Dwutygodniowy termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty to termin ustawowy. Oznacza to, że sąd nie ma władzy do tego, aby ten termin skrócić lub przedłużyć. Jedynym ratunkiem w przypadku jego przekroczenia, o ile nastąpiło to bez naszej winy, jest instytucja przywrócenia terminu (o czym była już mowa tutaj). Warto więc żebyś wiedział, w jaki sposób termin ten się oblicza.
Kodeks cywilny stanowi, że termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że jeżeli doręczenie było dokonane w poniedziałek (1.12), to termin upływa także w poniedziałek (15.12).
Jeżeli ostatnim dniem terminu byłby dzień ustawowo wolny od pracy, to termin upływa następnego dnia. Dla przykładu, jeżeli ostatnim dniem naszego terminu byłby 26 grudnia to „zyskujemy” jeden dzień, ponieważ końcem terminu będzie 27 grudnia. Jednakże należy pamiętać, że soboty i święta kościelne, które nie są tzw. „czerwonymi kartkami w kalendarzu” to NIE są dni ustawowo wolne od pracy.
Za wniesiony w terminie będzie uznany sprzeciw od nakazu zapłaty, który został nadany w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego do końca ostatniego dnia terminu, czyli do godziny 24:00. W przypadku, gdy w ostatniej chwili zdamy sobie sprawę, że nasz termin właśnie się kończy warto jest więc skorzystać z placówek pocztowych, które działają całodobowo. Poza tym należy pamiętać, że jedynie Poczta Polska S.A. jest operatorem publicznym. Nadanie przesyłki u innego operatora nie będzie wywoływać opisanych skutków. Obecnie trwają prace legislacyjne, które mają doprowadzić do sytuacji, w której za wniesione w terminie będą uznawane również pisma nadane w placówce zagranicznego pocztowego operatora publicznego.
{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, dostałem pismo od komornika z nakazem zapłaty, pomimo iż nie dostałem nic z sądu. Pismo od komornika dostałem 9.12.2017r. ale nic z nim nie zrobiłem, dopiero teraz idę do sądu sprawdzić co to za akta sprawy i o co chodzi, czy czas na sprzeciw minął i będę musiał zapłacić czy idzie coś wymyślić?
witam
Jak liczy się termin w grudniu sprzeciwu. Przecież są swieta
Otrzymałem pismo 19/12/2018 dwa tygodnie na złożenie sprzeciwu to 02/01. Czy można ominąc swięta
Julio, 14 dniowy termin na wniesienie sprzeciwu rozpoczynasz licząc od dnia następującego po otrzymaniu nakazu. Święta – dni ustawowo wolne od pracy – nie mają wpływu na obliczanie terminu na złożenie sprzeciwu, chyba że koniec tego terminu wypada w taki dzień – wtedy ulega on przedłużeniu do następnego dnia roboczego. Tak więc w Twoim przypadku pierwszym dniem będzie 20 grudnia, zaś ostatnim tak jak napisałaś 02 stycznia.
Jest problem gdyż prawnicy w tej kwestii są podzieleni 20 kwietnia (piątek) otrzymałam nakaz zapłaty z sądu. Jest długi weekend. Miałam dwa tygodnie na odwołanie się . Czy termin liczy się od piątku – dniu dostarczenia , czy od soboty – dnia następnego?
Czy oznacza to, że jeśli złożę odwołanie w dniu 7 maja ( poniedziałek ) sąd powinien przyjąć odwołanie, czy też może go odrzucić?
A jeśli sąd odrzuci, bo uzna, że termin przypadł na 4 maja? (piątek). Co dalej?
Pozdrawiam.
Droga Alicjo,
Pierwszym dniem jest dzień następujący po doręczeniu, czyli w tym przypadku sobota 21 kwietnia. Termin 14 dni minął niestety w piątek 4 maja.
https://przedawnione.pl/wniosek-o-przywrocenie-terminu-do-zlozenia-sprzeciwu/ tutaj znajdziesz informacje na temat wniosku o przywrócenie terminu.
Pozdrawiam
witam strona pozwana odebrala pozew z nakazem zaplaty 26 kwietnia czy jak zlozyla sprzeciw 11maja to nie minal owy termin wniesienia sprzeciwu 9maja liczac od 26 kwietnia?
Pani Doroto,
Jeżeli dniem odbioru pozwu był czwartek 26 kwietnia, to termin na złożenie sprzeciwu minął w czwartek 10 maja. Jeśli wiec strona przeciwna złożyła sprzeciw 11 maja to nie zachowała terminu.
Pozdrawiam!
Aha. A jesli mogę jeszcze spytac czy w takim wypadku musze czekać na postanowienie Sadu o odrzuceniu sprzeciwu z powodu nieterminowego wplywu czy mogę wystapic o klauzule wykonalności? Pozdrawiam
Myślę, że wszelkie wątpliwości odnośnie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności rozwieje poniższy link:
http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/wp-content/uploads/2013/09/E-book_Klauzula_wyoknalnosci_2.pdf
pozdrawiam
Dzień dobry,
mój pozwany miał czas na sprzeciw do 24 kwietnia – w tym dniu minął jego czas na złożenie sprzeciwu. Do dnia dzisiejszego nie mam informacji ze strony sądu czy wpłynął sprzeciw czy nie a prawnik każe czekać bo być może poprzez weekend majowy sprzeciw nie jest jeszcze zarejestrowany. Jak długo może to trwać? Chciałabym już wiedzieć jaka jest odpowiedź – mamy 16.05.
W każdej chwili może Pani zadzwonić do właściwiego sądu z zapytaniem w tej kwestii podając odpowiednią sygnaturę akt.
Pozdrawiam!
otrzymałem nakaz zapołaty i odebrałem 3 listipada br. Kiedy przypadał ostatni dzień na wniesienie sprzeciwu ( w nakazie mam określony 2 tygodniowy termin na wniesienie sprzeciwu.
Czy w tym Termine dwóch tyg możemy złożyć dwa sprzeciwy nakazu zapłaty , jeśli myślimy ze czegoś nie uwzględnimy w poprzednim?
Tak, można kolejnym pismem uzupełnić treść sprzeciwu.