Emilia Marcinkowska

aplikantka radcowska, redaktorka serwisu

Jestem aplikantem radcowskim przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i współpracuję z Kancelarią Radcy Prawnego Macieja Sokolnickiego, która zajmuje się m.in. upadłościami konsumenckimi
[Więcej >>>]

Skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty – co dalej?

Emilia Marcinkowska29 maja 2013107 komentarzy

W poprzednim wpisie pokazałem Tobie jak powinno wyglądać korzystne, z Twojego punktu widzenia, rozstrzygnięcie o kosztach postępowania egzekucyjnego.

Dziś będę kontynuował wątek pozytywnych dla dłużnika/pozwanego orzeczeń. Tym razem, na konkretnym przykładzie,  pokażę Ci jak wygląda postanowienie sądu o umorzeniu postępowania. Jego lektura z pewnością ułatwi Ci zrozumienie tego co dzieje się dalej w Twojej sprawie po skutecznym wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty. Warto więc zapoznać się z uzasadnieniem postanowienia, które załączyłem poniżej.

Załóżmy że udało Ci się złożyć w terminie sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Jak już kilka razy o tym wspominałem, w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu, nakaz zapłaty traci moc. Nie oznacza to jednak, że wygrałeś sprawę. Do tego jeszcze dość długa droga.

Musisz pamiętać, że e-sąd nie będzie badał merytorycznie zarzutów podniesionych przez Ciebie w sprzeciwie od nakazu zapłaty. Tym zajmie się już inny sąd – właściwy np. ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Tak więc lubelski e-sąd przekaże najpierw sprawę do rozpoznania sądowi właściwemu.

Gdy wreszcie akta sprawy dotrą do właściwego sądu (z doświadczenia wiem, że może to trwać nawet kilka miesięcy), powód, czyli Twój wierzyciel, będzie musiał uzupełnić braki formalne. Właściwy w sprawie sąd potrzebuje przecież materialnych, namacalnych dowodów. Nie wystarczy już – jak w e-sądzie – forma elektroniczna.

W terminie 2 tygodni od wezwania, powód będzie musiał przesłać papierowe wersje pozwu, pełnomocnictwa, dokumentów będących dowodami, etc. I tu pojawiają się 2 możliwości.

1)      Jeśli powód uzupełni wszystkie te braki, nowy sąd zacznie już merytorycznie rozpoznawać sprawę. Zostanie wyznaczona rozprawa, sąd będzie badał dowody, przesłuchiwał świadków, na końcu, na podstawie zebranego materiału, wyda wyrok.

2)      Istnieje też możliwość, że powód nie zrobi nic, ewentualnie cofnie pozew. Najczęściej wynika to z faktu, iż powód doskonale wie, że dochodzona pozwem wierzytelność jest przedawniona i nie ma sensu angażować się w z góry przegrany spór.

W postanowieniu, które tu wkleiłem, powód nie uzupełnił braków formalnych w terminie. Sąd umorzył więc postępowanie, a powoda, jako stronę przegraną obciążył kosztami postępowania. Tym samym Twój wierzyciel może z dnia na dzień stać się Twoim dłużnikiem – te role czasami się odwracają J

Dziwi mnie tylko, że pełnomocnik powoda, gdy dowiedział się skutecznym wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty, po prostu nie cofnął pozwu – wtedy sąd zwróciłby mu chociaż połowę opłaty sądowej. Ale to już nie mój kłopot.

postanowienie_umorzenie

postanowienie_umorzenie2

{ 107 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kalina Jarosławska | Rozwiązanie umowy o pracę 29 maja, 2013 o 21:00

Co sąd, to obyczaj. Na przykład SR Gdańsk-Północ nie tylko nie zasądza kosztów zastępstwa procesowego po umorzeniu postępowania wskutek nieuzupełnienia pozwu, ale nawet nie doręcza postanowienia o umorzeniu pełnomocnikowi, który złożył sprzeciw – uznając, że pełnomocnictwo procesowe nie obejmuje postępowania przed sądem marmurkowym.

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym 4 czerwca, 2013 o 08:55

Kalina – tak samo się zdarzało np. w Bydgoszczy, ale to chyba była błędna praktyka na samym początku przekazywania spraw z e-sądu do sądu “papierowego”. Teraz już raczej nie ma z tym problemów.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz 4 czerwca, 2013 o 09:04

Kalina, a wnosisz o to w sprzeciwie?

Odpowiedz

Agnieszka 10 maja, 2014 o 10:16

Witam,w ubieglym roku prawidlowo wnioslam sprzeciw od nakazu zaplaty.Wczoraj otrzymalam zawiadomienie z Sadu w miejscu mojego zamieszkania o terminie rozprawy i wzywa mnie do usuniecia brakow sprzeciwu od nakazu zaplaty z dnia 4.07.2013 i zgloszenie wszelkich zarzutow przeciwko zadaniu pozwu.Sprawa chodzi o niezaplacenie abonamentu telewizyjnego w okresie 04.04.2009 do 08.08.2009 majac na uwadze to ze byl to okres wypowiedzenia ktory mial trwac 3 miesiace a nie 4 jak to sobie naliczyl powod.Nie wiem co mam w tej chwili napisac do sadu,jak ma wygladac moje odwolanie,czy moge podniesc zarzut przedawnienia.Prosze o pomoc

Odpowiedz

Rafał Rojek 12 maja, 2014 o 10:20

Witam, proszę więc podnieść zarzuty związane z faktem nienależnego obciążenia Pani rachunkami za tv mimo, iż okres wypowiedzenia już minął (chyba, że okres 3-miesięcznego wypowiedzenia miał mieć skutek na koniec miesiąca – trzeba to uwzględnić). Jeśli pozew został złożony do sądu później niż 2 lata od dnia wymagalności tej faktury (dnia kiedy należało ją uregulować) może Pani z ostrożności podnieść również zarzut przedawnienia.

Odpowiedz

Agnieszka 12 maja, 2014 o 14:54

Dziękuje za odpowiedz ,chcę dodać ,że to nie firma Polsat złożyła zawiadomienie do sądu lecz firma PRESCO,najpierw do E-sądu od którego ja się odwołałam a teraz sprawa trafiła do sadu w miej mojego zameldowania.Dzisiaj byłam u Radcy prawnego ,który mnie poinformował że sam zarzut podniesienia przedawnienia nie wystarczy.Znowu nie wiem co mam robić.Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Edyta 14 lipca, 2014 o 17:04

Również mam ogromny problem.
Bank 18.12.2013 roku wnosi do e-sądu pozew o zapłatę (chodzi o prowadzenie rachunku założonego 19.09.2008 roku) Tak piszą oni, bo ja w swoich dokumentach mam umowę z zupełnie innego miesiąca t.j czerwca…
Nie pamiętam dokładnie, ale na 100% w 2009-2010 roku nie było wpływów na to konto i nigdy więcej już z niego nie korzystałam.
E-sąd 17.02.2014 roku wydaje nakaz zapłaty.
Ja 21.02.2014 składam sprzeciw.
28.02.2014 roku e-sąd stwierdza skuteczne wniesienie sprzeciwu i przekazuje sprawę do rozpoznania przez sąd rejonowy. Stwierdzenie prawomocności 14.03.2014 roku.
10 lipca 2014 otrzymuję wezwanie na sprawę wraz z kompletem dokumentów zatytułowanych” W odpowiedzi na wezwanie Sądu z dnia 7 maja 2014 roku uzupełniam braki formalne”
Szczerze powiedziawszy nie widzę nic nowego, czego nie byłoby wniesionego do e-sądu.
Ale do rzeczy.

Punkt 28 w.w umowy brzmi:
” W przypadku gdy w okresie 12 miesięcy, nie dokonano na rachunku żadnych obrotów poza dopisywaniem odsetek a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza minimalnej kwoty 50 zł Umowa ta ulega rozwiązaniu bez wypowiedzenia”

W ciągu 2 tygodni muszę napisać odpowiedź na pozew, kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać, nie wiem jak się bronić, co mówić i czy w ogóle mam jakiekolwiek szanse na to by wygrać. Dodam, że rachunek jest otwarty nadal…
Ciemna jestem i diabelnie boję się tego wszystkiego, jak ja się wybronię co mówić czego nie 🙁

Odpowiedz

Rafał Rojek 18 lipca, 2014 o 11:30

Niestety nie znam szczegółów sprawy, jednak w moim przekonaniu wystarczy, że powoła się Pani na ww. zapis umowy. Wyjaśni Pani, że w tym okresie umowa ta uległa rozwiązaniu. Dodatkowo proszę – nawet bardzo ogólnie – powołać się na zarzut przedawnienia. Wystarczy, że taki zarzut zostanie przez Panią wyrażony w odpowiedzi na pozew, a sąd z urzędu będzie musiał zbadać i rozstrzygnąć, czy w tym wypadku zachodzą przesłanki do oddalenia powództwa z uwagi na przedawnienie. Proszę również pamiętać o przygotowaniu odpisu odpowiedzi na pozew dla drugiej strony.

Odpowiedz

Edyta 21 lipca, 2014 o 11:43

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie. Ponieważ jedynym dowodem jaki złożył powód jest wyciąg z ksiąg bankowych datowanych na czerwiec 2014 czyli nadal nie udowodnił istnienia i wysokości roszczenia.
Czy w sprzeciwie wystarczy, że napiszę ” Podnoszę zarzut nieudowodnienia roszczenia co do wysokości jak i zasady ”
Chodzi o to, że nie wiem o jaką umowę im chodzi, ja mam z inną datą, więc nie wiem też czy w takim przypadku mogę pisać o przedawnieniu.
Trochę kombinuję, ale nie chcę żeby mnie zjedli na sprawie. Myślałam, żeby zabrać ze sobą tą umowę, którą posiadam i w razie czego ją sądowi pokazać, nie wiem tylko czy tak można.

Odpowiedz

Daniel 17 lipca, 2014 o 11:23

Chciałabym się tylko upewnić, czy jeżeli nakaz zapłaty w epu traci moc wskutek wniesienia sprzeciwu w terminie, to uprzednio złożona skarga na orzeczenie referendarza o nadaniu klauzuli wykonalności-której sąd nie rozpoznał przed utratą mocy nakazu, chociaż była już dawno złożona- staje się chyba bezprzedmiotowa…? Jakie rozstrzygnięcie powinien wydać są rozpoznający tę skargę już po utracie mocy przez nakaz?

Prosiłbym też o podanie, czy jeżeli utracie mocy ulega nakaz zapłaty w sytuacji, gdy została już mu wcześniej (tj. przed utratą mocy) nadana klauzula (sąd prawidłowo doręczył nakaz dopiero po nadaniu na niego klauzuli i wtedy został on skutecznie zaskarżony sprzeciwem), to taka klauzula też traci moc (jakby razem z nakazem) czy trzeba ją oddzielnie uchylać? Czy jest jakiś przepis lub orzeczenie, które się do tego odnosi?

Odpowiedz

Rafał Rojek 18 lipca, 2014 o 11:58

Hej,
moim zdaniem, ale takie stanowisko wyczytałem też kiedyś w jednym z komentarzy: skoro nakaz zapłaty utracił moc, to także klauzula sama z siebie upada automatycznie (ponieważ utrata mocy jest dalej idąca).

Odpowiedz

Daniel 18 lipca, 2014 o 13:17

Dziękuję. To wychodzi na to, że sąd powinien umorzyć postępowanie spowodowane skargą na klauzulę- jako bezprzedmiotowe czy też odrzucić taką skargę jako niedopuszczalną. Jak Pan sądzi?

Odpowiedz

cezary 20 lipca, 2014 o 08:49

witam jezeli powod przegrał proces poprzez nie uzupełnienie braków formalnych w terminie czy kolejny raz moze załozyc sprawe o to samo

Odpowiedz

Rafał Rojek 21 lipca, 2014 o 10:22

Nie jest to wykluczone.

cezary 21 lipca, 2014 o 12:13

dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

grażyna 15 września, 2014 o 17:54

Wnoisłam do Sądu Rejonowego skuteczny sprzeciw przeciwko nakazowi zapłaty ( wierzytelność Provident sprzedana Ultimo w 2013 r. tak jest na wniosku wniesionym do Sądu przez Ultimo,który otrzymałam wraz z nakazem zapłaty pożyczka wzieta 2004 roku ) Mam wyznaczona rozprawę .W pismie Sąd pisze ,że moja obecność jest obowiązkowa .Nieobecność może skutkować pominięciem dowodu . W sprzeciwie podniesione zostały 4 punkty miedzy innymi przedawnienie.Mam pytanie ,, O co Sąd może pytać ” Jakie zadaje pytania ? Z góry dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Katarzyna 30 września, 2014 o 10:38

Witam, w lipcu odwołałam się od nakazu zapłaty (ULTIMO – Provident). Podniosłam zarzut przedawnienia , oraz brak dokumentów potwierdzających istnienie oraz wysokość kwoty do zapłaty. Właśnie dostałam wezwanie na sprawę na koniec października. Czy to znaczy że ULTIMO uzupełniło braki i dla nich jest ok? Czy muszę się stawić na sprawę? Obecnie przebywam za granicą i musiałabym specjalnie lecieć do Polski…
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna 30 września, 2014 o 10:41

Czy ew. muszę “wysłać” prawnika? Przepraszam, dopiero zobaczyłam że nade mną jest podobny wątek, gdzie napisano, że stawiennictwo obowiązkowe. Niestety nie mam pisma przed sobą 🙂

Odpowiedz

grazyna 4 października, 2014 o 11:00

Jestem ta osoba nad Toba jak sie wyraziłaś . Taka sama sprawa. Pojechałam na sprawę zupełnie niepotrzebnie. Jeżeli jest podniesiony zarzut przedawnienia ULTIMO wycofało sie. Nikogo na sprawie nie było. A sprawa wygląda tak ,że Sąd wysłał szybciej wezwanie na sprawę niż ULTIMO rezygnacje ze sprawy. I wtedy już nic nie można zrobić.Sąd nie może wysłać drugiego pisma ,że sprawa nieaktualna i wycofana . Także niepotrzebnie jechałam. W Twojej sprawie napewno jest identycznie . Jeżeli jest zarzut przedawnienia firmy wycofują sie.

Odpowiedz

Gośka 9 października, 2014 o 15:29

Proszę o pomoc zmieniłam adres zamieszkania inna gmina. Wczoraj komornik zają mi rachunek nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany był w lutym. Ja go nie dostałem bo już nie mieszkałem pod adresem. Został w sierpniu wydany tytuł wykonawczy ae ja o całej sprawie dowiedziałem się wczoraj. Czy mogę się jeszcze od tego odwołać sprawa której dotyczy nakaz się przedawniła dodam

Odpowiedz

Rafał Rojek 9 października, 2014 o 17:43

Musi Pani ustalić u komornika jaki sąd, w jakiej sprawie, kiedy i pod jaką sygnatura wydał nakaz zapłaty i kiedy zostało wydane postanowienie o nadaniu nakazowi klauzuli wykonalności. Następnie w ciągu 7 dni złożyć we właściwym sądzie zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli (albo skargę na orzeczenie referendarza w tym przedmiocie – jeśli postanowienie to wydał referendarz a nie sąd). W zażaleniu trzeba powołać się na dowody dot. zmiany Pani adresu zamieszkania i żądać ponownego doręczenia nakazu zapłaty już na prawidłowy adres. Dopiero gdy sąd ponownie doręczy nakaz będzie Pani mogła wnieść sprzeciw w którym powoła się Pani na zarzut przedawnienia.

Odpowiedz

Angelika 16 października, 2014 o 15:41

Witam, kilka miesięcy temu dostałam mandat za jazdę pociągiem bez ważnego biletu, jako rodzina pracowników mam zniżkę na przejazdy 75%, po okazaniu legitymacji w kasie, sprzedano mi bilet na ulgę 80%. Nie byłam świadoma błedu popełnionego przez kasjera dopóki nie został mi wlepiony mandat jadąc pociągiem. 5% równa się z około 40 groszami. Złożyłam odwołanie, które zostało rozpatrzone negatywnie. Nie opłaciłam mandatu, bo nie zgadzam się z odmową. Kilka dni temu z sądu otrzymałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i pozew. Chcę napisać sprzeciw, nie wiem jednak jak dokładnie i prawidłowo ująć moje zarzuty i wnioski. Nie zgadzam się z nakazem w całości. dodatkowo dosszły do opłaty koszty sądowe, których również nie chcę płacić. Moja złą sytuacja materialna na to nie pozwala. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Dorota 18 października, 2014 o 17:37

Witam. Ja nie otrzymałam nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wydanym przez e-sad Lublin-Zachód,oraz Postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności bo przebywałam poza miejscem zamieszkania (urlop wypoczynkowy). Złożyłam wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu. Jednocześnie złożyłam sprzeciw od nakazu oraz zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności przez referendarza. Od 3 IX 2014 nie mam odpowiedzi, ani kodów dostępu do sprawy o które prosiłam. 10.X.2014r złozyłam wniosek o przyspieszenie terminu rozstrzygnięcia mojej sprawy, bo komornik zabiera mi 50% wynagrodzenia za pracę. Wniosek złożony do komornika o wstrzymanie egzekucji był bezskuteczny. Jestem niewinna i skazana na podstawie nieznanych mi dokumentów. Domyślam się, że chodzi o zapłatę prowizji za pośrednictwo sprzedaży nieruchomości przez mojego byłego męża z którym mam rodzielność majątkową i rozwód. Tylko, że były mąż mieszka w Niemczech, a ja w Polsce. Jaka podstawa prawna zmusza mnie do spłaty nie moich długów? Jak wyegzekwować zabrane już pieniądze? Co zrobić jeśli termin wniesienia sprzeciwu nie zostanie mi przyznany? Pozdrawiam Dorota

Odpowiedz

Rafał Rojek 21 października, 2014 o 22:02

Zasadniczo tu powinna być podobna odpowiedź, jaką przed chwilą udzieliłem Robertowi: “Zasadniczo nie ma żadnych terminów. Wszystko zależy od obciążenia sądu. Można oczywiście wnosić o rozpoznanie sprawy poza kolejnością wpływów – a to na podstawie § 48 ust. 3 Regulaminu urzędowania sadów powszechnych, ale trzeba mieć ku temu przesłanki.

Mogę „pocieszyć” informacją, że obecnie w e-sądzie w Lublinie pierwsze postanowienie sądu w danej sprawie przychodzi po ok. 6 a nawet 7 miesiącach od dnia wpływu, np. skargi na referendarza.”

Wydaje mi się jednak, że sąd szybciej rozstrzyga wnioski o przywrócenie terminu wraz ze sprzeciwem, niż zażalenia/skargi na klauzulę, ale jeśli nie – to pewnie będzie musiała Pani poczekać jeszcze kilka miesięcy. Chyba, że zachodzi tu jakiś uzasadniony wypadek o jakim mowa w Regulaminie urzędowania sądów. Np. ciężka kosztowna choroba, ubóstwo, ryzyko braku możliwości odzyskania pieniędzy z zagranicy, itp.

Jeśli uda się Pani uchylić tytuł na podstawie którego prowadzona jest egzekucja to może pani żądać od komornika obciążenia kosztami wierzyciela. Wierzyciel też zobowiązany będzie zwrócić Pani ściągnięte kwoty.

Odpowiedz

Kasia 23 października, 2014 o 00:00

Ja również miałam zaległą spłatę zobowiązania z poważnych przyczyn udowodnionych wierzycielowi, ale wierzyciel poszedł mimo to do E-sądu w sprawie nakazu zapłaty. Wniosłam skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty, oczywiście E-sąd przekazał sprawę do sądu rejonowego wg miejsca mojego zamieszkania. I wczoraj otrzymałam z mojego sądu rejonowego Postanowienie o umorzeniu postępowania z tego powodu, że pełnomocnik wierzyciela wezwany do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez złożenie w sądzie pełnomocnictwa procesowego i odpisu pełnomocnictwa tych braków formalnych nie uzupełnił.
Dodam, że prawie 7 miesięcy temu spłaciłam całą pożyczkę, ale z pomniejszeniem o 100 zł, a więc nie płacąc za żądanego ode mnie przez wierzyciela zwrotu koszu wizyty inspektora terenowego, którego w rzeczywistości u mnie nigdy nie było (a ze względów zdrowotnych nie ma możliwości, aby inspektor mnie w domu nie zastał, gdyż jestem w domu na stałe). Wobec czego w E-sądzie w sprzeciwie podniosłam nade wszystko zarzuty związane z nienależnym żądaniem ode mnie zapłaty za wizytę inspektora terenowego, a także przedstawiłam zarzut związany z tym, że wierzyciel nienależnie traktuje brak uiszczenia przeze mnie tego kosztu niewykonanej w rzeczywistości wizyty inspektora terenowego u mnie jako niedopłatę z tytułu pożyczki przeze mnie. Czyli jednym słowem wierzyciel w pierwszej kolejności pobrał zapłacone przeze mnie pieniądze na pokrycie niewykonanej w ogóle wizyty inspektora terenowego i w ten sposób system wierzyciela nienależnie wykazuje niedopłatę pożyczki. Fakt ten był oczywiście zaargumentowany przeze mnie w E-sądzie i w razie gdyby wierzyciel miał ochotę, to mógł przedstawić kontrargument w sądzie rejonowym, aby udowodnić, że jednak należy mu się ode mnie zwrot kosztu za wizytę inspektora terenowego, albo że należy mu się dopłata do pożyczki. Ale tego wierzyciel nie uczynił i sąd rejonowy wczoraj umorzył postępowanie.
Proszę wobec tego o poradę, co mogę uczynić, skoro mimo, że sąd umorzył postępowanie, to jednak gdy dzisiaj dzwoniłam do wierzyciela prosząc o pisemne potwierdzenie mi, że dokonałam całkowitą spłatę zobowiązania 7 miesięcy temu oraz że wierzyciel nie będzie mi już przedstawiał żadnych dalszych roszczeń – to ku mojemu zaskoczeniu przez tel usłyszałam, że mam niedopłatę w wysokości ponad 110 zł.
Co oznacza, jak wynika z w/w opisu sytuacji, że wierzyciel pobrał ode mnie pieniądze zapłacone na poczet spłaty pożyczki w pierwszej kolejności na spłatę niewykonanej wizyty inspektora terenowego i z tego powodu u wierzyciela wciąż jest informacja o niedopłacie.
Dodam również, że UOKIK wydał decyzję w sprawie firmy Optima SA (gdyż tej firmy dotyczy mój problem) w sprawie sprzecznego z zasadami współżycia społecznego działania tej firmy polegającego na naliczaniu klientom kosztu niewykonanej w ogóle wizyty inspektora terenowego.
Bardzo proszę o poradę co mogę teraz uczynić?
Czy powinnam wnieść do sądu np. Pozew o nieistnienie zobowiązania? albo inny pozew?
I czy mam szansę o otrzymanie zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych?

Odpowiedz

Rafał Rojek 23 października, 2014 o 16:13

Niestety postanowienie o umorzeniu postępowania sądowego nie posiada powagi rzeczy osądzonej, jak np. w przypadku wyroku oddalającego powództwo. Dlatego druga strona będzie mogła Panią ponownie wzywać do zapłaty, a nawet skierować sprawę do sądu. Nie ma też możliwości skierowania jakiegokolwiek powództwa o ustalenie istnienia czy też nie zobowiązania. Jedynie może Pani poinformować wierzyciela, że w wypadku dalszego nękania pismami z żądaniem zapłaty za powiedzmy “niewykonane usługi”, poinformuje Pani o ich praktykach zarówno UOKiK, a także będzie Pani dochodziła roszczeń cywilnych związanych z uporczywym naruszaniem Pani dóbr osobistych. Tylko tyle i aż tyle.

Odpowiedz

Barbara 6 listopada, 2014 o 17:38

Witam , Ja również dziekuję bo dzięki informacjom na tej stronce, dowiedziałam się jak sie odwoływać i co pisać ” Sprzeciw” i właśnie otrzymałam Pismo z Sądu o skutecznym złożeniu Sprzeciwu i przekazaniu mojej sprawy do Sądu zgodnego z moim miejscem zamieszkania.
Wnosiłam sprzeciw, bo nigdy nie otrzymałam na adres zamieszkania informacji o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym ani z Sądu ani od Komornika ( dowiedziałam się od Pracodawcy kiedy już przyszło zajęcie komornicze ) a Wierzyciel – Energa podał zły adres ( Sądowi )
Moje pytanie brzmi , co dalej ? moje zadłużenie nie jest przedawnione, nie uchylam się od uregulowania należności ), złożyłam sprzeciw- żeby nie płacić tych wszystkich kosztów egzekucyjnych. Chcę spłacić swoje zadłużenie i nie chcę następnej sprawy w Sądzie , czy mogę sama spłacić zadłużenie Wierzycielowi dziękuję za odp

Odpowiedz

Rafał Rojek 6 listopada, 2014 o 19:49

Witam, jeśli chce Pani zapłacić zadłużenie, ale uniknąć opłat już naliczonych przez komornika to musi Pani napisać do komornika wniosek o umorzenie niecelowo wszczętej egzekucji i w jego treści zażądać obciążenia jej kosztami wierzyciela, a nie dłużnika. Nowelizacja art. 49 Ustawy o komornikach i egzekucji daje taką możliwość. Musi Pani w tym piśmie wskazać, że tytuł utracił moc, a wierzyciel podał Pani zły adres w pozwie (gdyby nie to, z pewnością zapłaciłaby Pani zadłużenie i nie powstałaby konieczność kierowania sprawy do egzekucji, tym samym nie powstałyby jej koszty. Trochę więcej powinno być na ten temat tu: https://przedawnione.pl/nowe-mozliwosci-uchylenia-sie-od-oplaty-egzekucyjnej-przez-dluznika/

Jeśli jednak komornik nie uwzględni Pani wniosku – konieczne będzie złożenie skargi na jego czynności.

Argumentów do tego wniosku, jak i ewentualnej skargi można poszukać, w uzasadnieniu postanowienia załączonego do tego wpisu: https://przedawnione.pl/skarga-na-czynnosci-komornika-obciazenie-kosztami-wierzyciela/

Odpowiedz

Barbara 7 listopada, 2014 o 20:25

Witam i dziękuję za informację i tak zrobię. Komornik już część zadłużenia pobrał z zajęcia mojego wynagrodzenia ( czy ta kwota w pierwszej kolejności idzie na spłatę Wierzycielowi ) teraz wpłacę na rachunek Wierzyciela kwotę jaka pozostała do spłaty i co na tym koniec ? A co z przekazaniem sprawy do Sądu zgodnego z moim adresem zamieszkania, dostanę Wezwanie na sprawę i na niej wtedy mam tylko okazać dokument Spłaty Zadłużenia. p.s. Komornik otrzymał z Sądu Postanowienie o skutecznym Sprzeciwie i czy Jego już obowiązkiem jest powiadomić o tym Mojego Pracodawcę. Dziękuję za odpowiedz

Odpowiedz

Barbara 17 listopada, 2014 o 22:46

Skuteczny sprzeciw , który w Postanowieniu spowodował utratę przez nakaz zapłaty mocy w całości i skutkuje przekazaniem sprawy do rozpoznania sądowi właściwości ogólnej pozwanego. Dowiedziałam się, że Postanowienie to nie skutkuje wcale dalej pobieraniem pieniędzy z Mojego wynagrodzenia przez Komornika, a tylko tyle, że dalej środki pieniężne nie są przekazywane Wierzycielowi. To po co ten sprzeciw skoro w dalszym ciągu mam zajęte wynagrodzenie dziękuję za odp

Odpowiedz

Rafał Rojek 28 listopada, 2014 o 16:24

Może Pani żądać umorzenia postępowania egzekucyjnego wskazując właśnie postanowienie sądu o utracie mocy nakazu zapłaty. Przecież został uchylony tytuł wykonawczy na podstawie ktorego prowadzona była egzekucja. Dodatkowo można żądać obciążenia wierzyciela kosztami tego postepowania.

Odpowiedz

Mariusz 10 grudnia, 2014 o 02:14

“W sytuacji, gdy nakaz zapłaty stał się prawomocny, dłużnik nie może kwestionować jego treści, bowiem treść nakazu chroni powaga rzeczy osądzonej,”

A co w sytuacji gdy kilka dni po upływie terminu wniesienia sprzeciwu, zorientowałem się że ten sam Sąd wydał kilka lat wcześniej na wniosek Banku, nakaz zapłaty wierzytelności wynikłej z tej samej umowy, na którego to podstawie przeprowadzono postępowanie komornicze które w niewielkim (ale) zakresie zajęło jakieś środki po czym zostało umorzone…. Obecny nakaz uzyskała firma na podstawie cesji wierzytelności, ale niestety nie miałem podstaw do wniesienia sprzeciwu do momentu gdy niechcący trafiłem na poprzedni nakaz…..
Skoro poprzedni nakaz zapłaty oraz jego wykonalność chroni powaga rzeczy osądzonej – więc obecny nakaz (on sam – nie jego treść) nie powinien być chroniony żadnym terminem sprzeciwu gdyż samo jego istnienie jest zaprzecza tejże powadze rzeczy osądzonej.
Czy wobec powyższego przysługuje mi zgłoszenie sprzeciwu???

Odpowiedz

Patrycja 19 grudnia, 2014 o 09:42

Panie Rafale,

mam ważne pytanie. Co w sytuacji, gdy chcę cofnąć pozew w wypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu przez Pozwanego? Czy musi być to cofnięcie pozwu ze zrzeczeniem się roszczenia? Pytanie brzmi, czy wydanie nakazu zapłaty przez e-sąd można traktować jako odbycie się rozprawy? Bo jeżeli nie, to powinnam mieć możliwość cofnięcia pozwu bez konieczności zrzeczenia się roszczenia i uzyskiwania zgody od Pozwanego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Rafał Rojek 31 grudnia, 2014 o 17:04

jeśli w e-sądzie to można traktować, że jest to cofnięcie pozwu jeszcze przed rozprawą.

Odpowiedz

Mariusz 31 grudnia, 2014 o 20:39

ale w jakim celu właściwie ? skuteczny sprzeciw w e-sądzie to jeszcze nie powód cofania pozwu. Jeżeli roszczenie nie jest przedawnione, a w pozwie nie są pominięte żadne inne fakty świadczące o próbie wyłudzenia , a i samo roszczenie, w zgodnie z prawem, należne, to Sąd właściwy z pewnością taki nakaz wyda i po sprawie. Dziwne pytanie …. To co teraz ? kolejny pozew co jakiś czas, aż w końcu pozwany przeoczy i nie sprzeciwi?? Czy kolesie z ciemnej bryki 🙂

Odpowiedz

Ewelina 19 grudnia, 2014 o 11:46

Witam, proszę o pomoc odnośnie tego jakie zarzuty przedstawić w sprzeciwie od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Trzy lata temu dałam się nabrać na rejestrację domeny internetowej. Zostałam wprowadzona w błąd, że istnieje osoba, podszywająca się pod moją firmę, która chce zarejestrować domenę zbliżoną do mojej. Przez to chce się podszywać pod moją firmę i zabierać mi klientów. Zgodziłam się na jedną domenę i oni mają to nagrane. Chcieli mi wcisnąć pięć domen, ale całe szczęście na to już nie dałam się nabrać i powiedziałam, że chcę tylko tę domenę, którą chce zarejestrować osoba podszywająca się pod moją firmę. To też było nagrywane bo otrzymałam taką wiadomość.Teraz ciągle jestem nękana fakturami i nakazami zapłaty, aż w końcu dostałam pozew z esądu w Lublinie. I teraz moje pytanie:
1) czy pisać o zażądaniu tego nagrania, w którym mówię, że chcę tylko tę domenę, którą chce zarejestrować osoba podszywająca się pod moją firmę czy nie robić tego. Pewnie i tak usuną to nagranie i zostawią tylko pełną “umowę”
2) jakie zarzuty podnieść
3) pismo dostałam 15.12., data sprzeciwu to jest data nadania na poczcie, czy data kiedy sprzeciw otrzyma sąd?
4) czy wystarczy, że wpiszę listę dowodów, czy muszę przesyłać teraz skany, dokumenty itd?
Bardzo proszę o pomoc

Odpowiedz

Robert 15 stycznia, 2015 o 15:13

Witam dzięki pańskiemu blogowi skutecznie udało mi się załatwić przedawnienie,wszystko poszło gładko troszkę trwało no ale się udało!!!!Lecz pojawił się nowy problem w starej sprawie,otóż dziś odebrałem telefon od windykacji gdzie nadal się upominają o pieniądze (owszem wiem że dług istnieje lecz prawnie jest nie wymagalny) Tyle tylko że owa firma twierdz że pojawiły sie nowe okoliczności podobno niby 2 razy komornik próbował ściągnąć pieniądze oni teraz się dowiedzieli i zamierzają ponownie podać mnie do sądu.Ja nic nie wiem o tym by komornik mnie szukał dodam że z sądu nic nie otrzymałem po skutecznym odwołaniu dzwoniłem do sądu pani powiedziała że pozew przeciw mnie został odrzucony.Myślałem że na tym sprawa się kończy,a teraz takie kwiatki.Czy windykacje może ponownie mnie do sądu podać?Dodam że ten dług u nich jest już bardzo wysoki ok 5tys a jęszcze przed sprawą pisali do mnie o ugodę na 600zł.

Odpowiedz

Rafał Rojek 21 stycznia, 2015 o 10:42

Jest taka możliwość, jeśli nie było wyroku tylko np. sąd umorzył postępowanie – to nie można się powołać na powagę rzeczy osądzonej. Dług nadal istnieje. Więc jeśli wystąpią do sądu znowu będą mogli podnieść jakieś dowody na przerwanie biegu przedawnienia. Ale co istotne – ten ostatni pozew nie będzie mógł być uznany za czynność przerywającą bieg przedawnienia.

Odpowiedz

Robert 21 stycznia, 2015 o 23:09

Dziękuje za odpowiedz a czy nie jest przypadkiem jakaś różnica między umorzeniem postępowania a odrzuceniem pozwu? W mojej sytuacji sąd oddalił pozew.

Odpowiedz

Karolina Rokicka 22 stycznia, 2015 o 09:14

@Robert, różnica jest zasadnicza. Odrzucenie pozwu jest orzeczeniem formalnym, a nie merytorycznym (czyli nie ma przeszkód, aby wnieść pozew w tej samej sprawie, jeżeli ustanie przeszkoda, która wywołała odrzucenie pozwu). Jesli sąd umorzył postępowanie – również nie orzekał co do istoty. Natomiast oddalenie powództwa następuje po badaniu metytorycznym – np. uznaje, że powodowi nie należy się suma pieniężna, o którą wnosił (roszczenie jest bezzasadne).

Odpowiedz

Dorota 24 stycznia, 2015 o 18:09

Proszę o wyjaśnienie czy termin dwóch tygodni na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty to są dwa tygodnie kalendarzowe czy robocze? jeżeli to możliwe proszę o odpowiedź na e-mail

Odpowiedz

Rafał Rojek 26 stycznia, 2015 o 10:23

Kalendarzowe. Jeśli np. pozew z nakazem zapłaty zostały odebrane w poniedziałek 12 stycznia 2015 r. to ostatni dzień kiedy można jeszcze wnieść skutecznie sprzeciw mija w poniedziałek 26 stycznia 2015 r. Tego dnia trzeba albo złożyć dokumenty w biurze podawczym sądu lub nadać je na adres sądu listem poleconym

Odpowiedz

Zuzanna 3 lutego, 2015 o 13:09

Chciałabym zapytać czy wierzyciel może wnieść sprawę do sądu upominawczego w sytuacji zakwestionowania długu przez dłużnika(?), czyli wyjaśniając firma” x ” wystawiła fakturę, która była wystawiona błędnie – zawyżona wartość, w odpowiedzi na otrzymaną fakturę firma “y” odesłała odpowiedź z informacją, iż nie uznaje otrzymanej faktury, ponieważ została źle naliczona i prosi o poprawne naliczenie kwoty i przesłanie skorygowanej faktury. Przez 6 – 7 miesięcy ciągnęła się wymiana korespondencji między stronami udowadniająca złe naliczenie wysokości faktury firmie “y” oraz totalne ignorowanie przez firmę “x” tej argumentacji i wzywanie do zapłaty. Ostatnia korespondencja została wysłana przez firmę “y” z ponowną prośbą o poprawne naliczenie wysokości faktury i przesłani tejże faktury, przez pół roku nie było żadnej odpowiedzi ze strony firmy “x”. Po upływie tego czasu firma “y” otrzymała sądowy nakaz do zapłaty lub złożenie sprzeciwu w postępowaniu upominawczym. Czy zatem firma “x” miała prawo do złożenia pozwu pomimo tego, iż wiedziała, że dłużnik zakwestionował dług, przedstawił argumenty i nie uchylał się od zapłaty poprawnie wyliczonej faktury? Jakie argumenty (inne jeszcze niż były już przedstawiane firmie “x”) można przedstawić w sprzeciwie do sądu? Dodam, że firmą “x” jest Bank, lecz sprawa nie dotyczy usług kredytowych, pożyczek, debetów itp.

Odpowiedz

Aneta 9 lutego, 2015 o 12:35

Witam.
Miesiąc temu dostalam nakaz zaplaty w postepowaniu upominawczym.Dokladnie chodzi o pozyczke z Providenta sprzed ponad 9 laty,ktora dawno temu zostala splacona co do grosza.Jednak Provident sprzedal nieistniejacy dlug firmie Ultimo a ta wniosla sprawde do sądu.Teraz dostalam pismo z sądu,że musze ponownie wniesc sprzeciw ale tym razem na druku SP. Co to dla mnie oznacza?Dodam,ze przez ten czas zdazylam sie juz przeprowadzic i teraz nie moge juz odnalezc dowodow splaty dlugu.Przez te cala sytuacje nabawilam sie ostrej depresji i jestem pod stala kontrola psychiatry.Bardzo prosze o pomoc.

Odpowiedz

Edyta 17 lutego, 2015 o 19:18

Mnóstwo już odpowiedzi na ten temat było . SP to urzędowy formularz sprzeciwu od nakazu zapłaty. Na złożenie go masz 14 dni od momentu gdy odebrałaś nakaz. Nie musisz mieć żadnych dowodów spłaty, bo roszczenie jest przedawnione. Pobierz w sądzie formularz sprzeciwu, wypełnij i tyle. Sprawy nie będzie, bo Ultimo sie wycofa.

Odpowiedz

Aga 17 marca, 2015 o 13:09

Witam
Mam pytanie odnośnie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, ktory wpłynął do sadu 15.01.2015, nabral mocy 17.02.2015 a ja go odebralam 12.03.2015. I tu pytanie bo dług przedawnia się 22.02.2015 czy ma sens pisac odwołanie od nakazu czy wierzyciel zdążył przed terminem? Czy liczy się od chwili odebrania ode mnie nakazu?

Odpowiedz

Adrianna 10 kwietnia, 2015 o 16:39

Dzień dobry,

Niedawno dostałam list od komornika sądowego z odpisem sądowego nakazu zapłaty przedawnionego mandatu za przejazd koleją bez biletu. Sprzeciw zgłosiłam w terminie i czekam jak się wszystko dalej potoczy, ale oprócz nakazu zapłaty dostałam od komornika również wezwanie do podania informacji o stanie majątkowym w postaci oświadczenia. Boję się, że pomimo zgłoszenia sprzeciwu komornik może zająć mi np. konto bankowe, czy ma do tego prawo?

Adrianna N.

Odpowiedz

Aleksander 26 sierpnia, 2015 o 19:02

Witam .
Sąd uchylił wydany nakaz zapłaty z weksla /nieprawomocny/, następnie zawiesił postępowanie. W sprawie okazało się,że strona pozwana nie jest znana z miejsca pobytu. Tak jest w istocie. W postępowaniu nakazowym nie mogę wnosić o ustanowienie kuratora. W tej sytuacji zamierzam złożyć wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania i umorzenie sprawy , po czym złożyć pozew z umowy z jednoczesnym wnioskiem o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Czy słusznie rozumuję

Odpowiedz

Alicja 26 czerwca, 2015 o 06:41

Panie mecenasie, skutecznie wniosłam sprzeciw od nakazu zapłaty. Powód wycofał sprawę, była przedawniona. W sprzeciwie zarządałam zwrotu kosztów procesu. Co dalej. Już mijają dwa miesiące od zakończenia sprawy, u kogo mam monitować sprawę wypłaty kosztów procesu? Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Ada 1 lipca, 2015 o 11:45

Witam , Miałam nadzieje, że rozumiem przedmiot postepowania i mechanizmy działania sądu w mojej sprawie, ale chyba się pogubiłam. W skrócie sprawa wygląda tak, że była zaległość wobec miasta, w tym jedno zobowiązanie przedawnione. Dodatkowo cała korespondencja szła na nieaktualny adres, więc przypadkowo się dowiedziałam ,że toczy się wobec mnie sprawa. Mimo ,że miasto znało mu adres zameldowania. Nie dostałam możliwości wglądu w dokumentów sądowych, więc napisałam sprzeciw wobec pozwu trochę domyślając się niż wiedząc oraz Pismo potwierdzające, że od trzech lat mój adres zameldowania jest inny. Nie dostałam potwierdzenia sprzeciwu, a znowu na stary adres decyzję o częściowym umorzeniu i nakaz zapłaty. Odzyskałam dokumenty sprawy, tylko nie wiem co dalej.
Bo kwota wobec urzędu jest już dawno opłacona, ale są jeszcze koszty sądowe. Nie wiem czy składać kolejny sprzeciw i co się dzieje z tym sprzeciwem wobec pozwu.
Proszę o pomoc, bo chyba się pogubiłam.

Odpowiedz

Ada 1 lipca, 2015 o 12:28

Witam,
Wydawało mi się ,że mniej więcej się orientuje w mojej sprawie i jak przebiega moja sprawa, ale chyba mam problem z przebiegiem postępowania. Sprawa dotyczy zaległości wobec urzędu miasta, w tym jest jedna opłata przedawniona. Jak się dowiedziałam w końcu o sprawie, to wysłałam Pismo na temat spłaty zadłużenia i zobowiązanie zostało spłacone , bez opłaty przedawnione. O sprawie w sądzie dowiedziałam się późno ( stary adres), ale zdążyłam złożyć sprzeciw wobec pozwu. Niestety nie widziałam pozwu, więc to trochę było ogólnie, ale trafione. Złożyłam też Pismo w sprawie zmiany adresu do Sadu, bo wierzyciel miał ta informację wcześniej. Teraz otrzymałam postanowienie o umorzeniu postepowaniu i nakaz zapłaty z kosztami do urzędu oraz kosztów sądowych. Zaległości wobec urzędu już dawno nie ma , pozostały koszty, których chyba nie powinnam płacić. Bo moja spłata wynika z ustaleń z urzędem , a nie w skutek prowadzonej sprawy . Nie dostałam też informacji na temat złożonego sprzeciwu i nie wiem co dalej. Składać sprzeciw czy zażalenie wobec nakazu?
Proszę o pomoc.

Odpowiedz

aneta 20 lipca, 2015 o 17:22

Otrzymałam nakaz zapłaty na podstawie sprzeciwuvktory wnioslam do sądu. Komornik w tym czasie przeprowadził skuteczna egzekucję . W jaki sposób mogę domagać się zwrotu tych należności. Dziekuje

Odpowiedz

Małgorzata 21 lipca, 2015 o 22:38

Witam,
dzięki Waszym wpisom wiem już jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, jednak nadal nie wiem czy w chwili złożenia sprzeciwu powinnam dodatkowo złożyć zażalenie na postanowienie o kosztach przyznanych w nakazie zapłaty.
Mój sprzeciw będzie dotyczył roszczenia, które w chwili wnoszenia pozwu zostało uregulowane. Wykonałam telefon do urzędu, który złożył pozew i okazało się, że urzędnik po prostu przez trzy miesiące nie sprawdził rachunku i dlatego nie wiedział, że roszczenie nie ma racji bytu ponieważ zostało uregulowane w terminie. Ups….. Bardzo mnie przepraszano, bo pani nie sprawdziła, ale muszę zareagować bo “mleko się rozlało”. Tylko nie wiem jak jst z tym zażaleniem o kosztach. Rozważam również jakąś skargę na urzędnika, nie wiem jednak jak się do tego zabrać. Pozdrawiam

Odpowiedz

Justyna 30 lipca, 2015 o 10:54

Witam, otrzymałam pismo z e sadu że udało nam się udowodnić nieprawidłowość doręczenia nakazu zapłaty ( pisma wysyłane na nieprawidłowy adres)a tym samym nakaz zapłaty traci moc a sprawa trafia do sadu rejonowego, sprawa dotyczy jakiegoś niby zaległego oc które wypowiadaliśmy jednak nie zostało odnotowane u ubezpieczyciela, a my niestety w trakcie przeprowadzek stracilismy czesc dokumentow w tym rowniez dotyczace owego ubezpieczenia i pojazdu), i majac swiadomosc ze oc wypowiedzielismy bylismy spokojni bo zadnych pism nie bylo….po licznych telefonach udało mi się ustalic ze poniewaz nie wplynelo do nich wypowiedzenie( a na 100% wysyłaliśmy pocztą) automatycznie została przedłużona polisa oc na okres marzec 2011/marzec2012 a najciekawsze jest to że otrzymałam informację że polisa defakto dotycząca tego ubezpeczenia została wystawiona dopiero 17.02.2012 i przekazana nam( co oczywiście nie miało miejsca) a termin jej wymagalności dla odmiany to 03.04.2012(??) nic z tego nie rozumiemy, a musimy sie bronic jakos w sadzie nie majac niestety zadnych dokumentow…

Odpowiedz

Justyna 30 lipca, 2015 o 11:05

dodam jeszcze że o całej sprawie dowiedzieliśmy sie dopiero po zajeciu konta przez komornika,

Odpowiedz

Bogusława 5 sierpnia, 2015 o 13:40

Witam. Dostałam nakaz zapłaty z Sądu w dn.22.07.2015, za niespłaconą pożyczkę z firmy Provident z dn.6.`12.2000 r.U&m9wa nabycia wierzytelności jest z dn. 14.08.2014 przez ULTIMO NS FIZ Ni9e bardzo pamiętam tą sytuację sprzed 15 lat., Czy muszę zapłacić, pomimo prze3dawnieni8a. Ponbadto brałam też pożyczki w Providencie w okresie póżniejszym i nikt nic takiego nie sugerował że mam niespłacony dług

Odpowiedz

Marcin 8 września, 2015 o 15:52

W marcu 2012 r wniosłem sprzeciw (Presco) do e-sądu, dostałem też informację, że sprawa jest przekazana do sądu właściwego. Od tamtego czasu cisza – ani pisma ze strony sądu, ani z Presco. Dziś zaczęła się lawina telefonów z Presco – nie byłem jednak skłonny ich słuchać. Czy to możliwe, żeby sąd przez 3,5 (!!) roku nie podjął działań? Sądzę, że powód wycofał sprawę, bo taka zwłoka nie mieści mi się w głowie. Czy to możliwe, by złożył ponownie pozew chwilę przed przedawnieniem? Na razie (jako że przebywam poza miejscem zamieszkania) napisałem pyt. do mojego sądu właściwego, ale od tygodnia nie raczyli odpisać, a dodzwonić się do nich nie da 🙁 Dziękuję z góry za pomoc!

Odpowiedz

Paulina 22 września, 2015 o 09:45

Witam. Dostałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, wiem że jest zasadny. Jestem dłużna 2raty z ugody, czyli nie wywiązałam się ze względu na problemy finansowe. Jest to kwota około 6tyś złotych. Nie uchylam się od spłaty, wręcz przeciwnie chciałabym spłacić zadłużenie, tyle że nie jednorazowo. Czy mogę złożyć sprzeciw nie wpisując w nim konkretnych zarzutów tylko opis sytuacji prośbę o rozłożenie długu na raty przez sąd? Jeżeli tak to ile średnio trwa takie postępowanie? Oczywiście nie zaprzestanę spłaty, przez czas trwania postępowania będę dług regulować w ratach na jakie mnie stać. Czy sądy mają możliwość rozłożenia zadłużenia? Czy moje dobrowolne wpłaty będę wpływały na moją korzyść i przychylną decyzję sądu? Dużo pytań ale strasznie się denerwuję. Czy mogę w tym czasie pisać do banku o ustalenie spłaty ugodowo, czy po prostu spłacać sama wedle możliwości finansowych?

Odpowiedz

Rafał Rojek 22 września, 2015 o 11:17

Witam, jeśli nie złoży Pani sprzeciwu w ciągu 14 dni to cały nakaz się uprawomocni i już za miesiąc może mieć Pani na głowie komornika. Dlatego też dłużnicy, mimo iż nie mają żadnych zarzutów wobec zadłużenia wnoszą sprzeciwy tylko po to żeby przedłużyć postępowanie. Jednak w sprzeciwie nie można się ograniczyć tylko do prośby o rozłożenie długu na raty (oczywiście sąd ma taką możliwość, ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach – art. 320 K.p.c.). Więc w sprzeciwie pozwany powinien też wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody.

Dlatego jeśli chce Pani tylko przedłużyć postępowanie i tak musi Pani wskazać jakiś zarzut, np. że dług jest przedawniony, został już zapłacony, albo że w ogóle nie istnieje. Zazwyczaj dłużnikom nie udaje się takich zarzutów udowodnić w toku procesu, ale zyskują cenne miesiące (w zależności od tempa procedowania konkretnego sądu). W tym czasie można składać pisma z brakami formalnymi, uzupełniać je, wnosić o skierowanie sprawy do mediacji, prosić o uzasadnienie wyroku, apelować, itp.

Odpowiedz

Paulina 22 września, 2015 o 09:49

Przepraszam, dwie raty to znaczy że takie opóźnienie jest w spłacie. W nakazie uwzględnione jest całe zadłużenie.

Odpowiedz

arkadiusz 28 września, 2015 o 17:03

witam,dostałem pismo z sądu wezwanie so uzułenienia braków formalnych pisma procesowego wniesionego w sprawie powództwa poprzez dołączenie odpisu sprzeciwu w terminie tygodniowym por rygorem odrzucenia sprzeciwu

Odpowiedz

arkadiusz 28 września, 2015 o 17:14

witam,dostałem pismo z sądu wezwanie so uzułenienia braków formalnych pisma procesowego wniesionego w sprawie powództwa poprzez dołączenie odpisu sprzeciwu w terminie tygodniowym por rygorem odrzucenia sprzeciwu,nie rozumiem o co chodzić co mam zrobić,pomóżcie

Odpowiedz

Rafał Rojek 2 października, 2015 o 15:46

Witam. Powinien Pan pierwotnie wnieść sprzeciw wraz z jego odpisem dla drugiej strony. Czyli musi Pan teraz wysłać kopię tego samego pisma (tj. sprzeciwu) do sądu, aby ten mógł doręczyć ją drugiej stronie postępowania – w tym wypadku wierzycielowi. Wystarczy kserokopia pisma, można nanieść na niej informację w górnym rogu, że jest to odpis.

Odpowiedz

arkadiusz 2 października, 2015 o 16:38

dziękuję bardzo,właśnie tak zrobiłem

Odpowiedz

Goska 29 września, 2015 o 11:22

Witam wzięłam pożyczke w jednym z banków na samochód /ok.10.000/ ale nie spłaciłam całosci bo zostało ok.3000 zł po czym po kilku miesiącach otrzymałam list od firmy windykacyjnej że kupili mój dług i żądają prawie 5000 i mam do nich zadzwonic bo inaczej sąd i komornik pytam jak to możliwe żeby przez 4 miesiące dług z 3000 urósł do 5000 ?

Odpowiedz

Edyta 29 września, 2015 o 11:49

witam.chciałabym się dowiedziec jak napisac sprzeciw od nakazu zapłaty do Sądu i do EQUES DEBITUM Fundusz Inwestycyjny?10 lat temu oddałam dekoder i pilota do NC+ ,a że pilot był uszkodzony to 7.09.2015r przyszło pismo z wyrokiem ze musze zapłacic w Sądziekoszty procesu i koszty zastępstwa procesowego oraz dług dla tej firmy wyżej podanej.wczesniej nie dostawałam żadnego pisma.bardzo prosze mi pomóc bo w tych sprawach nie wiem gdzie się ruszyć 🙁

Odpowiedz

Edyta 29 września, 2015 o 12:09

przepraszam nie chodzi opilota ale o rozwiązanie umowy.umowa była zawarta 23.10.2009r. a rozwiązałam 1.07.2010r,przez te 4 lata nie przychodziły żadne pisma

Odpowiedz

Dominika 7 października, 2015 o 16:41

Witam serdecznie,
mam pewien problem, mianowicie zawaliłam sprawę z tzw. “wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych”, oczywiście na wezwanie odpowiedziałam, wysłałam w terminie, ale… no właśnie “Ale” nie załączyłam wszystkich braków, po prostu zapomniałam z drukarki zabrać pozostałą część.
Co za tym idzie, Sąd oczywiście odrzucił mi sprzeciw na podstawie art. 502 k.p.c…. wiem, zawaliłam sprawę przez swoją nieuwagę. Oczywiście zamierzam pisać zażalenie na postanowienie, ale nie wiem od czego zacząć, proszę o pomoc, podpowiedź, czy mam jakieś szanse.

Z poważaniem,
Dominika

Odpowiedz

Tomek 18 października, 2015 o 11:56

witam, dostałem pozew z sądu”P” o zapłatę długu na który złożyłem odpowiedź “Op” w którym podpisałem temat przedawnienia… Sąd na posiedzeniu niejawnym postanawia “oddalić wniosek pełnomocnika powoda o nadaniu klauzuli wykonalności” Myślałem że już po wszystkim a teraz dostałem “pismo procesowe pełnomocnika powoda” w którym wnosi on o to samo… Z tego co wiem nie można wnosić do sądu pozew o ten sam dług… Bardzo proszę o pomoc

Odpowiedz

kasia 3 listopada, 2015 o 23:07

W czerwcu wnioslam sprzeciw od nakazu zaplaty sad wezwal mnie do uzupelnienia brakow formalnych jednak tego nie zrobilam. Zostala nadana klauzula i teraz jest komornik czy moge jeszcze raz wniesc sprzeciw od nakazu ? Blagam o pomoc

Odpowiedz

Rafał Rojek 10 listopada, 2015 o 12:32

niestety, trzeba było uzupełnić braki w terminie. Jeśli wydarzyła się jakaś nadzwyczajna przeszkoda i można ją uzasadnić to pozostaje tylko wniosek o przywrócenie terminu.

Odpowiedz

sylwek 18 listopada, 2015 o 21:49

ja miałem za oddanie samochodu na szrot
i muszę płacić OC
czili to jest władza dzięki ale wyjerzdżam PO

Odpowiedz

zbychu349 1 grudnia, 2015 o 00:41

Wniosłem skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty. Podniosłem kwestię przedawnienia bo dług faktycznie przedawniony o 6 lat. Teraz dostałem już wezwanie na rozprawę w Sądzie. Co dalej? Jeśli dostałem wezwanie na rozprawę to znaczy że powód uzupełnił braki formalne etc., i rozprawa się odbędzie? Czego się mam spodziewać? Zaznaczam że dług jest mocno przedawniony.

Odpowiedz

Beti 1 grudnia, 2015 o 17:43

Dobry wieczór! Przesłałam komornikowi wniosek o umorzenie egzekucji dołączając oryginał wyroku sądu oddalający powództwo o zapłatę. Sprawa jakich tu na forum wiele – nie doręczony pozew, o postępowaniu dowiedziałam się od komornika dokonującego zajęć – potem złożyłam skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty, sąd oddalił powództwo, uprawomocniony wyrok wysłałam komornikowi. Niestety ku mojemu zdziwieniu komornik oddalił mój wniosek! Odpisał że nie ma podstaw do umorzenia gdyż nie dostarczyłam prawomocnego orzeczenia, że tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności czy też klauzula wykonalności utraciła moc. Czy to, że mam prawomocny wyrok oddalający powództwo nie oznacza, że tytuły wykonawcze nie są w mocy??

Odpowiedz

Dagmara 7 grudnia, 2015 o 12:47

W2014 roku firma FinAid skierowała pozew do EPU. W wyniku skutecznie złożonego pozwu sprawę przekazano da Sądu. W związku z tym powód pozew wycofał. W 2015 roku ponownie dostałam Nakaz Zapłaty w tej samej sprawie. Złożyłam skutecznie sprzeciw i znów sprawa trafiła do Sądu. Tym razem Powód nie uzupełnił pozwu i sprawę umorzono. Ile jeszcze razy mogę otrzymywać Nakaz Zapłaty w tej samej sprawie? Czy są jakieś limity?

Odpowiedz

Andrzej 8 grudnia, 2015 o 15:00

Dzień dobry,

E-sąd wydał postanowienie o skutecznym wniesieniu sprzeciwu i przekazał sprawę sądowi właściwemu na podstawie doręczenia pod zły adres, również została potwierdzona utrata mocy nakazu zapłaty. Moje pytanie jest, czy mogę odzyskać od komornika pieniądze które zostały pobrane z mojego wynagrodzenia i przelane na depozyt. I drugie pytanie jest, czy jak sprawa trafi do sądu właściwego będę mógł zgłosić przedawnienie pomimo tego że w sprzeciwie nie napisałem nic na ten temat.

Odpowiedz

Wiola 24 lutego, 2016 o 12:10

Mam dług z 2008 roku który kupił kruk oddał go sadu chce zlożyc przeciw ze wzgledu na przedawnienie tylko w pozwie od nich nie mam kiedy dług był wymagalny

Odpowiedz

Wiola 24 lutego, 2016 o 12:28

Mam dług z 2008 roku który kupił Kruk oddał do sądu chce złozyc sprzeciw ze wzgledu na przedawnienie gdzie moge sprawdzic kiedy była wymagalnosc zapłaty bo w pozwie tego nie ma

Odpowiedz

piotr 26 lutego, 2016 o 23:15

Bardzo proszę o pomoc. Dostałem nakaz zapłaty. Dług jest w związku z rachunkiem bankowym, prawdopodobnie nie spłacony debet (500 zł) w związku z umową rachunku zawartą w 2004 roku, czyli przedawnienie następuje po 3 latach lub 2. Tak? Myślę, że dług jest przedawniony, ale niestety nie wiem co mam napisać w uzasadnieniu sprzeciwu do sądu, a dokładniej nie znam daty rozwiązania umowy, a więc nie mogę napisać od jakiego momentu nastąpił stan wymagalności roszczenia. Wierzytelność została sprzedana przez Bank KRUKowi w 2008 roku. Do sądu wystąpiła Prokura. Bardzo proszę o pomoc w napisaniu uzasadnieniu sprzeciwu z powodu przedawnienia jeśli nastąpiło, a przynajmniej jak mam sobie poradzić z tą datą wymgalności. Z góry bardzo dziękuje.

Odpowiedz

Ania 27 lutego, 2016 o 14:36

Dostałam przedsądowe wezwanie do zapłaty z jednej z firm windykacyjnych. Sprawa dotyczy domniemanego długu z tytułu pożyczki. Dług został spłacony w całości po wizycie windykatora z banku w 2007 r. W 2013 r. bank wniósł sprawę do e-sądu. Napisałam sprzeciw o przedawnienie długu, na podst. którego e-sąd oddalił nakaz zapłaty i wysłał dokumenty do sądu rejonowego. Do dnia dzisiejszego nic z sądu nie dostałam, nawet żadnego pisma. W tym miesiącu na adres, pod którym już nie mieszkam przyszedł list zwykły – przedsądowe wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej. Ponadto na telefon do mojej pracy zaczęli dzwonić ludzie z tej firmy. Co mam robić?

Odpowiedz

agata 1 marca, 2016 o 17:55

Proszę o pomoc. Dostałam z esadu nakaz zapłaty złożyłam sprzeciw . Należność dla firmy windykacyjnej za rachunek telefoniczny z 2011 roku. Podniosłam iż jest to należność przeterminowana. Dziś dostałam wezwanie do sądu na sprawę ale nie w moim miescie mieszkam w Poznaniu a wzywają mnie do warszawy co teraz?czy ja tam musze jechać czy mogę jeszcze jakieś pismo złożyć ??

Odpowiedz

emka 17 marca, 2016 o 15:46

a można tego wszytskiego uniknąc i się po prostu dogadać jak człowiek z człowiekiem… ja jestem zwolenniczką rozwiązywania konfliktów bez wnoszenia spraw od sądu – mediacja to zawsze dobry pomysł, może nie unikniemy spłęty długu, ale uda nam się rozłożyć należnośc na korzystne raty. dla zainteresowanych polecam bardzo fajny artykuł o rozwiązywaniu sporów http://cenabiznesu.pl/-mediacja-i-arbitraz-formy-rozwiazywania-konfliktow-w-biznesie/0/0/50da3df4cd84f48cb58940ff1c4f13bb polecam

Odpowiedz

Basia 24 marca, 2016 o 20:16

Witam
W ciągu 14 dni mialam wplaci wynagrodzenie na poczet tłumacza ,niestety cofnięcie mi wplate .
Czy sorawa zostanie umorzona ?

Odpowiedz

Basia 24 marca, 2016 o 20:18

Wpłatę cofnięto mi z Polski z konta sądu
Czy sędzia przedłuży mi termin na wplate?

Odpowiedz

Piotr 30 marca, 2016 o 00:09

Dzień dobry. Mamy problem i od razu pytam. Jestem po przejściu etapu sprzeciwu do zapłaty e-sądu oraz ponownego rozpatrzenia sprzeciwu już w macierzystym sądzie. Sąd wyznaczył rozprawę i ja dołączyłem dodatkowe załączniki dokumentów i wniosłem między innymi zarzut przedawnienia z wyjaśnieniem dlaczego taki zarzut stawiam. Przed rozprawą dostałem z sądu macierzystego sprzeciw powoda do mojego sprzeciwu. Co mam teraz zrobić, gdyż powód, czyli tak zwana firma skupująca długi, niby inwestycyjna w osobie mecenasa w sprzeciwie nie uznał moich argumentów i tyle, a wygląda jakby nie czytał ani moich obszernych wyjaśnień ani zarzutu przedawnienia i głosi typowe slogany, że byłem w spółce cywilnej i muszę zapłacić dług. Dodam, że wspólnik z pakietem większościowym udziałów nie żyje, a są jego spadkobiercy i ich nie ruszają, a mnie sobie upatrzyli i mnie nękają. Nie wspomnę, iż wspólnik mnie oszukał przywłaszczając sobie mienie spółki, które to jest w rękach spadkobierców. Oddałem sprawę do Prokuratury tuż po nagłej śmierci wspólnika, ale ona nie zajęła się tą sprawą.

Odpowiedz

Effka 17 kwietnia, 2016 o 15:41

Witam, mam problem, w styczniu 2012 roku mąż wziął telefon w abonamencie play, po kilku zapłaconych rachunkach, stracił pracę a my dochód, nie płaciliśmy tego abonamentu i w czerwcu 2012 roku numer był już nie ważny, przed końcem roku Play wysłał pismo do nas o sprzedaży długu jakiejś firmie windykacyjnej, potem kolejna firma i tym oto sposobem doszło to do firmy AIGO, która w grudniu 2015 r. wysłała pismo do e-sądu o nakaz zapłaty, mąż napisał listownie tylko,…..wnoszę sprzeciw z powodu przedawnienia długu….. i papiery trafiły do naszego sądu. Parę dni temu dostał pismo z naszego sądu rejonowego ,że …. cyt:” doręcza pozew wraz z załącznikami wniesiony przez…. ,oraz zakreśla termin 14 dni do uzupełnienia sprzeciwu poprzez podanie wszystkich twierdzeń i dowodów uzasadniających sprzeciw-pod rygorem uwzględnienia powództwa……. . Proszę o pomoc jak i co mam teraz napisać oraz czym się okazać, bo papierów niestety raczej nie mam, moja córka wszystkie dokumenty darła w drobny mak i teraz odczuję chyba skutek tego, Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Tom 22 kwietnia, 2016 o 01:53

Witam
Proponuje napisać sprzeciw i powołać się na wyrok z dnia 11 lipca 2011 roku w sprawie P 1/10 (Lex 852310). Nie wiem czy dobrze wymyśliłem ale fundusze wysyłają kopie umów że niby kupują pakiet wierzytelności warty 45 mln zł za cenę x .W warunkach jest zapis że Nabywca czyli fundusz przejmie wierzytelności w momencie zapłaty całości do danego dnia.Jeśli nie zapłaci wierzytelności są nadal w posiadaniu zbywcy.I co ciekawe jeszcze nie natrafiłem na dokument potwierdzający dowód wpłaty tych kwot ( nawet niech to będzie 5% od 45 mln ) skoro nie ma dowodu wpłaty nie ma wywiązania się z umowy i nabywca nie staje się posiadaczem wierzytelności a wszystkie te papierki są dokumentami prywatnymi w postępowaniu cywilnym według tego wyroku czyli nie ma dowodu na przejęcie wierzytelności.Powództwo jest bezzasadne.Jeśli źle wymyśliłem to proszę o komentarz

Odpowiedz

Beata 19 maja, 2016 o 19:59

W 2011 roku dostalam z e-sadu pismo z nakazem zaplaty kredytu. Przed tygodniem czyli 13 maja 2016 od komornika pismo z nakazem zaplaty tego kredytu. Czy ktos moze mi poradzic czy moge cos z tym zrobic?

Odpowiedz

Agnieszka 30 czerwca, 2016 o 20:31

Witam,
20 czerwca otrzymałam pismo od komornika o wszczęciu egzekucji przedawnionego długu. Sprzeciw został uznany. W tym dniu założyłam konto w epu i zauważyłam że 2013 roku został wydany nakazał zapłaty w postępowaniu upominawczym dla firmy windykacyjnej. Wiem ze sprawa jest przedawniona. Nakaz zapłaty został wysłany na stary adres. Moje pytanie jest takie czy mogę wnieść sprzeciw do nakazu zapłaty który widziałam tylko logujac się so epu.

Odpowiedz

Aneta 15 lipca, 2016 o 17:52

Witam. Kwota za abonament tel. 42 zl z odsetkami. Dług sprzedany xxx. Kwota Zapłacona 30 maja 2016. firma xxxx wniosła do sądu w Lublinie pozew 16 maja. Nakaz zapłaty wydany 6 lipca na kwotę 42+ 120 kosztów. Oczywiście wniosę sprzeciw bo w dniu wydania nakazu długu nie było. Czy firma xxxx po otrzymaniu wpłaty nie miała obowiązku wycofania wniosku? Wielokrotnie potwierdzali mi telefonicznie, że kwota została zaksięgowania 31 maja – niestety do dzisiaj nie otrzymałam tego na piśmie mimo wielokrotnych próśb. No i kto zapłaci koszty? Z góry dziekuję.

Odpowiedz

Adam 14 września, 2016 o 20:12

Czy dostała Pani odpowiedź / wyjaśnienia w tej kwestii?

Odpowiedz

Yasar Kaagman 16 lipca, 2016 o 18:08

MY zaskakującego spotkania JAK dostałem pożyczkę z SHELL Federalnej Unii Kredytowej (shellfederal_creditunion002@yahoo.co.uk)

Cześć wszystkim, nazywam się Yasar Kaagman z Heerenveen w Holandii, widziałem komentarze od ludzi, którzy już dostali pożyczki z Eminent Joshem a potem zdecydowała się zastosować pod ich zaleceń i zaledwie kilka godzin temu potwierdził w moim osobistym koncie bankowym w sumie kwotę € 70.000, które poprosiłem o. To naprawdę świetna wiadomość i radzę każdemu, kto potrzebuje prawdziwy kredyt skontaktować SHELL Federalnej Unii Kredytowej. Więc jeśli jesteś zainteresowany kredytem można również kontaktować się z nimi w tej Email: shellfederal_creditunion002@yahoo.co.uk~~dobj lub tekst +1(662)833-4255, jestem pewien, że będą one zaskoczyć cię tak byłem zaskoczony ,

Odpowiedz

Marek 24 lipca, 2016 o 15:51

Treść wiadomości:
Rozwiodłem się w 19998 r. moja była żona nie płaciła za wodę i ścieki ADM skierował sprawę do sądu ,wskazując mnie i byłą żonę jako dłużnika ,ja w 1998 r jako główny najemca zgłosiłem w ADM wymeldowanie z mieszkania i zrezygnowałem też z prądu i gazu w 2006 roku odbyła się sprawa przeciwko mnie i mojej żonie o kturej nie wiedziałem a sąd wysyłał wezwania na adres byłej żony a ona nie wskazała faktycznego adresu .W międzyczasie ADM zlikwidowano iprzejoł to urząd miasta ,w 2010 r,urzad miasta przysłał pismo o zapłatę długu poszłem do prawnika ktury mi napisał zarzalenie wlipcu 2016 ,roku komornik przysłał mi nakaz zapłaty napisałem sam sprzeciw i apelację od nakazu zapłaty i teraz czekam proszę o pomoc i poradę niestać mnie na prawników mam trujkę dzieci w wieku szkolnym i niepracującą chorą żonę

Odpowiedz

Józefa 28 lipca, 2016 o 14:54

Dzień dobry,
spóźniłam się z wniesieniem sprzeciwu. Czy jest możliwość wniesienia sprzeciwu skoro została wezwana do osobistego stawiennictwa na rozprawie ?

Odpowiedz

Ola 26 września, 2016 o 09:48

Dzień dobry,
bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, gdyż nigdzie nie znalazłam podobnego problemu. Dostałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, wniosłam sprzeciw (zarzut nieuzasadnionego powództwa z uwagi na brak powiadomienia mnie o zmianie wierzyciela) i przyszło wezwanie na rozprawę a po jakimś czasie odpowiedź wierzyciela na mój sprzeciw, z dokumentów jakie przedstawił wierzyciel okazało się, że sprawa jest na 100% przedawniona, ale takiego zarzutu w sprzeciwie nie wniosłam. Czy mogę jeszcze wnieść dodatkowe zarzuty np. powołać się na fakt, że zarzut przedawnienia ma charakter materialny i może być składany na każdym etapie? Jeśli tak to w jaki sposób to zrobić?

Odpowiedz

Oksana 14 października, 2016 o 16:25

Witam, mam take pytanie: czy srzeciw do sadu musi byc napisany adwokatem czy moge to sama zrobic? i czy puzniej za proces sadowy ja bede musialam cos placic?

Odpowiedz

White Horse Credit 15 listopada, 2016 o 01:19

Cześć,

Szukasz wolności finansowej? jesteś w długu, potrzebny jest kredyt, aby rozpocząć nowy biznes? lub zwinąć finansowo, trzeba kredyt kupno samochodu lub domu? Czy Twój bank w coraz Finansów odmówić? Chcesz poprawić swoją finansową? potrzebują pożyczki rachunki są opłacalne? nie patrząc więcej, zapraszamy na okazję do wszystkich rodzajów kredytów dostać w bardzo przystępnych oprocentowania 3% dla innych uzyskać informacje, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: (legitfirm@gmail.com)

Czy potrzebujesz pożyczki biznesu?
Czy potrzebujesz pożyczki osobiste?
Chcesz kupić samochód?
Czy chcesz refinansować?
Czy potrzebujesz kredytu hipotecznego?

Czy potrzebny jest ogromny kapitał, aby rozpocząć swoją propozycję biznesu lub ekspansji? Czy stracił nadzieję i uważasz, że nie ma wyjścia, a twoje obciążenia finansowe nadal występuje?

Nie wahaj się z nami skontaktować pod kątem ewentualnej współpracy biznesowej kontakt mailowy: (legitfirm@gmail.com) lub zadzwonić + 1-972-914-5244

Odpowiedz

Tomasz 8 grudnia, 2016 o 17:42

Dostałem pozew 09.2016r w Sądzie Gospodarczym iż moja Firma nie zapłaciła składki OC za samochód, który nawet nie wiem kiedy sprzedaliśmy. Umowa OC wymagalność w maju 2013r. Wniosłem sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia (3lat). Po kilku miesięcy otrzymałem wezwanie na sprawę i pismo procesowe powoda, który to w 04.2016r złożył najpierw pozew w E-sądzie (o którym wogóle nie wiedziałem) i który to stwierd brak podstaw do wydania nakazu zapłaty i na podstawie art. 505 33] p.1 k.p.c. przekazuje sprawę do rozpoznania sądowi właściwości ogólnej pozwanego – i w/g jego interpretacji przerwał bieg przedawnienia.
Co mogę z tym zrobić?
Jak się bronić przed cwaniactwem tych Firm?

Odpowiedz

beata 2 lutego, 2017 o 20:40

witam czy moglby mi pan pomoc dostalam ze komornik wszedlmi na konto i wyplate z nakazu zaplaty z 2008 roku z firmy ultimo ,czy to juz nie jest przedawnione

Odpowiedz

Karen 30 marca, 2017 o 18:02

Dzień dobry,

Z treści powyższego rozumiem, że skoro Sąd przekazuje sprawę do rozpoznania Sądowi właściwemu mojego miejscu zamieszkania, to ja, jako strona pozwana, nie podejmuję żadnych kroków w celu uwierzytelniania swojej sytuacji, tylko Powód musi przedstawić formalne/namacalne dowody na podtrzymanie swoich zarzutów i dopóki nie otrzymam pisma z Sądu proszącego mnie o dowody, to nie wykonuję żadnych działań?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Gorbaczow 12 czerwca, 2017 o 05:31

Czy może mi ktoś pomóc? Podobny jest mój przypadek, tyle, że sad rej. mimo braku dowodów zasądza dług na korzyść powoda (ultimo). O sprawie dowiaduję się dopiero gdy przychodzi powiadomienie z sadu a ym zapłaciła 70 zł za klauzule wykonalnosci. Proszè o ponowne rozpatrzenie spr. Sad rej. odrzuca z powodu: zly adres powoda, piszę zazalenie do Sàdu Okr. Ten przyznaje mi racje, ze brak podstaw odrzucenia. Za miesiac otrzymuję pismo postanowienie tego samego sedziego sadu okr., że o sprawie dowiedzialsm sie w 2012 i moglam reavować. Jednoczesnie dodaje ze sad e lublin przekazal dowody i to jest podstawa. Wg mojej oceny w dokumentach nie ma żadnych dowodow. Skuteczna reakcja w 2010 r w e sadzie poruszylam, ze nie mialam z tp umowy i ze sprawa jest przedawniona (2003 r ). Dzisiaj nie wiem co dalej na takie niedprawiedliwe post sadow obu instancji. Co robić? Pogodzic sie? Skarzyc sie na sad? Czy jest jeszcze dalsza droga zadkarżenia tak raząco naruszajacego moje praea wyroku? O co tu chodzi? Ja mysle ze to jest mafia sadownicza. Brak jakichkolwiek dowodow. Wezwany do uxupelnienia brakow powod nie dostarcza dowodow a mio to obrot spraw dla mnie winien zaplaty. Cos jest nie tak z naszymi sadami.

Odpowiedz

zagraniczniak 30 czerwca, 2017 o 12:42

Witam. (przepraszam za brak polskich znakow)
Juz kiedys przechodziłem przez podobny problem znajomej osoby, wtedy zlozenie wniosku o przywrocenie terminu zlozenie sprzeciwu i jednoczesne zlozenie sprzeciwu dalo rezultat pozytywny. Tym razem juz w mojej sprawie odbylo sie to inaczej. Mieszkam za granica, wyrok nakazowy dotarl pod stary adres. Dowiedzialem sie juz po tym jak minal termin zlozenia sprzeciwu. Zlozylem wniosek o przyprocenie terminu zlozenia sprzeciwu oraz sam sprzeciw z powodu przedawnienia roszczenia.

1. Wniosek o przywrocenie terminu zlozenia sprzeciwu odrzucony – mieszkam pod innym adresem, doreczenie okazalo sie nieskuteczne, zatem nie minal termin zlozenia sprzeciwu.
2. Sad uchylil postanowienie w przedmiocie stwierdzenia prawomocnosci nakazu zapłaty, oraz nadania nakazowi zaplaty klauzuli wykonalnosci.

Sad:
“Należało zatem odrzucic wniosek o przywrocenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, nadac bieg sprzeciwowi od nakazu zapłaty i jednoczesnie uchylic postanowienie z dnia XXXXX w przedmiocie stwierdzenia prawomocności nakazu zapłaty i nadania nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności.
Sprawa zostanie wpisana pod nowy numer.”

Czekac grzecznie na nadejście przesyłki pod adres wskazany w ostatnim pismie? (adres rodziny)

Rozumiem ze sprzeciw przyjęty i poszedł do rozpatrzenia.

Odpowiedz

Gorbaczow 5 sierpnia, 2017 o 18:52

Miałam odwrotną sytuację. Esąd na mój sprzeciw, że brak umowy, że wypisane na kartce papieru numery rachunkow przez Ultimo. Rachunki z 2003 r. tp ( już był 2010 r.),zaznaczylam, że są przedawnione. Esąd odrzucił. Natomiast Sąd Rejonowy mimo niedopełnienia przez Ultimo wszystkiego: brak dowodów, pełnomocnictwa, wpłaty, nieobecność powoda(Buczek…) zasądził mi kwotę 5500 zł. O postanowieniu dowiedziałam się dopiero po roku. Nie mogłam nic zrobić. Napisałam zażalenie. Trwało to 7 lat. W tym czasie złożyłam zaźalenie na klauzule. Wszysto utrącane. Ostatną szansą była moja skarga i prosba o ponowne rozpatrzenie. Sąd Okręgowy Pan Wojciech Szcząska mimo braku dowodów uznał, że powod czyli Ultimo nie musial nic udowadniać, bo E Sąd juz rozpatrywal na podstawie dowodow. Po 7 latach tj. w 2017 w maju wydał ostateczny niekorzystny wyrok. Zapadł dzięki niefrasobliwemu sedziemu zarówno w SR jak i w SO Moj wymyślony przez Ultimo dług wynosi 11tys. Ultimo już się upomina. Sądy to mafia? Przekupieni sędziowie? Przyznam, że odkryłam np. fakt, że sędzia SR Jerzy Wińcza startował na stanowisko prezesa SO. Czyżby jeden sędzia (SO) krył błędnie wydany wyrok sędziego SR? (kandydata na prezesa SO) Co można zrobić z tym bublem prawnym? Nie chcę spłacać 11 tys. Co można z tym jeszcze zrobić?PAŃSTWO W PAŃSTWIE!

Odpowiedz

elzbieta 29 sierpnia, 2017 o 08:47

witam,mam dług w vivusie,8tys zł,pisałam pisma o rozłożenie na raty ,jednak ciągle odmowiali,przekazali sprawe firmie windykacyjnej,w miedzyczasie co miesiac wpłacam na ich konto po 500 zł bo na tyle mnie stac.Dzisiaj przysłali smsa o tym,że wysłali przedsądowe wezwanie do zapłaty.Co mam robic ,w tej chwili mam do spłaty 6800 zł,jak mam rozmawiać z firmą aby rgodziła się rozlożyć na raty i nie oddawała sprawy do sadu,przeciez nie uchylam sie od zapłaty,tylko nie jestem w stanie spłacic całości na raz.Dług powinnam spłacic około 3 m-ce temu,czy rzeczywiscie firmy pożyczkowe tak szybko podaja sprawy do sądu?

Odpowiedz

elzbieta 30 sierpnia, 2017 o 09:35

może ktoś miał podobna sytuacje z vivusem,proszę podpowiedzcie mi co mam zrobić ,przecież z każdą firmą mozna negocjować natomiast tutaj dostaje tylko odpowiedzi odmowne

Odpowiedz

Buka1991 16 października, 2017 o 22:25

Pytanie mam takie, złożyłam sprzeciw od nakazu z Kruka. W sumie kilka ich bylo. Pierwszy został wysłany na prawidłowy adres a pozostałe 3 juz nie. Podejrzewam, ze spexjalnie. Wszystkie utraciły moc w postępowaniu upominawczym. Teraz kruk do mnie wydzwania. Ale nie odbieram. Nie wiem o co im chodzi. Ja czekam na termin rozprawy. Czego mogą chcieć ?

Odpowiedz

Szaki2707 23 lutego, 2020 o 18:06

Witam.
Moja Mama otrzymała kilka listów z kredit inkaso, o rzekomym długu swojej zmarłej siostry w 2013 roku . Po skonsultowaniu z radcą, oczywiście odpisał, że dług jest przedawniony.
Teraz na dniach , otrzymala wezwanie do sądu, jak i inne rodzeństwo ze strony Mamy , na przesłuchanie , właśnie w tej sprawie kredit inkaso.
O co może chodzić. Dlaczego tak się dzieje?
Z góry dziękuję za podpowiedź, co z takim przypadkiem robić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Sokolnicki w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: