Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

O blogu

W ostatnich latach rynek obrotu wierzytelnościami przeżywa intensywny rozwój. Zjawisko to niewątpliwie związane jest z kryzysem finansowym ostatnich lat. Na rozwój tego rynku w Polsce miało również wpływ wprowadzenie do systemu prawa tzw. elektronicznego postępowania upominawczego.

Duże i wyspecjalizowane podmioty takie jak firmy windykacyjne masowo skupują nasze długi od banków, firm telekomunikacyjnych, zarządców transportu publicznego, itp. Coraz częściej znajdujemy w naszej poczcie wezwania do zapłaty dotyczące wierzytelności z tytułu niespłaconej karty kredytowej, czy mandatu za jazdę bez ważnego biletu.

Powstanie e-sądu w Lublinie znacznie ułatwiło i przyśpieszyło proces dochodzenia wierzytelności. Problem w tym, że od wielu lat Państwo pomaga głównie wierzycielom. Jednak w praktyce największe wsparcie otrzymały właśnie firmy windykacyjne. W takiej sytuacji zwykły człowiek, często bez jakiejkolwiek wiedzy z zakresu prawa, jest całkowicie bezbronny w sporze z wyspecjalizowanym, profesjonalnym, masowym przedsiębiorcą obracającym ogromnymi środkami finansowymi.

Ten blog ma właśnie na celu pomoc zwykłym obywatelom w obronie, przed często nieuczciwymi praktykami firm windykacyjnych.