Zwracam Cię uwagę, że wyłącznie korzystając z usług Poczty Polskiej korzystasz z przywileju złożenia pisma w chwili jego nadania w placówce. W przypadku firmy kurierskiej albo innego operatora pocztowego, pismo będzie złożone w dacie doręczenia go do sądu, a nie nadania przesyłki.

Powinieneś również pamiętać, że termin biegnie przez siedem dni w tygodniu, a nie, jak niektórzy sądzą, tylko w dni robocze. Jedynie gdy ostatnim dniem dla złożenia pisma będzie dzień ustawowo wolny od pracy, to termin zakończy się z upływem dnia następnego.

Ale uwaga: tym dniem nie jest sobota! Czyli jeżeli termin upływa w sobotę to nie ulega on przedłużeniu.

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi są wszystkie niedziele oraz tylko i wyłącznie następujące dni: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Halina Maj 4, 2015 o 09:33

Witam
bardzo proszę o pomoc w sprawie ustalenia terminu złożenia apelacji,
list otrzymałam 17 kwietnia, mam 14 dni , czy ostatnim dniem jest dzień dzisiejszy tj.04 maja ze wzdględu na dni wolne?
proszę o pilną odpowiedź
z góry dziękuję
Halina R.

Odpowiedz

Karolina Rokicka | Zakończenie działalności firmy Maj 6, 2015 o 07:13

@Halina R., owszem, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Natomiast sobota nie jest uznana za dzień wolny od pracy – jest to dodatkowy dzień wolny od pracy. Jeśli więc termin przypadał na 1 maja, to wnieść apelację należało do 2 maja.

Odpowiedz

slaw Wrzesień 15, 2015 o 16:31

Przepraszam a co zuchwałą NSA z 15 czerwca 2011 (http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/83AB1A8892) cyt : “Sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a.”

Odpowiedz

Rafał Rojek Wrzesień 18, 2015 o 13:06

Witam. Blog dotyczy postępowania cywilnego a nie administracyjnego. Dlatego też w tym wpisie opieramy się na K.p.c, a nie K.p.a., gdzie rzeczywiście mamy inne regulacje nie tylko w zakresie terminów.

Odpowiedz

Katarzyna Luty 13, 2017 o 10:30

Witam,
jeżeli nakaz zapłaty został mi doręczony w sobotę 27.01.2017 to kiedy wypada ostatni dzień złożenia sprzeciwu?

Odpowiedz

Agnieszka Czerwiec 12, 2019 o 16:09

A co jesli 9.09. 2019 jade na kurs, wracam 16.09 wieczorem i spogladam do skrzynki pocztowej a tam awizo z sądu?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 12, 2019 o 16:17

To masz jeszcze tydzień na odebranie.

Odpowiedz

Agnieszka Czerwiec 12, 2019 o 16:31

ok, czyli np odbieram z poczty 17.09 awizo i mam 14 dni na wniesienie sprzeciwu dobrze rozumiem?, czy tak jak Pan pisze mam tydzien na odebranie +14 dni na sprzeciw?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 12, 2019 o 20:08

Dokładnie, 14 dni na sprzeciw od momentu odebrania. A na odebranie jest 14 dni.

Odpowiedz

Aga Czerwiec 28, 2019 o 11:30

Dzien dobry
19.06 2019 odebrałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Rozumiem, że skoro 20.06 było Boze Ciało, to termin wniesienia sprzeciwu upływa 05.07. 2019?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: