Emilia Marcinkowska

aplikantka radcowska, redaktorka serwisu

Jestem aplikantem radcowskim przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i współpracuję z Kancelarią Radcy Prawnego Macieja Sokolnickiego, która zajmuje się m.in. upadłościami konsumenckimi
[Więcej >>>]

Zaświadczenie o doręczeniu nakazu zapłaty per awizo

Emilia Marcinkowska09 sierpnia 201337 komentarzy

Wakacje niestety już za mną. Urlop wspaniały, najpierw finisz setnego Tour de France w Paryżu, a potem piękne polskie Tatry. Orla Perć oczywiście zaliczona, jeśli można się pochwalić 🙂DSCN4469

Nie zapomniałem jednak, że przed wyjazdem obiecałem napisać parę zdań na temat nowej instytucji, która pojawiła się w K.p.c. Chodzi tu o zaświadczenie, dzięki któremu, przy zaistnieniu odpowiednich okoliczności, będziesz mógł zawiesić prowadzoną przeciwko Tobie egzekucję komorniczą.

Od miesiąca mamy w kodeksie nowy przepis, § 5 przy art. 139 K.p.c., o treści:

Na wniosek strony sąd albo referendarz sądowy na posiedzeniu niejawnym wydaje zaświadczenie, w którym stwierdza, że wyrok zaoczny lub nakaz zapłaty został uznany za doręczony na oznaczony adres w trybie określonym w § 1 [czyli per awizo].

Oczywiście trochę dziwi sposób w jaki to zaświadczenie ma być wydawane (na posiedzeniu niejawnym). Przypomina to tryb wydania orzeczenia. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim, zaświadczenie jest dokumentem potwierdzającym określony fakt i to najbardziej powinno interesować dłużnika.

W zaświadczeniu tym wskazana jest informacja o tym, że wyrok zaoczny lub nakaz zapłaty zostały uznane za doręczone po dwukrotnym awizowaniu, podany jest również adres na jaki zostały one wysłane.

W jaki sposób ma to pomóc dłużnikowi w obronie przed prowadzoną przeciwko niemu egzekucją?

Samo wskazanie w pozwie, przez wierzyciela, błędnego adresu dłużnika nie powinno od razu skutkować niemożnością podjęcia obrony w sprawie. Jeśli adresat wyprowadził się z miejsca wcześniejszego zamieszkania to listonosz powinien nanieść na przesyłce odpowiednią wzmiankę o tym fakcie – wtedy Sąd z pewnością nie uzna nakazu zapłaty za doręczony prawidłowo. Bardzo często jednak, czy to z niewiedzy, czy też po prostu z uwagi na nierzetelne zachowanie pracowników poczty, list wraca do sądu jedynie z adnotacją, że adresat nie podjął przesyłki w terminie.

Jeśli więc z uzyskanego przez Ciebie zaświadczenia wynika, że adres na jaki próbowano doręczyć nakaz zapłaty jest inny niż ten ustalony przez komornika w prowadzonym przeciwko Tobie postępowaniu egzekucyjnym – postępowanie to będzie musiało zostać zawieszone (art. 820³ K.p.c.). Musisz oczywiście przekazać komornikowi zaświadczenie jakie wcześniej uzyskałeś.

Jednak wierzyciel również został wyposażony w pewne instrumenty obrony przed zawieszeniem egzekucji. Zawieszone postępowanie egzekucyjne zostanie podjęte na nowo po uzyskaniu przez wierzyciela z sądu zaświadczenia, że doręczenie wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty było prawidłowe (np. w tamtym czasie dłużnik rzeczywiście mieszkał pod wskazanym adresem), albo – w razie ponownego doręczenia – upłynął dłużnikowi termin do wniesienia środka zaskarżenia.

Podkreślenia wymaga jeszcze fakt, że w przeciwieństwie do innych zmian, które wyszły w życie 7 lipca 2013 r. instytucja zaświadczenia i zawieszenie na jego podstawie egzekucji ma zastosowanie także do spraw wszczętych przed wejściem w życie nowelizacji.

Jeśli skorzystałeś już z nowych przepisów i uzyskałeś takie zaświadczenie, podziel się tu swoimi doświadczeniami.

{ 37 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Radek 11 września, 2013 o 16:53

Ja mam pytanie w trochę innej sprawie. Chcę złożyć kilka pozwów w e-Sądzie o zapłatę. Mam pełnomocnika – radcę prawnego, który przygotuje treść pozwu, ale nie ma doświadczenia z e-Sądem. Czy konto w e-Sądzie zakładam ja dla mojej firmy i składam pozew, wskazując, że korzystam z usług pełnomocnika czy to mój radca prawny ma założyć konto dla profesjonalnego pełnomocnika i on będzie składał pozew? Chodzi głównie o to, żeby zasądzono koszty zastępstwa procesowego, czyli wynagrodzenie mojego radcy prawnego. Będę wdzięczny za wyjaśnienie tej kwestii. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Rafał Rojek 16 września, 2013 o 14:04

Witam,
zarówno Ty jak i Twój radca prawny możecie założyć sobie konto w e-sądzie. Jeśli jednak chcesz aby sąd zasądził od pozwanego również koszty zastępstwa to pozew musi złożyć Twój profesjonalny pełnomocnik ze swojego konta.

Odpowiedz

Radek 24 września, 2013 o 16:48

Panie Rafale bardzo dziękuję za odpowiedź. Dzwoniłem zresztą w tej sprawie do sądu, poinformowano mnie, że mogę złożyć pozew z własnego konta, po Pana odpowiedzi skontaktowałem się ponownie i usłyszałem, że pewnie ktoś w sekretariacie się pomylił udzielając mi odpowiedzi. Nie ukrywam, zmartwiło mnie to.

Teraz stanąłem na takim zagadnieniu. Pozwy wrzucone będą elektronicznie przez plik xml. W pozycji z roszczeniem, trzeba określić “typ solidarności” i są takie opcje:

0 – solidarność powodód i pozwanych
1 – inny
2 – inny powodowie
3 – inny pozwani
4 – in solidum

Pozywam jedną firmę, nie ma solidarności, a pole jest obowiązkowe i nie wiem co zaznaczyć. Wydaje mi się, że tylko “1 – inny”. Sekretariat i pomoc techniczna nie są wstanie pomóc. Odsyłany jestem do poradnika, ze strony sądu, gdzie nie ma żadnych informacji na ten temat, ani wyjaśnienia co zaznaczyć, gdy jest jeden pozwany.

Odpowiedz

Robert 31 stycznia, 2014 o 17:45

Chciałbym dodać, że składany wniosek o wydanie zaświadczenia o doręczenie nakazu zapłaty per awizo zostanie rozpatrzony po uiszczeniu opłaty 6 zł w postaci znaczka skarbowego naklejonego na wniosku. Nie każdy o tym wie, w związku z czym CZAS otrzymania takiego zaświadczenia (co powinno być formalnością ustaloną na podstawie akt sprawy) może się wydłużyć.
Opłata dotyczy również wniesienia skargi na postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności, z tym że to już 60 zł. A przecież to sąd opierając się na fikcyjnym doręczeniu nakazu zapłaty nadaje mu klauzulę wykonalności, więc skąd dodatkowa opłata na skargę? A co jeśli komornik zdążył “wyczyścić” konto?

Odpowiedz

Pawel 14 lutego, 2014 o 15:46

Szanowny Panie Rafale,

jak sie bronic przed poleconymi sadowymi ktore dotycza osoby nie mieszkajacej i wyrejestrowanej z mojego lokalu? Odpisywac nadawcom czy ignorowac? Pomimo poinformowania urzedow pocztowych ciagle przychodza.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Rojek 18 marca, 2014 o 15:55

Jeżeli przyjdzie do ciebie listonosz to po prostu nie odbieraj takiej korespondencji. Listonosz zrobi odpowiednią adnotację na liście i zwróci nadawcy. Natomiast poinformowanie urzędu pocztowego, że dana osoba już nie mieszka, nic nie da- to adresat korespondencji powinien zgłosić poczcie aby przekierowała przesyłki do niego na nowy adres.

Odpowiedz

Joanna 2 maja, 2014 o 13:33

Witam. Na początku kwietnia wysłałam do sądu o wydanie zaświadczenia o doręczenie nakazu zapłaty per awizo, i w jakim terminie sąd dostarczy mi ten dokument?

Odpowiedz

Robert 22 października, 2014 o 19:43

Witam
Czy są gdzieś wzory jak napisać takie pismo oraz czy i jaka jest opłata? Szukam i nie mogę trafić.Czy można na zwykłym papierze napisać np. Zwracam się z prośba o wydanie zaświadczenia per awizo do sprawy nr ……. i jakieś uzasadnienie?

Odpowiedz

Rafał Rojek 22 października, 2014 o 20:39

Wystarczy napisać do sądu, że wnosisz o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w art. 139 § 5 K.p.c. stwierdzającego, że nakaz zapłaty z dnia takiego a takiego, wydany w sprawie o sygnaturze XYZ, został uznany za doręczony w trybie określonym w art. 139 § 1 K.p.c. i przesłanie ww. zaświadczenia na podany adres.

Odpowiedz

Robert 23 października, 2014 o 21:56

Dziękuje bardzo za odpowiedż.Pisemko już napisałem 🙂 Tak na marginesie jako dziwną ciekawostkę powiem że dziś rozmawiałem z komornikiem,przedstawiłem mu jasno sprawę i nie wiem czy facet udawał idiotę czy jak ale twierdzi że on nie słyszał o czymś takim :-)oraz że nic mi to nie da.Nasza rozmowa skończyła się na tym że mam przesłać to zaświadczenie a on się ustosunkuje.

Odpowiedz

Marcin 19 listopada, 2014 o 14:13

Witam,
Panie Rafale, czy taki wniosek podlega opłacie?

Odpowiedz

Rafał Rojek 24 listopada, 2014 o 12:02

witam, nie trzeba uiszczać żadnej opłaty

Odpowiedz

Beti 18 marca, 2015 o 10:38

Witam, jak długo trwa uzyskanie takiego zaświadczenia? Ja wystąpiłam o takie zaświadczenie 3 tygodnie temu i właśnie napisałam pismo o przyspieszenie jego wydania….

Odpowiedz

Karolina Rokicka 19 marca, 2015 o 13:21

@Beti, to zależy od sądu i jego obłożenia sprawami.

Odpowiedz

Beti 29 marca, 2015 o 20:42

Dziękuję Pani Karolino za odpowiedź! Udało mi się otrzymać takie zaświadczenie w ciągu miesiąca, ale tylko dlatego, że byłam namolna :). Wniosek o zawieszenie postępowania wysłałam do komornika od razu – czekam na odpowiedź. Jak w większości przypadków, które prześledziłam u Państwa na blogu, dopiero od komornika, który zajął mi wynagrodzenie i konto bankowe dowiedziałam się o istniejącym nakazie zapłaty z 2009!! Tylko nasuwa mi się pytanie, jakie skutki ma zawieszenie postępowania egzekucyjnego? Dokonane już zajęcia pozostają w mocy?

Odpowiedz

Karolina Rokicka 29 marca, 2015 o 22:11

@Beti, bardzo się ciesze, że się udało z zaświadczeniem! Co do zawieszenie – oczywiście, wszystkie czynności komornika pozostają w mocy. To zresztą bardzo ciekawa kwestia, niedługo napiszemy o tym na blogu 🙂

Odpowiedz

Beti 8 kwietnia, 2015 o 18:07

Dostałam pisemko od komornika z postanowieniem o zawieszeniu postępowania, jednakże nie za bardzo jestem usatysfakcjonowana, gdyż zajęcie wynagrodzenia i konta bankowego pozostaje w mocy.. Co prócz czekania na dostarczenie nakazu zapłaty na właściwy adres mogę zrobić? W dodatku moje akta sprawy gdzieś się “zawieruszyły” w sądzie…

Odpowiedz

Rafał Rojek 10 kwietnia, 2015 o 09:58

Żeby komornik umorzył postępowanie konieczne jest (oczywiście poza zapłata, bezskutecznością, itp.) aby nakaz zapłaty utracił moc, czy też uchylona została klauzula wykonalności. Wiadomo, że komornik nie umorzy postępowania tylko na podstawie oświadczenia dłuznika niepopartego żadnym rozstrzygnięciem z sadu.

Z kolei przyspieszenie postępowania sądowego, które się teraz toczy jest możliwe jedynie na podstawie § 48 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości tj “Regulaminu urzędowania sądów powszechnych”, który daje możliwość złożenia wniosku o rozpoznanie sprawy poza kolejnością wpływów ze względu na szczególnie uzasadniony wypadek podyktowany ważnym interesem Pozwanego. Pojęcia: “ważny interes” “szczególnie uzasadniony wypadek” – jak widać jest pole do popisu – może być to ciężka choroba, ryzyko znacznej szkody związanej z dalszym prowadzeniem egzekucji, itd. Na pewno przyczyna musi być wyjątkowa.

Odpowiedz

agnes 20 kwietnia, 2015 o 16:14

Witam ja wlasnie przed chwila otrzymalam pismo od komornika o zlozeniu wlasnie takiego zaswiadczenia czyli 139§5kpc wiec jak rozumiem musze to pismo wystosowac do sadu ktory wydal mi nakaz zaplaty…? Tylko jak tu czytalam na takie zaswiadczenie sie czeka kolo msc a komornik dal mi tylko 7 dni ….jak mam to zrobic…helpppp

Odpowiedz

Damian 23 kwietnia, 2015 o 10:06

Dokładnie, wniosek składasz do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Niestety, procedury oraz działania sądu nie da się w żaden sposób przyspieszyć. Możesz spróbować okazać komornikowi dowód złożenia takiego wniosku w sądzie i poprosić o przedłużenie terminu.

Odpowiedz

agnes 23 kwietnia, 2015 o 12:14

Dziekuje bardzo tak wlasnie mam zamiar zrobic. A jesli chodzi o to pismo do sadu podlega ono jakies oplacie? Bo na forum czytalam ze trzeba kupic znaczek skarbowy za 6 zl a ktos inny pisal ze nie trzeba wiec jak mam to rozumiec….z gory dziekuje za pomoc

Odpowiedz

Karolina Rokicka 23 kwietnia, 2015 o 12:32

@agnes, wniosek o wydanie zaświadczenia nie podlega opłacie.

Odpowiedz

agnes 23 kwietnia, 2015 o 13:08

dziekuje nurtuje mnie tylko jedna sprawa bo jestem laikiem w tych sprawach dotknelo mnie to niedawno ..chodzi o to wlasnie zaswiadczenie z sadu bo sad ma mi wystawic zaswiadczenie,ze nakaz zaplaty zostalal DORECZONY na adres pod ktorym nie zamieszkiwalam od 5 lat, co mam rozumiec jako doreczony,,,jesli nie zostal odebrany przezemnie,,,czy to wlasnie ze zostal doreczony pod adres pod ktorym nie zamieszkiwalam jest dla mnie plusem chyba mam tak rozumiec,,,czy jak to wyglada,,,,oczywiscie mam kupe papierow ktore swiadcza ze nie miaeszkalam tam od kilku lat a ze jest to dlug od providenta za rak 2009 od ktorego sie wlasnie odwoluje,,staram sie o przedawnienie ale czy sie uda niewiem probuje poprostu,,sad od 2 msc jeszcze sie nie odezwal tylko komornik co chwile wymysla kolejne pisma zeby tylko nie zawiesic postepowania az do postanowienia sadu,,,troche sie rozpislalam ale moze w koncu ktos madry mi cos podpowie pozdrawiam;-))

agnes 20 kwietnia, 2015 o 16:32

Witam co mam zrobic jesli na takie zaswiadczenie z sadu nawet msc sie czeka a komornik dal mi na to 7 dni….

Odpowiedz

Jadwiga 31 maja, 2015 o 06:01

Komornik wszczol rownolegle 2 egzekucje w jednej sprawie.Zajol emeryture dluznika,pobieral wyplaty z emerytury i nie powiadomil go o tym.Przyslal do dluznika drugie wezwanie o wszczeciu egzekucji i zadal od niego tej samej naleznosci glownej co od ZUS z podwojnymi kosztami egzekucyjnymi.Nieswiadomy dluznik tego ze komornik pobiera wyplaty z jego emerytury(mieszkam za granica .Emerytura byla przesylana na konto rodziny) wplacil na konto komornika naleznosc glowna i 15 % oplat egzekucyjnych .Dluznik zwrocil sie do Sadu Rejonowego o obnizenie oplat egzekucyjnych.Sad oddalil wniosek i skarge na komornika.W tym samym czasie komornik nie powiadomil ani Sad ani dluznika ze pobiera z ZUS wyplaty w tej samej sprawie ponieaz myslal ze nie dowiem sie o tym ze zajol moja emeryture i podwojnie pobierze naleznosci w tej samej sprawie.Dluznik przypadkowo dowiedzial sie ze komornik pobiera oplaty z jego emerytury.Powiadomil Komornika i ZUS o tym i zadal umorzenia sprawy.Komornik zatrzymal jedna wyplate z emerytury dluznika,zwrocil do ZUS druga i umorzyl egzekucje w ZUS.Jak wspomnialam wczesniej nie wiedzialam ze komornik moze byc na tyle nieuczciwy.Sad oddalil moj wniosek o zmniejszenie kosztow egzekucji z wniosku ktory zlozylam nie wiedzac ze komornik potraca w tej samej sprawie z emerytury.W zazaleniu na decyzje sadu napisalam ze komornik podwojnie pobieral oplaty w tej samej sprawie.Wyslalam dowod wplaty na konto komornika i zaswiadczenie z ZUS o potraceniach z mojej emerytury.Sad ponownie oddalil moje wnioski i skarge na Komornika poniewaz nie ustalilam pelnomocnika do korespondencji w Polsce.Nawet nie wiedzialam ze Sad oddalil moje wnioski i skargi i wszystko lezy w aktach.Rozmawialam z Sedzia ktory prowadzil moja sprawe , powiedzial mi ze nie mozna prowadzic spraw bedac za granica.Bez pelnomocnika wszystko bedzie szlo do akt .Czytalam ze jest ustawa w zwiazku z ktora Sad moze wysylac korespondencje przez Konsulat do miejsca zamieszkania dluznika,Jak moge starac sie o to w Sadzie.13.05.2015 r komornik ponownie wezwaniem do ZUS zajol moja emeryture w sprawie ktora wczesniej sam umorzyl.Tym razem zada naleznoscci glownej 14 zl i 2x po 100zl kosztow egzekucyjnych i wydatkow gotowkowych.Wszystko to jest po prostu chore.Co mam zrobic by skutecznie zamknac ta sprawe i nie pozwolic wierzycielowi i komornikowi na wszczynanie ponownych egzekucji ktore w pelni zostaly zaspokojone i zadane naleznosi z pierwszej egzekucji do ZUS z 2014 r w 100 % zostaly splacone,nawet z nadwyzka 118 zl ktorej nigdy komornik nie zwrocil.Z podwojnej egzekucji do mnie skierowanej komornik zadal wyzszych niz od ZUS oplat egzekucyjnych,Sad oddali ,a moze wogole nie rozpatrzyl moj wniosek o obnizenie kosztow egzekucji.Ze wzgledu na brak pelnomocnika swoje decyzje czy postanowienia wlozyl do akt.Nie mam odpisu i pojecia co zostalo potanowione.Czy dalej ciaza na mnie koszty egzekucyjne ktorych zadal komornik z egzekucji ktora do mnie osobiscie skierowa?Narazie nie mam zadnego wezwania od komornika wtej sprawie.Za kilka dni bede miala 92 lata.Ze wzgledu na wiek zyje za granica na lasce i nielasce osob ktore staraja sie mi pomoc w przetrwaniu.Moja bardzo skromna emerytura i wydatki medyczne nie starczaja na codzienna egzystencjeNie mam funduszy na adwokata ktory byc moze rozwiazalby ta strasznie zawiklana sprawe.Bardzo prosze o rade co mam zrobic.Jadwiga

Odpowiedz

Sylwia 12 czerwca, 2015 o 16:46

Witam jakiś czas temu bedac na poczcie przy okazji pani pwoiedziala mi ze mam do odbioru pismo ze swojego starego adresu. Odebralam je, było to pismo od komornika ze whodzi na moja wyplatę, następnego dnia wyslalalm pismo do sadu o zawieszenie postepowania egzekucyjnego na podstawie art.. 820 kpc. Wniosek został przyjęty, w odpowiedzi dostałam inf ze postepowanie jest zawieszone. Zadzwonilam do komornika co z tymi pieniędzmi które mi zostale potraconei i sa w depozycie powiedział zebym przeslala droga mejlowa swój nr konta i ze zostaną mi tam przeslane. Co jak się dzisiaj dowiedziałam było kompletna bzdura, bo pieniędzy mi nie oddadzą co za tym idzie następne tez będą mi zabierać. Musze napisac pismo do sadu i stad moje pytanie, jak to pismo ma wygladac, chodzi o to żeby następnej części wynagrodzenia mi nie pobierali w chwili gdzie egzekucja jest zawieszona

Odpowiedz

Janosik 8 października, 2015 o 21:43

Witam,
Wylalem taki wniosek ponad miesiac temu do Sadu w Krakowie-Srodmiescie i mija ponad miesiac i nie otrzymalem takiego zaswiadczenia-oplacone bylona kwote 6PLN znakami oplaty sadowej.
Dotyczylo sprawy wobec ktorej toczytlo sie juz postepowanie egzekucyjne, ale nie otrzymalem nakazu zaplaty i chcialem sprawdzic na jaki adres zostal wyslany ten nakaz zaplaty aby zlozyc ewentualnie wniosek o przyslanie na prawidlowy jesli bedzie inny a taki prawdopodobnie jest bo nie jest to Sad mojego rejonu zameldowania.
Co zrobic jak trwa za dlugo zalatwienie takiej prostej sprawy?
Z warszawy otrzymalem podobne zawiadczenie w 2a tygodnie i zlozylem wniosek o doreczenie na poprawny adres, slozylem sprzeciw i umorzylemIntrum zlodziejom postepowanie egzekucyjne-chcieli wyludzic ode mnie ponad 1000 PLN, ponadto posiadali poprawny adres i prawdopodobnie to oni rowniez odkupili kiedys cos przedawnionego od banku w Krakowie ale wtedy jeszcze nie wiedzialem ze to zlodzieje, wiec chce sprawdzic czy nie da sie odzyskac czesci pieniedzy. Jak jakis prawnik widzi taka mozliwosc po kilku latach gdyby dalo sie wniesc sprzeciw jak doreczenie bylo prawdopodobnie podobnie wadliwe jak przy ostatniej sprawie gdzie wycofali ostatecznie pozew i komornik umorzyl egzekucje,to proze o kontakt-jestemgotow podzielic sie odzyskanymi pieniedzmi gdyby udalo sie sprawnie odzyskac czesc tych kilku tysioecy zlotych, ktore udalo sie im w zwiazku z bledna porada nieoficjalna jednego miejcowego prawnika z Mielca wyegzekwowac-powiedzial ze jak u komornika to juz nic sie nie da zrobic. Zapraszam do wspolpracy osoby znajace sie na rzeczy-wybieram sie oobicie przegladanac te akta, ale moze bylby ktos chetny z Krakowa pomoc w odzyskaniu czesci pieniedzy jak sie da jeszcze oczywicie. Decyduje kolejnosc zgloszen jak bedzie wiecej chetnych bo kwota moze bayc rzedu kilku tysiecy zlotych z kosztami zastepstwa, mysle ze byloby sie czympodzielic a sprawa moze byc nieskomplikowana, bo widomo to Intrum zlodzieje ktorym sie udalo zerowac na bledzie innego kiepskiego radcy prawnego ktory wtedy wprowadzil mnie w blad-rok ok. 2007-2009…
Pozdr.
Janosik.

Odpowiedz

Darek 4 grudnia, 2015 o 09:08

Witam , można coś więcej o tym paragrafie § 48 ust. 3 , pisaliście wcześniej ze na jego podstawie można
przyspieszyć wniosek , (zaskarżenie nakazu i cofniecie klauzuli też? ) , mam trudna sytuacje teraz bo komornik już wszczął egzekucje a sąd w Elblagu zwleka ze wszystkimi moimi wnioskami , dodam że dlug z 2001 roku pozew z 2010 a nakaz z 2011 , nic nie wiedziałem o sprawie dopiero teraz od komornika
kwota prawie 2 tys zl , na pismach od komornika żadnych konkretów ani za co ( nie dołączył pozwu )
na nakazie same moje Imie i nazwisko bez adresu itd. Na moje prośby komornik robi olewke na pewno
niedługo zapuka do drzwi .
Proszę o porade i pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz 16 lutego, 2016 o 20:18

Witam serdecznie.
Mam pytanie… czy komornik ma obowiązek wysłać mi tytuł wykonawczy na podstawie którego chce działać?
Czy wystarczy, ze poda sygnature (e-sad)?

Pozdrawiam.
Grzegorz Śliwiński.

Odpowiedz

Buba 24 marca, 2016 o 10:46

Witam, co zrobic w sytuacji gsy jest wyrok z klauzula z 2004 roku! W lokalu NIGDY nie mieszkalam- bli tam dzic lokatorzy o ktorych strona wiedziala! O sprawie p-ko mnie dowiedzialam sie dopiero od komornika 9 lat pzniej! Zlozylam powodztwo przeciwegzkucyjne bo nie moglam w terminie zlozyc wniosku o przyworcenie terminu . Wniosowalam o zawieszenie egzekucji. W moim poczuciu dlug nie istnieje bo nie ma podstaw. Wierzyciel wykonal w miedzyczasie wiele dzialan na moja niekorzysz- przekazal min.zarzadzanie nieruchomoscia bez mojej zgody. A egzekucja biegnie. Mma niedlugo druga licytacje samochodu. Bez przerwy problemy. Nie mam zadnych pieniedzy bo nie mam.. za chwile zostane bez dahcu nda glowa bo kts sobie wymyslil dlug! Co moge jeszcze zrobic? Jezdzenie d prawnika odpoada- mieszkam na zabitej wsi i nie mam na autobus. Moze zawiadomc prokurature? Co zrobic zeby przynajmniej zawiesic egzekucje? Pisac do Prezesa Sadu? Sprawe przeciwegzekucyjna przegralam…a dlugu nie powinno byc! Dla mnie to seria wymuszen ..Prosze o pomoc

Odpowiedz

żermen 25 lipca, 2016 o 17:15

Witam serdecznie
Bardzo prosze o odpowiedź w nastepujacej sprawie
Otrzymałam pismo od Komornika w wszczęciu egzekucji na podstawie Nakazu Zaplaty.
Nigdy na mój adres nie przyszlo awizo o istnieniu takiej przesyłki.Art 139 k.p.c wyraznie mówi, że awizo powinno być dwukrotnie awizowane. Przesyłki takie odbierano w sklepie monopolowym, czy możliwa jest sytuacja abym mogła dojśc do tego czy takie wizo wogle było dostarczone, trudniła sie tym firm InPost

Odpowiedz

Jauhojaervi 4 października, 2016 o 10:20

Witam, chciałem tylko pogratulować Orlej i bloga, naprawdę sporo ciekawych informacji.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz 31 października, 2016 o 11:38

Otóż nie zawsze jest tak ‘różowo’. Sąd (w postanowieniu referendarza) ODMÓWIŁ wydania tego zaświadczenia. Jak się okazało (o czym nie wiedziałem) wcześniej nakaz zapłaty został doręczony i odebrany na adres pod którym nie mieszkam (a pod którym kiedyś kiedyś prowadziłem działalność gospodarczą). I pomimo, że jedyną informacją jaką w sprawie otrzymałem jest zajęcie komornicze i komornik pobiera spokojnie należności, nie mogę skutecznie zawiesić postępowania. Widać zdarza się, że Sąd wysyła nakaz pod adres pod którym już nie mieszkamy, a pod adresem gdzie wcześniej mieszkaliśmy (choć w moim przypadku gdzie prowadziłem działalność) ktoś odbiera nakaz i nam go nie przekazuje. Więcej o tej sprawie w zakładce: “Poradnik – Co zrobić, gdy wierzyciel wskazał sądowi Twój nieaktualny adres i nie miałeś możliwości podjęcia obrony”
Pozdrawiam
Tomasz

Odpowiedz

Jacek 21 lutego, 2017 o 22:19

Jak widzę osób w ten sposób potraktowanych jest … no cóż – dość sporo.
W moim przypadku wystosowano bezpodstawny i wyssany z palca pozew na przeszło 120tys.
Dowiedziałem się o nim a jakże – od komornika. W piątek złożyliśmy zażalenie, w poniedziałek sąd wydał orzeczenie o dostarczeniu pozwu i nakazu na prawidłowy adres i oczywiście sprawa umarła na kilka dni – pomimo telefonów udałem się do sądu aby osobiście odebrać pozew (miłe Panie z obsługi załatwiły sprawę w 1 dzień). Następnie w czwartek udałem się do Pani Przewodniczącej która wydała mi zaświadczenie o doręczeniu nakazu per awizo. W sprzeciwie istnieją niezbite dowody łącznie z przesłuchaniem ludzi na poczcie i listonosza że przesyłki faktycznie nie było….
Listonosz to swoistego rodzaju spółka z o.o. – los ludzki zależy od tego co napisze na awizach…
Adres do doręczeń był podany w CDEIG wyraźnie inny !
od września 2016:
§ 2a. Pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego
albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), doręcza się na adres udostępniany w rejestrze albo CEIDG, chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń.

i teraz jak rozumieć sprawę – wskazany inny adres (z pocztą w tym miejscu w przeszłości były problemy), panie twierdzą że od 3 miesięcy nic nie było i proszą o numer nadania (którego przecież nie mam !), listonosz nie przypomina sobie awiza chociaż rozmawiałem z nim aby uważał w tej sprawie, sąd nakazał dostarczyć pozew i nakaz na prawidłowy adres z pouczeniem o wniesieniu sprzeciwu w ciągu 14 dni aaaale nie uchylił klauzuli wykonalności …… Teoretycznie nakaz jest nieprawomocny ale praktycznie jest….. Nikt nie wie o co chodzi….
Pozdrawiam
Jacek

Odpowiedz

Klaudia 14 września, 2017 o 11:45

Czy zaświadczenie musi być zaopatrzone w klauzulę wykonalności?

Odpowiedz

bartek 22 września, 2017 o 14:15

wiatm,otrzymałem pismo od Komornika o zajeciu i egekucji.Zaraz po tym złozyłem zazalenie na klazule czyli postanowienie sądu o jej nadaniu,jednocześnie informując komornika o moim wniesienuu zażalenia.Komornik do tej pory ściaga mi pieniądze z wynagrodzenia ale trzyma w depozycie.WCZORAJ PRZYSZŁO mi pismo z sadu informujac mnie o postanowieniu ,ze sad ppodtrzymuje postanowienie bo jest prawo mocne z dniem 15/12/16 (nie miałem awizo ani nie odebrałem )skad uznał ze doreczono.Co ja mam w tej kwesi zrobić.Jak sie zapoznałem w czasie tego okresu jak złozyłem zazalenie to dług jest z roku2005 na którym nie mieszkam od 10lat ponad..co ja moge zrobić?prosze o pomoc

Odpowiedz

Rysio 22 sierpnia, 2018 o 21:40

Dzisiaj odebralem z poczty opisane powyzej zaswiadczenie, o ktorym z reszta dowiedzialem sie z tego wlasnie wpisu na blogu. Tresc zaswiadczenia jest nastepujaca:

\”Na podstawie art. 139 par.5 kpc zaswiadcza sie, ze odpis nakazu zaplaty wydany w postepowaniu upominawczym w dniu DATA sygn. akt NR SYGNATURY AKT Sadu Rejonowego dla Warszawy – Srodmiscia w Warszawie dla MOJE IMIE I NAZWISKO przeslany na adres ADRES zostal uznany za doreczony z dniem DATA – podstawa prawna art. 139 par 1 kpc.

Pieczatka i podpis Sedziego\”

Na to zaswiadczenie czekalem troszeczke ponad 2 miesiace. Wniosek do Sadu zostal wyslany na poczatku czerwca 2018. Troche dziwne to zaswiadczenie bo w swojej tresci uznaje ze nakaz zaplaty zostal dorecznony podczas gdy ja (osobnymi pismami skierowanymi do Sadu) twierdze ze nakaz nigdy nie zostal dorecznony prawidlowo, bo w tamtym czasie od 5 lat mieszkalem na stale poza granicami Polski.

Rowniez z tego co mi wiadomo uzyskanie tego zaswiadczenia nie wstrzymuje dotychczas podjetych przez komornika dzialan egzekucyjnych, a jedynie wstrzymuje przyszle. Czyli jezeli komornik zajal wynagrodzenie ale nie zajal jeszcze np kont bankowych to uzyskanie tego zaswiadczenia nie wstrzyma juz wczesniej podjetej egzekucji z wynagrodzenia ale uniemozliwi podjecie przez komornika dodatkowych czynnosci egzekucyjnych czyli np zajecie kont bankowych.

Pozdrawiam serdecznie
Rysio

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Sokolnicki w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: