Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

Skarga na czynności komornika w przedmiocie kosztów egzekucji – rozstrzygnięcie korzystne dla dłużnika

Emilia Marcinkowska30 września 201493 komentarze

Kliknij tutaj aby przeczytać najświeższe informacje dotyczące skargi na czynności komornika!

Witaj po dłuższej wakacyjnej przerwie.

W tym czasie nie próżnowałem. 😉 Miałem okazję podziwiać najlepszych tenisistów na kortach londyńskiego Wimbledonu. W Monachium raczyłem się regionalnymi piwami w tłocznych biergarten. A na koniec miałem okazję wyciszyć się nad polskim „posezonowym” wybrzeżem. Ech, nie chce się wracać za biurko, ale trzeba.

Teraz jednak będę miał więcej czasu żeby pomóc Ci w sporach z windykatorami.

Najwięcej pytań kierowanych do mnie dotyczy samego zaskarżenia nakazu zapłaty, jego uchylenia, utraty mocy, itd. W komentarzach do wpisów na blogu co chwila wyjaśniam, jak zaskarżyć postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności albo jak skutecznie wnieść sprzeciw od tego nakazu. Jednak często, mimo utraty mocy tytułu wykonawczego Komornik nadal obciąża Cię kosztami prowadzonej uprzednio egzekucji. Pisałem już wcześniej o skardze na czynności komornika, w której można żądać obciążenia tymi kosztami wierzyciela. W jednym z poprzednich wpisów pokazywałem Ci też, że nie zawsze skarga ta zostanie rozstrzygnięta przez sąd. Czasami Komornik sam uderzy się w pierś i pod wpływem skargi zmieni swoje wcześniejsze postanowienie – zgodnie z Twoim żądaniem.

Jednak znacznie częściej zdarza się, że komornik nie zmieni swojego postanowienia i skarga musi zostać rozpoznana przez sąd. Dzisiaj pokażę Ci jak takie rozstrzygniecie sadu może wyglądać. Oczywiście rozstrzygnięcie korzystne dla dłużnika, którego w tym sporze reprezentowałem. 🙂 Warto zapoznać się z tym uzasadnieniem. Jeśli będziesz w sytuacji, w której sam będziesz musiał odwołać się od postanowienia komornika, który obciążył Ciebie kosztami niecelowo wszczętego postępowania egzekucyjnego – będziesz mógł przytoczyć kilka argumentów na jakie powołał się sąd w tej sprawie. A więc proszę bardzo:

skarga1

skarga2-page-001

{ 93 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Elżbieta 16 października, 2014 o 03:28

Doskonały blog! Dużo praktycznych info i zrozumiały język. Spokojnie mogę już napisać każde pismo sądowe, ale mam problem z ….. kierunkiem 🙂

Przy mojej nieobecności w procesie o zapłatę zapadł błędny wyrok i aktualnie przygotowuję skargę o wznowienie postępowania (mam bezsporne dowody przelewów i braku jakiegokolwiek zadłużenia) – to jest proste.
Nie wiem natomiast co zrobić z egzekucją, do której pseudo-wierzyciel przystąpił na podstawie tego wyroku. Komornik prężnie działa, w nosie ma moje wnioski i tłumaczenie, że wierzyciel był już zaspokojony w chwili wydania wyroku. Zanim złożę skargę o wznowienie i sąd zabezpieczy powództwo, poniosę duże szkody, mam zablokowany rachunek w banku itd. Dzisiaj dostałam od komornika postanowienie o kosztach za dokonane czynności i mam 7 dni na skargę na komornika.
Pytanie:
Czy w skardze na komornika mogę wnieść o umorzenie postępowania przedstawiając te same dowody, co w skardze o wznowienie? Czy sąd ma obowiązek rozpatrzenia tej sytuacji, czy też ogranicza się wyłącznie do poprawności działań komornika na podstawie tytułu wykonawczego? Czy może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne i czy jest ono zasadne przy jednoczesnej skardze o wznowienie postępowania? Czy egzekucję nazwać niecelową czy bezpodstawną? A jeśli skargi na komornika nie złożę w terminie 7 dni, to czy póżniejsze uchylenie wyroku zwalnia mnie z zasądzonych kosztów komornika, których w ogóle nie zaskarżyłam?
Oraz:
Czy to co robi teraz pseudo-wierzyciel, to nie jest próba wyłudzenia nienależnej kwoty? Czy tłumaczenie „mamy wyrok i go realizujemy zgodnie z prawem” (przy jednoczesnym milczeniu, kiedy pokazuję przelewy) wyklucza odpowiedzialność wierzyciela (sąd zdecydował)?
Wdzięczna będę za podpowiedż. Serdecznie pozdrawiam.
Elżbieta

Odpowiedz

Rafał Rojek 17 października, 2014 o 19:57

Witam,

z tego co Pani pisze komornik dysponuje obecnie prawomocnym wyrokiem na podstawie którego ma prawo prowadzić egzekucję i obciążyć Panią jako dłużnika kosztami. Wydaje się więc że skarga na postanowienie komornika będzie całkowicie bezpodstawna i sąd ją prawdopodobnie oddali. Niestety nie może Pani wymagać od komornika, czy też wierzyciela, aby rozstrzygali sprawę merytorycznie w chwili gdy istnieje w obrocie prawnym prawomocny tytuł, tj wyrok sądu.

Aby uchronić się przed skutkami egzekucji proszę wystąpić do Sądu (może być to jedno z żądań przygotowywanej przez Panią skargi o wznowienie postępowania) o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, z uwagi na grożącą Pani szkodę w związku z dalszym prowadzeniem egzekucji.

Wyjaśniam też że powództwo opozycyjne nie będzie w tym wypadku zasadne (chyba że tych płatności dokonywała Pani już po wyroku, a mimo to wierzyciel skierował do komornika całą zasądzoną kwotę.

Zaznaczam jednak, że jeśli skarga o wznowienie postępowania okaże się skuteczna i tytuł wykonawczy utraci moc to nawet gdy komornik zdąży wyegzekwować te kwoty to będzie miała Pani prawo żądać ich zwrotu. Poza tym istnieje również możliwość zmiany postanowienia komornika dot. kosztów (bez konieczności składania teraz skargi) i żądać obciążenia nimi wierzyciela – proszę zobaczyć do znowelizowanego art. 49 Ustawy o komornikach – od ustępu 2a i następne.

Odpowiedz

Elżbieta 17 października, 2014 o 22:12

Serdecznie dziękuję! Dopiero teraz mam pełną jasność. Pozdrawiam.

Odpowiedz

adam 6 listopada, 2014 o 17:35

koszty na adwokata wnoszącego skargę na czynność komornika 1.500 PLN a zwrot 60 PLN w przypadku uznania skargi . To ma być rzetelne prawo chroniące pokrzywdzonego. I apetyt prawników wyzyskujących pokrzywdzonych bez umiaru i skrupułów. Może czas zmienić prawo a także okiełznać apetyty prawników do limitów ustawowych wynagrodzeń.

Odpowiedz

grzegorz 25 czerwca, 2015 o 12:27

mamy wolny rynek i każdy ma prawo wyboru a z drugiej strony jak powiedział ktoś bardziej doświadczony na stornie swojej kancelarii napisał ” dobra porada nie może być tania ” (tłumaczenie z niemieckiego) a ja się z nim w pełni zgadzam

Odpowiedz

Daniel 27 listopada, 2014 o 23:30

Witam, a co z kosztami egzekucji, gdy komornik umorzy postępowanie (na wniosek dłużnika) z datą wsteczną, bo np. sąd wydał wyrok, że obowiązek alimentacyjny wygasł kilka miesięcy temu… Czy myśli Pan , że można w tej sytuacji pisać do komornika o zwrot pobranych przez niego – opłat egzekucyjnych?

Odpowiedz

Rafał Rojek 28 listopada, 2014 o 16:07

Nie znam szczegółów, ale sądzę że można żądać obciążenia wierzyciela kosztami niecelowego postępowania egzekucyjnego, ale tylko w tej części i za okres kiedy świadczenie to było nienależne, o czym wierzyciel wiedział, a mimo to nie wstrzymał egzekucji w tym zakresie powodując tym samym powstanie tych niepotrzebnych kosztów.

Odpowiedz

Sebastian 9 grudnia, 2014 o 23:02

Witam
Od ponad roku komornik pobiera z emerytury mojej babci kwotę 170 zł (rachunki telekomunikacyje)
Moze najpierw krótko wyjasnie sytuacje. Babcia ur się w 1918 r. Około 5,5 pół roku temu zaczęła tracic kontakt z rzeczywistością po czym dokładnie w boze narodzenie 2008 polozyla sie i juz nie wstała. Od tamtej pory zajmował sie nia tata ktory mieszkal pod tym samym adresem jednak w osobnym lokalu. Babcia w momencie jak juz nie wstała pomijając stan psychiczny praktycznie porownywalby z 2 letnim dzieckiem zaczela oczywiscie ginac w oczach (od początku pieluchy itp). Rzeczowe rachunki i rozwiazanie umowy nastapilo prawdopodobnie w polowie 2009. Tata który obecnie sam jest na rencie z powodu parkisona (opiekuje sie od ponad roku nimi oboje moja siostra) nie kojarzy zadnego z faktów pism, nakazów zapłaty itp ani ich czasowosci. Sprawa wyszła na jaw gdy w sierpniu 2013 z itak niewielkiej emerytury zus na wniosek komornika zaczął potracać wspomnaine 170 zl i tak jest do dzis,,,,,
Z pewnością w chwili nadania nakazu zaplaty (mozliwe ze przeterminowanych dlugow) babcia na pewno nie byla swiadoma zarowno samego poswtania zadluzenia w tp a juz tym bardziej samego postepowania. Obecnie ma 96 lai i od 4 jest ssącą palec kruszynką, ale dzieki dobrej opiece wpierw taty a obecnie siostry utrzymuje sie przy zyciu bez odleżyn itp)
Posiada bodaj od 2010 stopien niepelnosprawnosci calkowity.
Teraz zapytam:
1) czy jest mozliwosc cofniecia i zwrotu potrąconych kwot (całość emerytury i tak szłą na leki, pieluchy i srodki pielegnacyjne na ktore przez to zaczelo brakowac i sam pomagam fnansowo siostrze, ktora pobiera zasilek pielegnacjny z mopr za opieke)
2) w zusie nie chca nawet udzielic informacji ktoremu komornikowi ani jaka kwote zwracane sa potrącenia sie, gdyz siostra nie posiada „upowaznienia” od babci ??!!!??? Teoretycznie już 13 rat po 170 zł zabrano…..
Czy mozna zaskarżyć nakaza oraz wykonastwo jak równiez zwrot srodkow w momencie gdy osoba na którą wydano nakaz (siostra juz wtedy pobierala zasiłek z mopr) w momencie rozpoczecia egzekucji od conajmniej 3 lat jest niemal przepraszam za wyrażenie „rośliną”???
Tak po krótce wyjaśniłem sprawę… Kilku lekarzy oczywiście u babci było w tym okresie jednak wtedy jeszcze opiekujacy sie naia tata nie zgodzil sie na oddanie do szpitala (na szczescie zreszta, dzięki temu babcia jeszcze zyje (bez odparzeń, odleżyn itp)] (ssie palec i wykrzykuje jakies wyrazy czasami godzinami) ale sami Pańśtwo wyobrażają sobie jej wygląd

Proszę o info… nie zależy nam tak bardzo na samych majatkowych korzysciach. Jednak czlowieka szlak trafia ze osoba ktora przezyla 2 wojny, komunizm, III i IV RP w chwili gdy zaczełą gubić rozum i sprawność została przez jakąś firmę windykacyjną pozbawiona srodków pobierajac najmniejsza z mozliwych emerytur… Ludzi którzy rok czy dwa wstecz widzac date urodzin wyciągneli łapska po dług który mogł wyniesc kilkadziesiat moze kilkaset zł (nie mamy rachunkow itp) bog wie co babcia robila przez te 8 miesiecy jak bez świadomości jak sie okazalo potem, ze slepotą jeszcze chodzila w tym stanie) w chwili obecnej ponad 1500 zł i bóg wie ile naliczając…

Odpowiedz

Sebastian 10 grudnia, 2014 o 00:08

PS Z góry przepraszam za styl wypowiedzi oraz w sumie niekoniecznych komentarzy i opisów, ale tak juz mam niestety ze moje z zamysłu kilku-zdaniowe posty, w trakcie pisania okrasza niekontrolowany ładunek emocjonalny, ostatecznie stają się nie, poddaną przed wydaniem korekcie, prozą 🙂

Odpowiedz

Rafał Rojek 11 grudnia, 2014 o 17:05

Witam, ciężko mówić o możliwościach jeśli nic się nie wie o samej sprawie, kiedy przyszło pismo, jaki sąd , jaka sygnatura, itd. Kto jest prawnym opiekunem babci? Czy była sprawa o jej ubezwłasnowolnienie? Od tego trzeba zacząć, wtedy wyznaczona przez sąd osoba będzie mogła prowadzić dalej sprawy babci, dowiedzieć się o poprzednich postępowaniach i ewentualnie spróbować „odkręcić” sprawę, tj. zaskarżyć nakazy lub postanowienia o nadaniu im klauzuli, jeśli oczywiście będą ku temu spełnione przesłanki.

Odpowiedz

Sebastian 20 stycznia, 2015 o 13:55

Witam
Panie Rafale, dziękuję za poprzednią odpowiedż, ale faktycznie bez ubezwłasnowolnienia niewiele można było zdziałać. Teraz w grudniu jak się okazało ponad 4 tys dług za kilka rachunków został spłacony i miesiącu styczniu babcia otrzymała pełną emeryturę. Wczoraj otrzymaliśmy jednak kolejno pismo z ZUS że znów na wniosek tego samego komornika będzie potrącane 80 zł/mies do kwoty 600 zł. Żadne pismo od komornika (Szczecinek) nie przyszło (widać tylko do ZUS). Zadzwoniłem do tego komornika i zostałem poinformowany że jest to kwota odsetek które zostały naliczone za okres spłacania długu. Czy to jest normalne że komornik bez poinformowania pisemnego ponownie zajmuje rentę babci. Przecież w okresie spłaty nie powinno naliczać się (chyba) odsetek, a komornicze prowizje zwykle wpisane są już w spłacany dług i tak ponad 3,5 tys większy niż wnioskowana kwota (która jak wyżej pisałem i tak dotyczyła przedawnionego długu, ale tą wiedze mam dopiero teraz min dzięki Pana wspaniałej robocie :D). Bez otrzymania żadnego pisma nie mamy szans jakiekolwiek odwołania się od decyzji, dość kontrowersyjnej jak dla mnie. Zaraz okaże się że za ten okres spłaty odsetek znowu naliczą odsetki… Gdzie i jak możemy zareagować skoro nie otrzymałem żadnego pisma, więc nawet nie wiem czy jakikolwiek termin oraz czy w ogóle takie odwołanie możemy napisać. Jestem w szoku normalnie, w życiu nie widziałem takich rzeczy.

Odpowiedz

joanna 15 grudnia, 2014 o 15:41

witam dlaczego komornik narzuca namnie koszty wyslania listow w kwocie 77 zl a za 2 tygodnie drugie pismo i znowu kwota 35 zl co to za kwota ja jak wysylam list polecony place okolo 6 zl
a tu za 2 listy ponad 100zl

Odpowiedz

Rafał Rojek 15 grudnia, 2014 o 16:26

u komornika to 6 zł można pomnożyć co najmniej x3. A to dlatego, że każde pismo komornika wysyłane jest nie tylko do adresata, np. banku, pracodawcy lub innego tzw. trzeciodłużnika, ale pismo to otrzymują jeszcze do wiadomości zarówno wierzyciel lub wierzyciele, jak i dłużnik lub dłużnicy. W takim wypadku wysłanie nawet 4 czy 5 listów może szybko doprowadzić do powstania dodatkowych kosztów sięgających ok. 100 zł.

Odpowiedz

Basia 24 marca, 2017 o 18:44

Witam

Czy moje opuźnione powiadomienie Komornika o uchylonym nakazie zapłaty i obciążeniu wierzyciela kosztami niecelowej egzekucji będzie na moją niekorzyść?

Sąd uchylił nakaz zapłaty 9 sierpnia 2016 a wczoraj była rozprawa w sądzie.

Odpowiedz

joanna 15 grudnia, 2014 o 18:29

oki rozumiem ale czy istnieje mozliwosc odwolania sie od egzekucji skoro bank w 2013 roku wyslal mi pismo o zadluzeniu i placilam na podane konto tego banku tyle ile moglam teraz sie okazuje ze niedosc ze mam komornika to jeszcze wogole nie uwzgledniono moich wplat komornik mial to zweryfikowac i mija 1 miesiac i dalej to samo z 2850 zl splacone mam po moim wyliczeniu 100o zl a komornik mi wysyla pismo ze mam 2300 co moge w tej sprawie zrobic i czy mozna jakos wstrzymac naliczanie odsetek 30 zl miesiecznie to jest duzo

Odpowiedz

marta 16 grudnia, 2014 o 15:03

Witam mam pytanie. Mialam dlug. ktory splacalam terminowo. u komornika. Na wniosek wierzyciela postępowanie zostalo um
orzone ponieważ sprzedal moj dlug do innej firmy windykacyjnej. i teraz tam ssplacam reszte, wobec tego czy musze zaplacic komornikowi pieniadze za koszy egzekucyjne? Dostalam wlasnie pismo od komornika ze postepowanie zostalo umorzone i mam zaplacic 1120zl za koszty egzekucyjne. Prosze o pomoc co robic to jest bardzo duza suma

Odpowiedz

Magdalena 17 stycznia, 2015 o 23:07

Witam,
Bank wypowiedział kredyt nie można było się w żaden sposób dogadać nie chcieli podpisać ugody. Skończyło się na komorniku i doszło do oszacowania mieszkania i wystawienia go na licytację w listopadzie 2014 roku. Od tego czasu próbowałam nadal z bankiem współpracować udało się w grudniu dojść do kompromisu. Bank wystawił promesę na wpłatę całości kredytu została wpłacona w terminie po sprzedaży mieszkania. Bank zgłosił się do komornika z pismem o spłacie i umorzeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości. Komornik nie chciał przyjąć przedstawiciela banku a kiedy już udało się to przeforsować stwierdził że ja jako wierzyciel go oszukałam i on policzy mi koszty jakby licytacja z nieruchomości się odbyła. Wiem że prawnie po umorzeniu może otrzymać 5% ale on się upiera że chce 15% i nie odpuści. Co w takiej sytuacji zrobić- zgłosić zażalenie na czynności komornicze w przedmiocie kosztów? Na co się powołać aby taką sprawę wygrać i co jest potrzebne do wniosku. Komornika zmusza nowych właścicieli mieszkania aby zapłacili całość bo nie wykreśli danych z KW. Czy należałoby całość zapłacić kosztów które wyliczył komornik a potem dochodzić swoich praw przed sądem i czekać na zwrot czy jednak nie wpłacać nic. Komornik w żaden sposób polubowny nie chce się dogadać bo jest to duża kwota i nie wiem co zrobić aby w jak najszybszy sposób tą sprawę załatwić

Odpowiedz

Jerzy 16 lutego, 2015 o 11:01

Witam,
Proszę o opinię w takiej sprawie.
Otrzymałem od komornika pismo, wystawione w dniu 27-01-2015, „Informację o stanie zaległości w sprawie egzekucyjnej”.
Czy komornik ma prawo żądać od dłużnika należności za:
koszty zastępstwa w egzekucji, koszty klauzuli, opłatę egzekucyjną i wydatki gotówkowe
w przypadku gdy:
– nakaz zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności jest z dnia 18-12-2014
– wierzyciel otrzymał, wystawione w dniu 12-01-2015, wezwanie do uiszczenia zaliczki na czynności komornicze
– wierzytelność została spłacona w dniu 15-01-2015
– wierzyciel nie wpłacił zaliczki na czynności komornicze i w dniu 19-01-2015 wycofał wniosek egzekucyjny.

Odpowiedz

Damian 25 lutego, 2015 o 13:55

Co do zasady koszta postępowania egzekucyjnego ponosi dłużnik. Art 49 ust. 4 ustawy o komornikach mówi o możliwości obciążenia tymi kosztami wierzyciela w przypadku, gdy wszczęcie egzekucji było niecelowe. Nie ma dokładnie definicji czym jest niecelowa egzekucja. W praktyce rzadko się zdarza, aby komornicy stosowali ten przepis. Wszystko zależy od konkretnej sprawy. Gdy są to nie wielkie kwoty warto rozważyć, czy warto tracić czas i kolejne pieniądze na procesy. Jednak, gdy koszta są duże można spróbować złożyć skargę na czynności komornika i wskazać, dlaczego wszczęcie egzekucji było niecelowe. Samo stwierdzenie, iż wierzytelność została spłacona po wszczęciu egzekucji nie oznacza, że została ona wszczęta bez uzasadnienia.

Odpowiedz

Monika 5 marca, 2015 o 17:21

witam,
kontynuujac wątek opłaty egzekucyjnej … komornik nalicza opłatę egzekucyjną w najwyzszej wysokości, a wg ustawy moze to byc kwota od 1/10 najnizszego wynagrdzenia do 5%, w przedmiotowej sprawie komornic nic nie robi , wierzyciel wycofuje sprawę od komornika w ciagu 14 dni, mimo to komornik naliczanajwyzszą opłatę w wysokosci 5 %, skarga złozona, przedstawione dowody ze nie ma podstaw do naliczenia takiej wysokiej opłaty, prosba o obnizenie , i co …. i nic Sad przychyla się do najwyzszej opłaty komornika cóz przezcie Komornik jest przy Sadzie to jakby Sad mogłby tą opłate obnizyc??? . Komornik nie zrobił nic w przedmiotowej sprawie, nie sciągnał ani złotówki a naliczył sobie najwiekszą opłatę a ze dług był duzy jak dla zwyklego czlowiek to trudno się z tym pogodzic, ja płacze a Komornik ma 5% za nic. Sad II instancji potrzymał postanowienie I , i co biedny czlowiek ma zrobić. W postanowieniu została wpisana informacja , że nie ma juz mozliwosci odwołania sie wyzej. To jest niesprawiedliwe , nie zrobił nic w kierunku egzekucji mam na to dowody …czy mozna sie gdzies jeszcze odwołac… nie wiem Sad Admninistarcyjny, Apelacyjny ….czy po prostu mam sie pogodzic z tym ze prawo wobec komorników nie jest stosowane i wszystko im wolno

Odpowiedz

Aneta 15 marca, 2015 o 16:57

Witam
Mam pytanie jakie pismo powinnam wystosować do komornika w związku z brakiem od niego odpowiedzi na wysłany przeze mnie wniosek o przedstawienie rozliczenia spłaconych kwot zadłużenia oraz wskazanie kwoty pozostałej do spłacenia. Minął już miesiąc od doręczenia wniosku i do tej pory nie uzyskałam odpowiedzi (egzekwowanie należności trwa ponad 20 lat)

Odpowiedz

iwona 23 marca, 2015 o 02:33

Jestem osobą bezrobotną na zasiłku w wysokości 486zł,pobieram również zasiłek rodzinny na jedyna córkę w wysokości 77zł miesięcznie, co miesiąc-jak każdy płacę rachunki które zjadają połowę mojego zasiłku,zostaje mi na życie łącznie z dzieckiem dwu letnim niewiele ponad 200zł plus rodzinne.Otóż komornik zajął mi konto bankowe,zabrał mi wszystko co na nim było,z sekundy na sekundę zostałam bez grosza,niemam pieniędzy nawet na sok,bułke czy owoc dla dziecka a z czego mam córce ugotować obiad niech mi ktoś powie?Płakałam jak małe dziecko z bezradności,patrząc na córkę niemogę pojąć jak można zabrać zasiłek rodzinny ?Zasiłek rodzinny jak również zasiłek dla bezrobotnych to poniżej średniej krajowej której komornik nie może nam zabrać!!!Mi jednak zabrał bez skrupułów wyczyścił konto i zabiera wszystko co na nie wpływa,jestem na minusie ponad 600zł!Niemam nic a dojechać do komornika muszę by wyjaśnić całą sprawę-jak złapią mnie kanary,wlepią mandat to kto za ten mandat zapłaci skoro niemam grosza na bilet bo komornik nadal żeruje??Łzy mi się wyczerpują,cierpliwość sięgła zenitu a zycie toczy się dalej,tylko jak tu żyć niech ktoś mi to powie!Wszyscy którzy być może przeczytają moje słowa-proszę o jedno-NIE DAJCIE SIĘ,walczmy o swoje prawa,wykorzystujmy wszystkie możliwe kruczki prawne aby dociekać swojej prawdy i nie dać się wykorzystywać takim hienom jak komornicy!Oni nas wykorzystują,my w chwili słabości i zagubienia płacimy i płacimy jak studnia bez dna!A oni żeruja i się bogacą-co nam zostaje?Strach-łzy-niemoc i przerażenie.

Odpowiedz

Mariusz 18 grudnia, 2015 o 13:50

Droga Iwono serce moje krwawi kiedy czytam to o czym tutaj piszesz. Chciałbym Ci pomóc, ale na forum nie jest to możliwe proszę o korespondencję ma mojego meila.

Odpowiedz

ana 27 marca, 2015 o 20:56

Witam a co zrobić w przypadku gdy Sąd uwzględnił skargę na czynności komornika, a ten od miesiąca nie zastosował się do postanowienia i dalej prowadzi egzekucję na podstawie zaskarżonego zajęcia? Do kogo się z tym zwrócić i jak?

Odpowiedz

Anna 8 kwietnia, 2015 o 08:20

Czy można wstrzymać w jakiś sposób odsetki komornicze ponieważ dług jest 36 000zł a osiągnął 56000zł na chwilę obecną proszę o pomoc!

Odpowiedz

Anita 12 maja, 2015 o 18:36

Witam serdecznie,
Dostałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Przygotowuję sprzeciw wg wskazówek z bloga, za co bardzo dziękuję. Nakaz dostarczono pod adres, gdzie nie mieszkam od 15 lat dodatkowo na panieńskie nazwisko. Jutro mija 14 dni od daty odebrania przez kogoś pod nieaktualnym adresem. Jednocześnie w pouczeniu sądu zauważyłam informację „na postanowienie dotyczące kosztów sądowych służy stronom skarga złożona w terminie tygodniowym od daty doręczenia nakazu zapłaty.” W nakazie referendarz każe mi dodatkowo zapłacić powodowi m.in. kwotę ok 200 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. Kwota długu podstawowego jest dawno przedawniona, zresztą nie uznaję tego długu, ale co zrobić z tymi kosztami procesu? Tydzień na skargę dawno minął. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Anita 15 maja, 2015 o 10:28

Nie wiem, czy zrobiłam dobrze, ale napisałam wniosek o doręczenie nakazu zapłaty na prawidłowy adres dodając, że z ostrożności procesowej dołączam sprzeciw na podstawie tego, co udało mi się ustalić bez prawidłowego poręczenia nakazu (mijało 14 dni, odkąd ktoś mieszkający pod starym adresem odebrał nakaz). Zastrzegłam sobie prawo do ewentualnego uzupełnienia sprzeciwu. Czy wnosząc w sprzeciwie o oddalenie powództwa w całości i uchylenie nakazu zapłaty „umywam” ręce od kosztów procesu, zastępstwa procesowego, o które wystąpił powód, czy muszę wnieść osobną skargę na postanowienie referendarza w ciągu tygodnia od prawidłowego doręczenia nakazu zapłaty? Mogę liczyć na podpowiedź profesjonalistów? Dziękuję.

Odpowiedz

Witold 19 maja, 2015 o 08:45

Mam ten sam problem. Mam wątpliwość czy pisać skargę na referendarza nt. kosztów procesu dla powoda, które mam w nakazie zapłaty w postępowaniu upominawczym, czy wystarczy, że w sprzeciwie wniosę o oddalenie powództwa w całości. Ktoś odpowie?

Odpowiedz

pszczolka 3 czerwca, 2015 o 12:30

Witam,

mam pytanie. Moja mama ma kilka tytułów wykonawczych o zapłatę u tego samego komornika. Zaznaczam, co według mnie jest niezwykle istotne, iż komornik ten naliczył sobie 15 % opłaty egzekucyjnej i stosunkowej. I tu pojawia się moje pierwsze pytanie: czy ze względu na fakt, iż mojej mamie nakaz zapłaty egzekwowany jest z umowy o pracę i „ściągany” bezpośrednio z jej wypłaty, opłata ta nie powinna być mniejsza i wynosić 8% ( jak wskazuje art.49 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji) ? Jeśli odpowiedź brzmi tak, pojawiają mi się kolejne dwa pytania: w jaki sposób moge się (a dokładnie mama) odwołać od tej opłaty ( termin 7 dniowy już dawno minął), czy w jakiś sposób mogę zaskarżyć lub zastosować inny środek prawny? Część długów została już spłacona ( i wówczas również pobierana była opłata w tej wysokości) zatem czy mogę wstąpić o zwrot ( na poczet obecnych zobowiązań) nadpłaconych komornikowi pieniążków? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

Odpowiedz

jaa 22 czerwca, 2015 o 09:05

Warto znać swoje prawa , gdyby ktoś chciał jeszcze coś doczytać na ten temat to polecam również ten artykuł http://poradnik.wfirma.pl/-skarga-wierzyciela-na-czynnosci-komornika

Odpowiedz

ewelina 12 lipca, 2015 o 16:31

Mam pytanie czy komornik może mi zaJąć konto tam przychodzi mi alimety i rodzinne a mam chore dziecko ma atme

Odpowiedz

Sławomir 15 lipca, 2015 o 14:41

Witam serdecznie

Proszę o radę. Nie jestem prawnikiem. Ponad rok temu dostałem nakaz zapłaty zaopatrzopnuy w klauzlę wykonalnośći. Nakaz został dostarczony na zły adres więc nie mogłem go odebrać. Komornik zajął mi środki na koncie – należność i swoje koszty. Napisałem pismo o wstrzymanie egzekucji z uwagi na niemożno0ść odwołania się. Postępowanie wstrzymano, pieniądze zostały przez Bank przelane do komornika. Napisałem odwołanie, jednak przekroczyłem termin odwołania gdyż myślałem że czas liczy się od otrzymania decyzji o wstrzymaniu postępowania od Komornika więc sąd odrzucił moje odwołanie. Pogodziłem się z tym, o sprawie zapomniałem. Minął rok trzy dni temu dostałem pismo od komornika o wznowieniu postepowania z uwagi na wniosek wierzyciela, pomyśląłem OK, Wierzyciel dostanie swoje pieniądze. Wczoraj zauważyłem że mam kolejne zajęcie na koncie. Zadzwoniłem do komornika z prośba o wyjasnienie. Komornik poinformował mnie że są to odsetki od starego tytułu wykonawczego, na moje oburzenie że przeciez rok temu ściagneli mi wszystko to co było w tytule wykonawczym i mieli pieniądze w dyspozycji jakim więc prawem naliczaja mi odsetki od pieniedzy które juz mi zostały odebrane, przecież to zwykłe złodziejstwo, komornik powiedział mi że mogę złożyć skargę do Sądu. Jestem w szoku przecież to zwykła kradzież i nadużycie. Jak się przed tym ochronić, czy mam szansę żę Sąd zasądzi na moją stronę ?

pozdrawiam
SM

Odpowiedz

Mirek 7 września, 2015 o 11:33

Witam wszystkich.
Mam taka sprawe.Moj kredyt hipoteczny wziety w 2007roku w getin banku,przestalem splacac w 2011 roku z roznych przyczyn.Oczywiscie komornik wycena itp.Ja sie odwolywalem i komornik niemogl doprowadzic do licytacji.W 2014 roku getin sprzedal dlug prokurze reprezentowanej przez kruka,i tu zaczyna sie ciekawa rzecz.
Getin przyslal mi pismo ze on juz niema nic do tego dlugu i tylko z krukiem mam rozmawiac ich to nie interesuje.Kruk ma rozne rozwiazania i moze bym skozystal z jakiegos.
Ale jest problem komornik zrobila miesiac temu nowa wycene na podstawie bte z 2011 roku wystawiona przez getin bank i straszy ze bedzie licytacja.I co teraz zrobic?Komornik dziala na zlecenie getinu,ktory mi mowi ze ja juz u nich dlugu niemam,a komornik chce na ich stary wniosek licytowac mieszkania.Moze ktos doradzi co zrobic?

Odpowiedz

violatta 10 września, 2015 o 07:52

witam.28.04.2015 r.złożyłam do Sądu wniosek o obnizenie kosztow komorniczych za 4 umozone egzekucje na wnioski wierzycieli.Sąd właściwy komornikowi przekazał po 2 miesiacach sprawe do sadu wlasciwego mojego miejsca pobytu.Ten z kolei przysłal mi po miesiącu wezwanie do uzupelnienia brakow formalnych w sparawie.(chce zaznaczyc ze wszystlkie zalączniki były dołaczone do pierwszego wniosku…chyba gdzies sie zagubiły)W terminie złożyłam dokumenty uzupełniające i dziś jest 10.09.2015 i nadal sąd milczy.Komornik cały czas egzekwuje z mojej wypłaty sumy na poczet swoich zawyzonych oplat.Co mogę zrobic??Violetta

Odpowiedz

aneta 14 września, 2015 o 16:54

mmm

Odpowiedz

Agnieszka Kołodziejska 1 grudnia, 2015 o 13:44

Witam
Czy komornik ma prawo do zajecia calego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie gdzie zostało udokumentowane, że jest to jedyne zrodlo dochodu w postaci 6mc wydruku z konta? Jezeli nie to co trzeba zrobić aby odzyskac nalezna kwote wolna od zajęcia?
Prosze o pomoc

Odpowiedz

Joanna 13 stycznia, 2016 o 13:06

Witam mam problem bank zlecił komornikowi egzekucje kredytu, po jakimż czasie sprzedał ten dług firmie windykacyjnej czy komornik może obecnie ściągać odemnie swoje koszty. Jak nie jak mam napisać sprzeciw w tej sprawie.

Odpowiedz

Anna 29 lutego, 2016 o 21:50

Witam.
Komornik przysyła postanowienie o kosztach ( wierzyciel zawiesił postępowanie i nie podjął go w przeciągu roku) Dłużnik nie pisze skargi do sądu tylko zapytanie do komornika o wyjaśnienie na podstawie jakiej kwoty została naliczona opłata stosunkowa.Komornik odpowiada dopiero po 5 miesiącach .Dlaczego przez ten okres komornik nie podejmuje żadnych czynności zmierzających do zaspokojenia zobowiązania wobec niego skoro postanowienie jest już prawomocne?Czy od opłaty stosunkowej po uprawomocnieniu się postanowienia naliczane są jakieś odsetki karne czy coś w tym stylu?Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Leszek 3 marca, 2016 o 00:54

Witam.Wierzyciel wstrzymal egzekucje wynagrodzenia na 1 rok.Komornik poinformowal o tym moja firme jednoczesnie dopisal taki tekst – Zajeta czesc wynagrodzenia nalezy nadal przesylac na wskazane na zajeciu konto.
W takiej sytuacji firma dalej pobiera mi z wynagrodzenia stosowna kwote mimo wstrzymania egzekucji i przelewa na konto komornika.
Czy tak moze postepowac.

Odpowiedz

justyna 7 marca, 2016 o 19:18

Witam, nie wiem co robic w sytuacji kiedy postanowieniem sadu został oddalony wniosek o nadanie klauzuli wykonalności a do momentu wydania postanowienia przez Sad, komornik zajal pieniądze z tytułu wynagrodzenia za prace. pieniądze nie zostały przekazane wierzycielowi.
kiedy zlozylam wniosek do komornika o umorzenie – na podst. wydanego postanowienia – postepowania egzekucyjnego i obciążenie wierzyciela kosztami egzekucji, komornik twierdzi ze już zajęte moje srodki z tytulu wynagrodzenia za prace zostaną u komornika na poczet poniesionych kosztów komorniczych – opłaty stale.
tylko jak przegladalam forum to wg mnie komornik powinien na mój wniosek zwrocic wszystkie zajęte i nie przekazane do wierzyciela srodki z tego powodu ze klauzula wykonalanosci zostala oddalona, czy mam racje? czy powinnam pisać wniosek do komornika o zwrot zajętych srodkow?
i skoro komornik działa na podstawienie zlecenia wierzyciela to niech wierzyciel ponosi koszty z tytułu bezpodstawnej egzekucji. , bardzo serdecznie proszę o pomoc i jednoznaczne wyjaśnienie może i nie zawilej prawniczo sprawy ale jednak istotnej kwestii. oczywiście bardzo gratuluje wytrwalosci w prowadzeniu forum.

Odpowiedz

Rafał 15 marca, 2016 o 12:18

Witam,
czy może mi Pan doradzić co zrobić najlepiej w przypadku gdy roszczenie zostało już wyegzekwowane a nakaz utracił moc na skutek przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu z (z jednoczesnym wniesieniem sprzeciwu). Dostałem postanowienie o ustaleniu kosztów egzekucji ale przecież postępowanie egzekucyjne w znacznej części prowadzone było w oparciu o nakaz (dopiero później uchylony) ?

Odpowiedz

Rafał Rojek 15 marca, 2016 o 12:36

Proszę zapoznać się z treścią całego art. 49 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, a w szczególności z ust. 2a oraz 2b, których treść brzmi:

2b. Jeżeli wykazanie okoliczności, o których mowa w ust. 2a, nie było możliwe przed prawomocnym zakończeniem postępowania egzekucyjnego, dłużnik może złożyć wniosek o uchylenie postanowienia, o którym mowa w ust. 3, a w przypadku pobrania opłaty – także o jej zwrot. W tym przypadku dłużnik obowiązany jest wykazać, że orzeczenie na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub zmienione w taki sposób, iż nie nadaje się do wykonania, utraciło moc lub tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności z przyczyn innych niż zaspokojenie wierzyciela. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
2c. Wniosek, o którym mowa w ust. 2b, wnosi się do komornika w terminie trzymiesięcznym; termin ten liczy się od daty uprawomocnienia się orzeczenia wywołującego skutki, o których mowa w ust. 2a, albo od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego utratę mocy przez orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności.

W skrócie oznacza to, że po uzyskaniu z sądu orzeczenia świadczącego o uchyleniu tytułu, ma Pan 3 miesiące na to żeby żądać od komornika zmiany postanowienia o umorzeniu egzekucji. Jeśli termin został zachowany może więc Pan żądać zmiany rozstrzygnięcia o kosztach postępowania w ten sposób żeby obciążyć nimi wierzyciela zamiast dłużnika (np. niecelowe wszczęcie, z uwagi na podanie błędnego adresu, itp. Jeśli komornik się z tym żądaniem nie zgodzi – wtedy przysługuje jeszcze skarga na czynności komornika. Kwot wyegzekwowanych i przekazanych już przez komornika będzie Pan mógł z kolei dochodzić bezpośrednio od wierzyciela.

Odpowiedz

Rafał 15 marca, 2016 o 21:21

bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Niemniej jednak będę wdzięczny za Pana stanowisko odnośnie wnoszenia skargi na czynności Komornika już teraz – tj. w terminie 7 dni od chwili otrzymania postanowienia komornika o kosztach postępowania. Poza kosztami naliczone zostały koszty reprezentowania wierzyciela przez profesjonalnego pełnomocnika. Czy z tych kosztów, wskazanym przez Pana powyżej wnioskiem wnoszonym w oparciu o art 49 ustawy o komornikach również komornik może mnie „zwolnić”? Czy w tym zakresie trzeba złożyć skargę ? Czy dobrym rozwiązaniem będzie jednoczesne wniesienie ww. wniosku oraz skargi do sądu ? Czy lepiej ze skargą wstrzymać się do czasu rozpoznania wniosku przez komornika ?
Będę niezmiernie wdzięczny za Pana pomoc

Odpowiedz

Rafał Rojek 16 marca, 2016 o 11:51

Witam, zakładałem, że postanowienie o umorzeniu egzekucji było wydane znacznie wcześniej, a dopiero teraz otrzymał Pan postanowienie z sądu o uchyleniu tytułu. Jeśli jednak postanowienie komornika zostało wydane dopiero teraz to proszę, zgodnie z pouczeniem, wnieść skargę na te czynności w szczególności z żądaniem obciążenia wierzyciela kosztami egzekucji. Żądaniem zmiany podstawy prawnej jej umorzenia (na art. 825 pkt 2 K.p.c.). Uznania, że mając na uwadze uchylenie tytułu – to dłużnik jest stroną „wygrywającą” sprawę, więc zasądzenie kosztów zastępstwa wierzycielowi jest niezasadne i powinno być uchylone, itp.

Odpowiedz

joanna 12 kwietnia, 2016 o 13:37

Dzień dobry,
moja sytuacja wygląda następująco:
– zapomniałam zapłacić roczną opłatę za użytkowanie wieczyste na rzecz Urzędu Miasta,
– nie miałam pojęcia, że sprawa jest w sądzie, ponieważ byłam za granicą, a mąż nie mieszka pod adresem, na który kierowana była korespondencja – nikt jej nie odebrał,
– 14.03.2016 zapłaciłam zaległą opłatę wraz z odsetkami,
– 31.03.2016 komornik zajął mi rachunek firmowy – wtedy dowiedziałam się o egzekucji. W urzędzie poinformowano mnie, że po wpłacie kosztów zastępstwa procesowego i nadania klauzuli wykonalności sprawa zostanie zakończona bez dalszych kosztów,
– 1.04.2016 uregulowałam resztę należności,
– 5.04 bank przelał komornikowi część zajętej kwoty (nie było środków na pokrycie całości),
– 7.04 zajęty został mój rachunek osobisty. Skontaktowałam się z komornikiem, 11.04 pobrane pieniądze wróciły na konto, oczywiście pomniejszone o koszty komornicze, choć wg zapewnień urzędu miało ich nie być. Komornik poinformował mnie również, że blokady zostały odwołane. Dzisiaj, tj. 12.04 bank przelał resztę kwoty z zajęcia, oczywiście doliczając do przelewu kolejną prowizję. Blokada na rachunku osobistym nadal jest. Od komornika dowiedziałam się, że wierzyciel poinformował go o uregulowaniu należności 8.04, czyli prawie miesiąc po zapłaceniu przeze mnie kwoty głównej i tydzień po uregulowaniu dodatkowych kosztów.
Moje pytanie brzmi – co mogę zrobić w tej sytuacji? Lada moment pewnie pójdzie kolejny przelew, z rachunku osobistego tym razem. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie tych dodatkowych kosztów? Z długi 130 zł zrobiło się prawie 600…
Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc.

Odpowiedz

Kryspina 6 maja, 2016 o 14:48

Witam.Mam pytanie czy mimo że dług jest od siedmiu lat,była sprawa również w sądzie,dopiero od trzech lat komornik ma możliwość zabierać mi z mojej emerytury część zadłużenia,bo wcześniej znalazłam sie bez środków do życia,więc nie miał komornik możliwości nic mi zabrać bo nic nie posiadałam i nie posiadam.Przeraża mnie jednak i zastanawiam się czy tak moze być,że sąd wskazał komornika z miejsca gdzie zamieszkuje,dlaczego tak się dzieje że moją sprawę komornik z terenu, przekazuje kolejnemu komornikowi i tak mam juz kolejnego komornika do tej samej sprawy z tym że są to komornicy z Warszawy czy Poznania i innego jeszcze miasta zmienia się tylko Km w tej sprawie i dochodzą wciaz nowe koszty nie nadążam już za tym nie wiem co jest co,czy to jest świadome ogłupianie dłużnika aby się nie połapał i pogubił w tym wszystkim,bo ja mam takie wrażenie,od tylu lat sprawa się ciągnie rozumiem ze rosną odsetki,ale inne opłaty są dla mnie nie pojęte ile razy może komornik poszukiwać majątku i naliczać za to koszty,egzekucji nie było ale koszty są, nawet są koszty z zastępstwa w egzekucji,koszty procesu,koszty zastępstwa w procesie,opłata egzekucyjna,zlecenie poszukiwania majątku dłużnika,odnalezienie majątku dłużnika,koszty poprzedniej egzekucji,opłaty stałe.proszę mi pomóc wyjaśnić tą sytuację czy tak może się to odbywać,bo przecież jak może dłużnik spłacić zadłużenie jeśli wciaż go czymś obciążaja,Najbardziej irytujące są dwie sprawy przekazywanie jednej sprawy od jednego do drugiego komornika,a także obciążanie kosztami dłużnika.Czy tak powinno się to odbywać,Dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

Gerda 17 maja, 2016 o 18:32

Witam mam taki problem miesiąc temu dowiedziałam się,że mam na koncie zablokowane przez komornika pieniądze 600 zł to są świadczenia na niepelnosprawne dziecko ja nie pracuje bo zajmuje się chorym dzieckiem. Nawet nie wiedziałam ,że przeciwko mnie była w sądzie sprawa i mam nakaz zaplaty za jazdę bez biletu z przed 11 lat.Zadzwoniłam do tego komornika i udałam się do sądu w którym była sprawa w sądzie powiedzieli mi,że roszczenie uległo przedawnieniu już po 3 latach.Poczytałam pana blog i postanowiłam napisać sprzeciw ze względu na zarzut przedawnienia acha zapomniałam napisać ze przeprowadzilam się i dlatego o całej sprawie nie wiedziałam nie dostałam żadnych pism z sądu i o wszystkim dowiedziałam się z banku.Napisałam jeszcze wniosek o przywrocenie terminu po 2 tygodniach otrzymałam z sądu postanowienie: sąd odrzucił termin bo przeprowadziłam się i nie wiedziałam o niczym więc nie uchybiłam terminu i sąd uchylił wcześniejsze zarządzenie o uznaniu korespondencji z nakazem zapłaty za doręczonego pozwanej przez awizo oraz zarządzenie o stwierdzeniu prawomocnosci nakazu zaplaty postępowaniu upominawczym
Uzasadnienie pozwana uprawdopodobnila ze zamieszkiwala pod adresem wskazanym w pozwie na który wysłano odpis nakazu zaplaty w postępowaniu upominawczym i uznano za doręczony przez awizo należało uznać ze pozwana nie uchybiła terminów do wniesienia sprzeciwu od nakazu zaplaty zatem wniosek o przywrocenie terminu do wniesienia sprzeciwu jako niedopuszczalne podlega odrzuceniu i co dalej mam robić ?? Co to oznacza? Czy napisać do komornika żeby umorzył postępowanie a jeśli nie odblokuje pieniędzy to muszę napisać skargę ?w jakim terminie trzeba napisać ?czy komornik napisze do mnie jakaś odpowiedz ? I dopiero mam pisać skargę i do którego sądu złożyć skargę czy w tym co była sprawa ? A do wierzyciela tez muszę napisac wniosek o umorzenie egzekucji komorniczej.Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Hanna 1 czerwca, 2016 o 18:29

Witam mam pytanie, komornik zrobił mi wpis w księdze o hipotekę przymusową zostało wszystko wpłacone i zwracając się do tbs o wystawienie mi zaświadczenia o wykreślenie z hipoteki pani mnie poinformowała ,że komornik przysłała jej a potem i mi pismo ,że mam jeszcze raz tyle samo spłacić czy jest to z godne z prawem przecvież całość zadłużenia wpłaciłam a na dodatek pani komornik w swoim piśmie doliczyła mi jeszcze odsetki pomimo ,że było spłacone i doliczyła jeszcze prawię miesiąc po wpłaceni co mam zrobić w tym przypadku .

Odpowiedz

Joanna 3 czerwca, 2016 o 11:07

Czy mogę prosić o podanie całej sygnatury tego orzeczenia? Czy orzeczenie to jest dostępne na jakimś portalu? Chciałabym powołać się na nie w skardze na czynności komornika

Odpowiedz

Robert 15 lipca, 2016 o 13:56

Witam
Mam problem z porozumieniem z komornikiem , ustaliłem z nim wysokość rat i nie spłaciłem terminowo jednej raty , a mimo wyjaśnieni komornik zajął mi konto na które wpływa moje cale wynagrodzenie za prace , co jest jedynym źródłem utrzymania . Po mimo wysłania wszystkich dokumentów które żądał komornik konta nie odblokował . CO MOGĘ ZROBIĆ I JAK NAPISAĆ SKARGĘ NA JEGO CZYNNOŚCI .

Odpowiedz

Anna 26 lipca, 2016 o 17:08

Witam potrzebuje porady bo niewiem jak mam postąpić. Oczywiscie w marcu 2015r otrzymałam nakaz zapłaty z firmy t mobile 1220zl wraz z kosztami procesowymi i zgodnie z nakazem odrazu uiscilam całą kwote na konto powoda jednak po 3 miesiacach otrzymalam pismo od komornika.że mam zaplacic jeszcze. 700zl co zbagatelizowalam i myslalam że. Po sprawie ale sie mylilam bo co 2 miesiące przysla mi ponaglaczo strszaki a ja uważamze nic nie jestem dłużna bo zapłaciłem. Odrazu cala nalezna kwote i t mobile nie pownno kierowac sprawy do komornika poradzcie mi co mam zrobic z gory dziękuję

Odpowiedz

Grażyna 5 sierpnia, 2016 o 13:59

Bardzo proszę o opinię w sprawie kosztów komorniczych. Bankowy tytuł egzekucyjny ( jesteśmy poręczycielami ) jest z 2002 r wszczęta egzekucja z 2003 roku do dnia dzisiejszego. Egzekucja jest prowadzona z wynagrodzenia gdzie koszty komornicze naliczane są 15 % wyegzekwowanych należności. Ta wysokość była w przepisach do 2010 roku czy obecnie po wydaniu nowych regulacji nie powinna być w wysokości 8% ( pozostało jeszcze ok 45 tyś zł a w okresie od 2010 do 2016 r dokonano zajęć na około 4o tyś różnica jest znacząca czy komornik właściwie pobiera te opłatę twierdząc iż stawki sa dla egzekucji rozpoczętych po wejściu w życie nowych przepisów.

Odpowiedz

Monika 7 sierpnia, 2016 o 13:58

dzien dobry,

Bardzo prosze odpisac mi czy powinnam płacic koszty które sobie komornik co miesiac podwyzsza i nie chce mi nawet ani napisac ani tez powiedziec dlaczego? Pisemnie i telefonicznie prosze go o to, zeby mi napisał za co co miesiac płace wiecej? Sam kazał mi rozłozyc na 3 raty zadłuzenie, a teraz stale podwyzsza płatnosc wobec niego.

W ogóle ta cała sprawa mi się nie podoba ale dla swietego spokoju chciałam spłacic to zobowiązanie. A teraz wychodzi na to ze to co miesiac rosnie!.
W 2012 roku miałam działalnosc gospodarcza – duzo spraw na głowie przy tym i zapomniałam o terminie płatnosci za ogłoszenie do Rzeczpospolita, do ktorej zlecałam ogłoszenia. Po 3 miesiacach dostałam upomnienie i zaczełam spłacac zobowiazanie za to ogłoszenie. Ze względu na niepowodzenia ( bo wysoki ZUS i opłaty za lokal) w grudniu 2012 roku zawiesiłam działalność. Do Rzeczpospolitej pomimo to w ratach wpłacałam to zobowiazanie pomimo ,ze oni zmieniali jak nie własciciela to konta!.Mozna było sie troche z tym pogubic. Rzeczpospolita pomimo ,ze wpłacałam zobowiazanie w ratach załozyła mi sprawe . Nie otrzymałam od nich ANI jednego powiadomienia, ze mam zapłacic za ODSETKI w kwocie 78,80 zł za to ze w terminie, nie zapłaciłam za to ogłoszenie.Działalnosci juz nie prowadziłam od grudnia 2012 roku. W maju 2016 roku komornik przesłał mi pismo, ze mam zapłacic naleznosc główna 78,80 zł + 164 zł z tego odsetki i z JEGO kosztami wyszło to 920 zł. Zadzwoniłam do Rzeczpospolitej , ze to chyba jakis CYRK, przez 4 lata nie dostałam od nich zadnej informacji o jakis odsetkach do zapłaty a teraz mam od komornika oprocz tych 78,80 naleznosci głównej to jeszcze jego spłącic? Uwazam, ze powinnam dostac informacje od Rzeczpospolitej – o tych odsetkach. Rzeczpospolita, powiedziała, ze to jest nakaz z sądu i trzeba zapłacic komornika. przesyłam tresc z emaila:
,, Kwota 78,80 zł to są odsetki wyliczone tak jak pokazuje to załącznik.
W tym roku jak i w 2015 nie wysyłaliśmy żadnego ponaglenia do Pani ponieważ sprawa wierzytelności została skierowana na drogę sądową w roku 2012.

Ponownie proszę o regulowanie zobowiązań wykazanych w nakazie na konto bankowe Komornika.”

To powyzej jedna od odpowiedz od Rzeczpospolitej , a ponzej nastepna korespondencja od tego pana z Rzeczpospolitej:

,, Do Komornika trafiła kwota odsetek (78,80 zł). Należność główna (776
zł) nie została przekazana ponieważ pomyliłem się i udzieliłem
informacji naszemu działowi prawnemu, że została spłacona, a tak nie
jest. Spłaciła Pani kwotę
700 zł, pozostało jeszcze do spłaty 76 zł (szczegóły poniżej).

Wszelkich wpłat proszę dokonywać na konto bankowe Komornika.
Korespondencję też proszę prowadzić bezpośrednio z Komornikiem.
Niestety musi Pani spłacić wszystkie kwoty podane w piśmie od Komornika.

Jedynie kwotę 76 zł proszę zapłacić na nasze konto ”

Obecnie od 3 lat pracuję na 1/4 etatu o czym komornik WIE dzwoniłam do niego i o tym poinformowałam, zablokował mi konto do kwoty 940 zł. GDY dokonałam na jego konto w ciągu pierwszego miesiąca dwóch wpłat po 122 zł kazda i napisłąam emaial, ze prosze o opisanie na co zostały zaksiegowane te wpłaty to wyszło ,ze spłaciłam z 244 zł tylko jakies 14 złotych. komornik mi napisłą, ze dalsze wpłaty na 3 raty mi rozkłada . Do dziisaj wpłaciłam 784 złotych. Napisąłam do komornika ,,ze ma mi co do grosza napisac ile mam jeszcze wpłacic ( myslalam, ze 144 zł ale nie byłam pewna czy tyle dlatego napisałam) jego odpowiedz to 400 zł. Cos mi ise tu nie podoba. Nie naleze do osob które unikaja swoich płatnosci ale chyba nikt nie lubi byc az TAK oszukiwanym!. Rzeczpospolita popełniła duzo błędów!. Sami nie wiedza dokładnie ile mam im wpłacic. Tak jak powyzej napisał pan z rzeczpospolitej – mam jego emaile. Za 78, 80 z 2012 roku Rzeczpospolita w 2016 roku podała mnie do Sądu – nawet ANI JEDNEGO POWIADOMIENIA nie otrzymałam od nich ,ze mam zapłacic te odsetki. Ponadto ja pracuje tylko 1/4 etatu dlatego prosiłam zeby rozłozyc na raty -ALE TA PŁATNOSC WOBEC KOMORNIKA STALE WZRASTA – czy przypadkiem Rzeczpospolita w moim przypadku za wiele sobie nie pozwala? Przeciez ma na swoim koncie ksiegowane ode mnie płatnosci? Moze mi pan odpisac co powinnam zrobic? Działalnosci nie prowadze od grudnia 2012 roku. Pismo od komornika przyszło na adres byłej firmy – nie domowy.Odebrałam bo w tym budynku teraz pracuje na 1/4 etatu.

Odpowiedz

Kuba 31 sierpnia, 2016 o 09:23

Witam , czy komornik w takcie złożonej skargi do sadu , może dokonać zajęcia z emerytury z konta bankowego , na chwile obecna takie czynności dokonał nie czekając na decyzje sadu na która juz czekam 4 tygodnie a skarga powinna byc rozpatrzona w terminie 7 dni z góry dziękuje za odpowiedz Kuba

Odpowiedz

gracjan 1 września, 2016 o 10:49

Cześć
Otrzymałem właśnie pismo o wszczęciu postępowania egzekucyjnego od komornika. Sam dług nie kwestionuję chodzi no koszty zastępstwa procesowego wysokości 480 zł. Mój problem polega, że wierzyciel w żaden sposób nie poinformował mnie na jakie konto mam w płacić zobowiązanie tylko poleciał do komornika. Co w takiej sytuacji mogę zrobić bardzo proszę o pilną podpowiedz.

Odpowiedz

Basia 1 września, 2016 o 19:57

Witam!!!!
Dostałam dzisiaj postanowienie sądu

Postanowienie
1.Sąd uchylił postanowienie nadania klauzuli wykonalości
2.Umorzył postępowanie wywołane wspniesieniem zażalenia na nadanie klauzuli wykonalności
3.odrzucił wniosek o przywrucenie terminu do wniesienia sprzeciwu zapłaty.

Bardzo proszę mi napisać czy uchylonay wyrok wstrzyma egzekucje komorniczą?

Odpowiedz

Aga 11 września, 2016 o 07:51

Witam
Mam wyznaczoną licytację auta i chciałabym powołać drugi raz biegłego ponieważ tamten był ponad rok temu
Niestety komornik odrzucił moją prośbę i co za tym idzie licytacja się odbędzie
Co mogę zrobić w takiej sytuacji

Odpowiedz

Andrzej B 23 września, 2016 o 09:48

Witam. Komornik od kwoty alimentów 4000 zł wyliczył mi koszty komornicze w kwocie opłata 738 zł + opłata za przelew 0,50 zł co daje 4738,50 zł. Na początku miesiąca wysałem te zasądzone 4000 zł bezpośrednio do wierzycielki a nie jak dotychczas do komornika. Powiadomiłem o tym również komornika przysyłając mu potwierdzenie przelewu. Kilka dni temu otrzymałem od komornika pismo z wyliczonymi opłatami. Komornika ten naliczył mi koszty postępowania w kwocie 200 zł + vat 46 zł.
Jest to oczywiście mniej niż te 738,50 zł ale mnie to się wydaje i tak za dużo. Komornik napisał że ustalił to na podstawie art 770 kpc z związku z art. 49 ust.2. Czy mogę na niego składać skargę ?

Odpowiedz

Rafał 25 września, 2016 o 09:07

Mam pytanie. Mam zasądzone alimenty. Spłacałem je częściowo bo tylko na tyle było mnie stać. Była żona poszła do komornika i wszczęła egzekucję. Komornik nie uwzględnił kwot już wpłaconych więc z tego powodu zaskarżyłem do sądu czynności komornicze . Po tym fakcie żona przedstawiła mi xero jakiegoś pisemka że podobno komornik po wniesieniu zaskarżenia odpisał zapłaconą cześć od roszczenia. Podobnie twierdził ustnie asesor komorniczy. Jednakże nie dostałem żadnego oficjalnego oryginalnego pisma komornika według którego można stwierdził że skorygował kwotę. Czy mam ten stan rzeczy traktować, że komornik jednak odpisał i cofnąć zaskarżenie a może podtrzymywać zarzuty w związku z brakiem oficjalnego pisma.

Odpowiedz

Jagna 27 września, 2016 o 08:04

Dzień Dobry, mam problem polegający na tym, że komornik obciążył mnie kosztami egzekucji i zastępstwa egzekucyjnego dla wierzyciela. Dodam, że niczego nie wyegzekwował i żadnych czyności (poza wysyłaniem pism) nie podjął, gdyż Sąd na mój wniosek uchylił tytuł wykonawczy z powodu przedawnienia. Złożyłam skargę do sądu na czynności komornika wnosząc, że egzekucja była niecelowa. Sąd jednak oddalił skargę. Co mam zrobić w takiej sytuacji. Czy istnieje jakaś szansa, że nie będę musiała płacić tych kosztów? Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Łukasz 3 października, 2016 o 14:09

Witam, w kontekście wprowadzonych zmian do kpc dot art. 676 i zmiany sposobu doręczeń skargi na czynności komornika napotkałem na problem do kogo koniec końców mam złożyć skargę na czynności komornika.
Sprawa wygląda następująco:
1. Postępowanie egzekucyjne przeciwko mnie wszczęto w sierpniu 2016 r.
2. Na skutek wysłanego na mój nieaktualny adres nakazu zapłaty Sąd Okręgowy uchylił klauzulę wykonalności.
3. Postanowieniem z dnia 24.09.2016 r. komornik umorzył postępowanie egzekucyjne, i w osobnym postanowieniu przyznał wierzycielowi koszty zastępstwa procesowego.
4, Chciałbym złożyć skargę na czynności komornika co do ustaleniu kosztów zastępstwa procesowego, niestety nie jestem pewien czy skargę wnieść bezpośrednio do Sądu (według poprzednich przepisów) czy też do Komornika według nowych. Zgodnie z art. 21 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw „Przepisy ustaw zmienianych w art. 2 i art. 3, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do postępowań wszczętych po wejściu w życie niniejszej ustawy”.

Uprzejmie o proszę o pomoc co w takiej sytuacji po winienem zrobić.

Z góry dziękuję

Odpowiedz

Marzena 18 października, 2016 o 12:27

Witam!!! Mam przyznane alimenty i co roku muszę złożyć wniosek do gopsu o przyznanie mi alimentów tylko że potrzebne mi jest zaświadczenie o bezkutecznej egzekucji od komornika dwa miesiące temu wyslalam wniosek do komornika i do dnia dzisiejszego nie dostałam zaświadczenie od niego dzwonie do niego od miesiąca i słyszę wkoło to sa że jest w trakcie realizacji proszę o pomoc co mam robić!

Odpowiedz

Eleonora 3 listopada, 2016 o 11:38

Witam, Komornik prowadząc egzekucję z emerytury zawyżył należność dla pełnomocnika wierzyciela-radcy prawnego z tytułu kosztów zastepstwa w egzekucji. W wyniku wniesionej skargi na czynności komornika Sąd postanowieniem zmienił postanowienie komornicze na korzyść moją czyli dłużnika. Wierzyciel a konkretnie jego Radca prawny otrzymał od komornika a ściągniętą ode mnie kwotę wyższą o 255 złotych . Sąd w postanowieniu również zasądził do wierzyciela na rzecz dłużnika zwrot kosztów postępowania ze skargi. W jaki sposób i od kogo mam domagać się tych kwot wynikających z Postanowienia Sądu w wyniku rozpatrzenia skargi na komornika wniesinej przez dłużnika? Pozdrawiam Eleonora

Odpowiedz

Ewelina 3 listopada, 2016 o 21:23

Witam serdecznie,
proszę o pomoc:
– miałam dług w firmie udzielającej chwilówek
– wierzyciel wystąpił do komornika – komornik zajął mi konto- nie pracowałam więc nie miałam wynagrodzenia za pracę – w tym samym czasie dostałam nakaz zapłaty z firmy windykacyjnej dotyczyło tego samego zadłużenia) – zaczęłam spłacać w ratach na konto firmy windykacyjnej, wierzycie lnie poinformował o tym fakcie komornika,
– ponad rok temu wyjaśniłam sprawę z wierzycielem i resztę długu spłaciłam na konto wierzyciela – do tej pory wierzyciel nie poinformował o tym fakcie komornika -nadal mam zajęcie na koncie bankowym
– wysłałam do komornika potwierdzenia przelewu, wiem, że komornik je wysłał do wierzyciela celem potwierdzenia czy wpłaty dot. faktycznie zajęcia jakie wierzyciel zgłosił do komornika;
– sama rozmawiałam z wierzycielem i on w rozmowie i sms’ie potwierdził, że sprawa jest umorzona; zajęcie nadal mam na koncie
– wiem od komornika, że ten wierzyciel nie jest słowny.
Moje pytanie jest następujące:
– gdyby okazało się, że wierzyciel nadal nie zamknął sprawy – jaką mam możliwość, żeby go do tego zobligować;
– czy to, że przez ponad rok czau nie wycofał zajęcia nie jest niezgodne z prawem?
– czy mógł jednocześnie egzekwować należność -w tym samym czasie i z tego samego tytułu – przez komornika i firmę windykacyjną?

Odpowiedz

Adrian Musiol 4 grudnia, 2016 o 11:18

Kilka dni temu stwierdziłem że na naszym wspólnym z żoną koncie została zablokowana znaczna kwota. Do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy jakiegokolwiek wezwania do zapłaty, ponaglenia itp. Nie mamy pojęcia na jakiej podstawie i na kogo został wydany ewentualny nakaz zapłaty. Od 10 lat mieszkamy na stałe za granicą, konto o którym mowa jest w Polsce. Natychmiast napisałem skargę na komornika że nie dostarczono nam powiadomienia o wszczeciu egzekucji. Czy na obecną chwilę to taka skarga wystarczy czy musimy napisać jakieś odwołania (tylko nie wiemy na jakiej podstawie i na kogo się odwoływać)?

Odpowiedz

Rafał Rojek 13 grudnia, 2016 o 13:32

Witam,

najpierw musicie się dowiedzieć na jakiej podstawie działa komornik – tj. ustalić mailowo lub telefonicznie u komornika – zeby wskazał, jaki sąd w jakiej sprawie, pod jaką sygnaturą wydał nakaz zapłaty / wyrok. Od czasu gdy się o tym dowiecie zostaje jedynie 7 dni na reakcję. Najbardziej prawdopodobne, że w tym czasie będziecie musieli zaskarżyć postanowienie o nadaniu klauzuli (nakaz został doręczony na nieaktualny adres w Polsce, a mieszkacie przecież gdzie indziej). Co ważne pismo to kierujemy DO SĄDU a nie do KOMORNIKA. Ten krótki opis wskazuje, że przydatny będzie tem mój stary, ale nadal aktualny wpis: https://przedawnione.pl/poradnik-co-zrobic-gdy-wierzyciel-wskazal-sadowi-twoj-bledny-adres-i-nie-miales-mozliwosci-podjecia-obrony/

Odpowiedz

Basia 24 marca, 2017 o 18:45

Witam

Czy moje opóźnione powiadomienie Komornika o uchylonym nakazie zapłaty i obciążeniu wierzyciela kosztami niecelowej egzekucji będzie na moją niekorzyść?

Sąd uchylił nakaz zapłaty 9 sierpnia 2016 a wczoraj była rozprawa w sądzie.

Odpowiedz

Magdalena 28 grudnia, 2016 o 20:33

Witam serdecznie,
Na podstawie wyroku Sądu, w imieniu mojego nieletniego syna do Komornika złożyłam w 2012 roku wniosek o wszczęcie egzekucji alimentacyjnej. Wysokość przyznanych alimentów 800 zł. Systematycznie (na moje prośby) byłam informowana o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych…. aż do roku 2015 ( w czerwcu 2015 otrzymałam przekaz pieniężny w kwocie 460 zł, oraz we wrześniu 2015 przekaz w kwocie 613 zł). Od tamtej pory nie było już żadnych więcej wpłat/przekazów od komornika. Ponownie na moją prośbę przesyłał kolejne informacje o stanie zaległości w sprawie egzekucyjnej oraz bezskuteczności egzekucji. Kwota na dzień 01.01.2016 to ponad 51 000 tys zł. W powyższych informacjach była również mowa o kosztach postępowania egzekucyjnego, która jak wiadomo podlega zaspokojeniu przed należnościami alimentacyjnymi i jest regularnie pobierana. Ja jednak dostrzegam pewną nieprawidłowość i chciałam zasięgnąć porady czy mogę wnieść skargę na czynności komornicze do Sądu Rejonowego przy którym działa Komornik. Mianowicie, zgodnie z art. 824 par. 1 KPC, postępowanie winno być umorzone z urzędu jeżeli oczywiste jest, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Wydaje mi się, że poprzez dwie wpłaty alimentacyjne z 2015 roku, komornik zachował pozorność ściągalności ? Pobierane są jedynie kwoty zaspokajające koszty postępowania egzekucyjnego. Co ja mogę w takiej sytuacji zrobić ? Czy mam się raczej pogodzić z tą niesprawiedliwością ? Rozumiem że komornik z opłat egzekucyjnych musi utrzymać kancelarię, siebie i swoją rodzinę ale ja jestem mamą, która sama wychowuje dziecko i również chciałabym zapewnić mu to czego niestety tata mu nie chciał dać. Bardzo dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Paulina 5 stycznia, 2017 o 18:28

witam, moja mama posiada wyrok wraz z nadaną klauzulą wykonalności za zaległe niewypłacone wynagrodzenie wraz z odsetkami. Dłużnikiem była Gminna Spółdzielnia, której mienie z mocy ustawy przejął Skarb Państwa(w naszym przypadku jest to Starostwo Powiatowe). Dokumenty dot.sprawy zostały złożone do komornika, który zajął rachunek bankowy dłużnika. Następnie dłużnik wniósł skargę do komornika. Moja mama otrzymała do wiadomości pismo dotyczące zawiadomienia o uwzględnieniu skargi dłużnika w całości oraz wezwanie do złożenia wyjaśnień w trybie art.761 kpc. Jak moja mama ma się do tego odnieść??i jak wygląda dalsze postępowanie?

Odpowiedz

Anna 19 stycznia, 2017 o 19:15

Witam
W dniu dzisiejszym okazało się że mam zajęcie komornicze na koncie żeby było jeszcze śmieszniej pieniążki które wpływają na konto to alimenty rodzinne oraz zasiłek 500+ mojej córki , ale nie to jest problemem bo te akurat sobie wypłacę w siedzibie banku. Jednak problem pojawia się gdy dowiaduję się od komornika że jestem mu winna 224,38zł i są to koszty prowadzonej egzekucji która to została przez wierzyciela uznana za bezskuteczną w kwietniu 2016 roku. I teraz ja mam komornikowi zapłacić za prowadzenie postępowania. Problem następny jest taki iż nie otrzymałam od komornika żadnego zawiadomienia że będzie zajęcie konta czy że mam jakiś dług komornik twierdzi że wysyłał pisma owszem wysyłał z tym że na moje nazwisko którego nie używam od 2008 roku ponieważ wyszłam za mąż i listy nie były odbierane przez moją mamę, podejrzewam że wracały do komornika z adnotacją adresat nie znany, druga sprawa skoro komornik żąda zwrotu kosztów ode mnie i w papierach ma inne nazwisko i twierdzi że nie jest w stanie ustalić nowego nazwiska to jakim prawem zajmuje moje konto które mam pod nowym nazwiskiem? I czy ma takie prawo żądać ode mnie zwrotu kosztów sprawy którą prowadził dla wierzyciela? Proszę o pomoc bo nic z tego nie rozumiem i nie wiem co mogę ja a co może komornik.

Odpowiedz

monika 23 lutego, 2017 o 19:22

Mam pytanie,splacilam wierzyciela po nakazie zaplaty i mimo to po krorkim czasie od wpłaty dostalam pismo od komornika o wszczeciu egzekucji komorniczej z zadłużeniem oraz kosztami egzekucyjnymi czy będę musiała te koszty zapłacić. Dziekuje z góry za odpowiedz pozdrawiam Monika

Odpowiedz

Madlenne 23 lutego, 2017 o 22:37

Witam. Mam pytanie odnisnie eksmiji. Zostalam eksmutowana z mieszkania, w ktorym nie mieszkam, prawomicnym wyrokiem sadu (sasiedzi moga potwierdzic ze od dawna, ok roku tam nie mieszkam).. Uiscilam oplate zwrotu kosztow, za przegrana sprawe itd, jednak sprawa trafila do komornika… z uwagi na fakt, iz mam w lokalu pozostawionych pare rzeczy osobistych i jak wierzyciele utrzymuja nadal mieszkam w lojalu. Niejednokrotnie próbowałam skontaktować sie z wlascicielami by odebrac rzeczy (mam smsy). Zawiadamialam policję ze zagubilam klucz by mnie wpuszczono.Bezskutecznie. Pisalam do pelnomicnika wierzycieli. Dostalam odp ze odbior rzeczy bedzie możliwy po uprawomocnieniu sie wniosku. Dalej wszystko bez odezwu. Do czasu otrzymania pisma od komornika o wszczeciu postepowania. Napisalam wniosek do komormika o zawieszenie wykonalnosci egzekucji gdyz tam nie mieszkam. Nie udalo sie. Zostalan obciazona kosztami. Czy w takim wypadku mam szanse wygrac skarge o niecelowosci egzekucji?

Odpowiedz

Monika 28 lutego, 2017 o 16:44

Dzień dobry Panie Rafale,

Bardzo proszę o pomoc w sprawie:
1. 10 grudnia dowiedziałam się o blokadzie na moim koncie w kwocie 3.500 zł
2. Z opisu przelewu wynikało, że przelew wyszedł do komornika w Olsztynie
3. Natychmiast napisałam skargę do Sądu Rejonowego w Olsztynie na czynność komornika i opłaciłam wniosek w kwocie 50zł, gdyż nie zostałam poinformowana wcześniej o jakimkolwiek zadłużeniu i jestem przekonana, że nie posiadam żadnych nie zapłaconych, zaległych zobowiązań
4. Od kolegi z banku dowiedziałam się (wcześniejw kontakcie z doradcą banku nie chciano mi udzielić informacji), że zajęcie nastapiło przez nakaz wydany przez e-sąd.
5. Wysłałam zatem pismo do e-sądu 15.12.2016 aby wnieść sprzeciw od tego typu działań

Od tej daty upłynęło 2,5 miesiąca i nie dostałam odpowiedzi od żadnego z sądów. Czy mogę udac się do instancji wyżej, czy może zgosić do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, gdyż jak się dowiedziałam wierzycielem jest fikcyjna spółka w amsterdamie.

Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Anna 22 marca, 2017 o 15:41

Witam
Opiszę sutyację po krótce. Komornik który prowadził od 2014 roku moją sprawę nie otrzymała informacji od wierzyciela jakim był Getin Bank o sprzedaży mojej wierzytelności w 2016 roku.Nowy wierzyciel 7 listopada 2016 roku i Bank skierowali do mnie pisma iż dług jest sprzedany a obecny komornik nie jest uprawniony do pobierania pieniądzy.O dziwo w marcu 2017 roku US przekazał Komornikowi 4000 zł. Skontaktowałam się z Komornikiem czemu nadal prowadzi egzekucję jeśli od 4 miesięcy jest inny wierzyciel? dostałam wiadomość żebym kontaktowała się z Bankiem w celu wyjaśnienia. Zrobiłam wszystko jak należy każdy umywa ręcę a moje pieniądze idą siną w dal. Komornikowi oczywiście przesłałam kopie pism otrzymanych od wierzyciela.
Nowy wierzyciel nie dał temu Komornikowi żednych upoważnień i mało tego powiedział mi że od 2 lat Komornik nie przekazał w tej sprawie żednych pieniędzy a mój dług rośnie. Proszę mi powiedzieć co stanie się z moimi pieniędzmi i co zrobić aby te które były przez półtora roku brane były przekazane ? czy zgłosić sprawę do Prokuratury ?

Odpowiedz

jacek 23 marca, 2017 o 21:53

Naliczone koszty komornicze
Witam
Bardzo proszę o poradę czy koszty komornicze nie są czasami zawyżone ?
Dług w banku pocztowym :373,09zł,odsetki 36,20zł
Koszty:
koszty procesu – 107,30zł
koszty zastępstwa w egzekucji – 67,50zł
koszty klauzuli – 126,00zł
opłata egzekucyjna – 170,43zł
podatek vat – 39,20zł
wydatki gotówkowe – 12,75zł
Moim zdaniem jest to rozbój w biały dzień !

Odpowiedz

Xyz 27 maja, 2017 o 15:16

Wydaje sie, ze nie. Długi płaci sie w terminie. Dochodzenie długu to koszt pracy kilku osob- pełnomocnik, sad, kilkukrotna korespondencja, potem komornik, znowu korespondencja, konieczność ustalenia majatku dłużnika… w zasadzie to praca, której wartość znacznie przekracza 500 złotych.

Odpowiedz

Ilona 31 marca, 2017 o 10:18

Witam,
mam problem z komornikiem który wydal postanowienie o swoich kosztach prowadzonej egzekucji, złożyłam skargę która została rozstrzygniętą przez Sąd na moją korzyść jednak juz po wydaniu postanowienia komornik zdążył zająć moje konto i ściągnąć te źle wyliczone koszty. co mam teraz robić, pisać kolejną skargę na komornika o zwrot tego zajęcia na koncie razem z odsetkami czy Komornik sam zwróci mi te pieniądze??? Jestem załamana podejściem komornika do uczciwych ludzi w tym kraju, jak trzeba ściągnąć coś od krętaczy to umarzają egzekucję a jak człowiek ma postanowienie sądu kwestionujące komornika postanowienie to nic nie może zrobić 🙁

Odpowiedz

Paweł 3 kwietnia, 2017 o 18:09

Witam.
W dniu spłaty zadłużenia należnego dla sądu rejonowego w Nysie otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego przez komornika. Czy pomimo tego ze sam dobrowolnie dokonałem wpłaty na konto wierzyciela całej zasądzonej kwoty komornik i tak pobierze swoje koszta egzekucyjne, pomimo tego ze nie dokonał egzekucji. Z tego co wynika z pisma które otrzymałem komornik życzy sobie koszta wykokosi ok 400 zł. Czy jest szansa na unikniecie tych opłat ?

Odpowiedz

Jarosław 30 maja, 2017 o 17:25

Witam,
Komornik ściągnał mi koszty egzekucyjne z konta pomimo, tego, że poinformowałem go , że czakam na werdykt sądu gdzie złożyłem wniosek o obniżenie kosztów egzekucyjnych. Czy w momencie otrzymania korzystnego werdyktu komornik będzie musiał mi zwrócić różnicę?
Inna sprawa to taka, że komornik postanowił ściągnąć mi z konta pieniądze na koszty egzekucyjne, a to spowodowało ,że nie mogłem spłacić ustalonej raty dla wierzyciela, na mocy którego ten komornik właśnie działał. Obecnie grozi mi wypowiedzenie umowy. Komornik odmówił mi rat, twierdząc, że mogłem o to prosić przez 3 lata, a ja w tym czasie wszystko uzgadniałem z wierzycielem. Poinformowałem bank, ale ten obiecał zająć się sprawą, po czym konsekwentnie unika ze mną kontaktu. Czy cos mozna w tej sytuacji jeszcze zrobic?

Odpowiedz

Adrian 9 czerwca, 2017 o 14:08

Witam serdecznie czytelników i zarazem proszę o pomoc. Przedstawiam moją sytuację jak i problem który wynika z nieuwagi. W roku 2012 jechałem bez ważnego biletu,kontroler nałożył karę w wysokości 120 zł. Oczywiście nie zapłaciłem, brak powiadomień spowodował iż nic z tego nie będzie. W 2013 roku sąd zaocznie wydał wyrok przychylny przewoznikowi ja nic o tym nie wiedziałem aż do dziś. 2017 r. Odebrałem pismo od komornika o wszczęciu postępowania komorniczego w którym suma wynosi prawie 900 zł. Moje pytanie czy jest możliwość uniknięcia zapłaty zaległości a może jej zredukowanie do minimum. W rozmowie z komornikiem nie ma mowy o jakimkolwiek porozumieniu. Jednocześnie czytam o przedawnieniach takich spraw po okresie trzech lat czy to możliwe z prawomocnym wyrokiem sądu. Czy jest możliwość zaskarżenia decyzji do sądu. dziękuję z góry za pomoc

Odpowiedz

Adrian 10 czerwca, 2017 o 07:58

Jednocześnie dodam zapytanie, czy sąd Rejonowy ma obowiązek o poinformowaniu mnie formą pisemną jako winnego o wydaniu takiego wyroku zaocznie. Chodzi mi o to że gdybym otrzymał wyrok sądu w 2013r. Grzywna została by uregulowana w dużo niższych kwotach

Odpowiedz

Dorota 8 października, 2017 o 18:00

Zlozylam wczoraj komentarz a właściwie prosbe o pomoc co do podstawy umorzenia i kto ma pierwszeństwo wniosek wierzyciela ktory zlozyl go 1.02.2017 ale postanowienie o umorzeniu jest nieprawomocne do tej pory ponieważ zażalenie jest nie rozpoznane do tej pory, czy wniosek dluznika ktory sklada wyrok prawomocny pozbawiajacy wykonalnosci tytul wykonawczy w calosci w dniu 29.06.17 czyli jeszcze przed terminem uprawomocnienia sie postanowienia o umorzeniu z wniosku wierzyciela (bo jak pisalam zazalenie nie jest rozpoznane). Czyli czy komornik ma umorzyc egzekucje z art 825 pkt 1 kpc i odrzucic wniosek dluznika i wyrok co zrobil. czy ma zmienic podstawę umorzenia i wydać postanowienie z art 825 pkt 2 kpc.

Odpowiedz

Marta 27 października, 2017 o 21:30

Witam,

Mam egzekucje oplaty parkingowej. Nakaz 150 zł plus koszty zastepstwa.
Egzekucja komornicza wszczeta na poczatku pazdziernika.
Wpłaciłam bezpośrednio do wierzyciela kwotę główną i odsetki.
Skierowałam pismo do wierzyciela, jego adwokata oraz komornika ze stosowną informacją.

W międzyczasie kolejnego dnia otrzymałam pismo (minęło się z moim) o zajęciu rachunków bankowych w 3 bankach w tym w jednym w którym nie mam konta.
W piśmie do banków koszty są inne niż w pierwotnym zawiadomieniu o wszczęciu.
Urosła również kwota główna która została orzeczona nakazem więc jest stała.

1. Pismo z dnia 11.10.2017r.

Kwota głowna 150 zl
Odsetki 5,92 zl
Koszty procesu 219,50 zł
Koszty zastepstwa 22,50 zł
Oplata egzekucyjna 287,55 zł + 66,14 zł VAT

2. Pismo z dnia 23.10.2017

Kwota główna 217,98 zł
Odsetki 6,17 zł
Koszty procesu 219,50 zł
Koszty zastępstwa 22,50 zł
Opłata egzekucyjna 143,77 zł
VAT 33,07 zł

Skierowałam do komornika pismo o wyjaśnienie.
Pomijam fakt, że w jednym z pism jest napisane ze egzekucja dotyczy: „zaspokojenia następujących należności alimentacyjnych (innych niż świadczeń alimentacyjnych)”. (omyłka pisarska)

W międzyczasie znalazłam informację, że od lipca 2017 istnieje orzeczenie SN mówiące o tym, że komornik nie może naliczać VAT. Jak się to ma do powyższego?

Kolejna kwestia, jest informacja w piśmie że zostaną naliczone koszty 15%, mimo iż po sprawdzeniu w przepisach wychodzi mi że komornik nie ma prawa naliczyć mi więcej niż 8% dla tego konkretnego typu sprawy.
Czy warto składać skargę na czynności?

Czy nadal istnieje możliwość złożenia jej bezpłatnie do prezesa sądu? Czy obecnie jedynie już do komornika bezpośrednio?

Podobno taką możliwość daje przepis art. 759 § 2 k.p.c. w zw. art. 3 ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku „o komornikach i egzekucji” (Dz.U. z 2017r., poz. 1277 z późń. zm.) oraz art. 758 k.p.c., który umożliwia poinformowanie o uchybieniach komornika samego prezesa sądu rejonowego.

Odpowiedz

Agnieszka 2 listopada, 2017 o 16:28

witam serdecznie moj maz jest zatrudniony na 1/1 etatu od ok pol roku ma zajecie komornicze wszystko ladnie pieknie tylko ze komornik bieze pieniadze jak mu sie podoba nie zwazajac na przepisy ze najnizsza krajowa powinien zostawic na koncie z tego co sie orientuje tj w tym roku suma 1459,48. w tym miesiacu zostawil mojemu mezowi 550zl jak z tym dalej zyc? oplaty robic? funkcjionowac w miare normalnie???? prosze o pomoc gdzie mam sie z tym udac?co zrobic zeby komornik przestal sie pastwic tylko rzetelnie bral tyle ile powinien?? pozdrawiam seredcznie Agnieszka

Odpowiedz

Edyta 15 listopada, 2017 o 19:53

Witam .Od 4 miesięcy przebywam na zwolnieniu ciążowym.Myslałam że na takim zwolnieniu jestem chroniona i powinnam swoje pobory pobierac w 100% .Jednak od dwóch miesięcy na moje konto wpływa 1000zł zamiast 1560zł.Byłam u Radcy Prawnego powiedział że niema prawa tyle mi potrącac,że powinnam napisac Skarge Na Czynnosci Komornika.Czy ma racje?Jak mam taką skarge napisac?Dodam że wychowuje jeszcze 11 letniego syna.Proszę o pomoc będę bardzo wdzięczna.Dziękuję.

Odpowiedz

Marian 12 stycznia, 2018 o 13:35

Witam!
Komornik źle wyliczył (zawyżył) koszty zastępstwa prawnego dla pełnomocnika.
Po skardze na czynności sąd uwzględnił skargę i wydał postanowienie, w którym zmienił postanowienie komornika i zmniejszył koszty dla pełnomocnika o połowę. W między czasie postępowanie komornicze umorzono – spłacono wierzyciela.
Do kogo kierować żądanie zwrotu zawyżonych kosztów i czy z odsetkami – od jakiego okresu liczyć odsetki?

Odpowiedz

Sylwia 12 stycznia, 2018 o 17:37

Witam
Mam problem, w 2005 miałam nakaz zapłaty, miałam komornika, który na poczet otrzymał 4000, teraz ponownie mam następnego komornika, dogadałam się z firmą i spłaciłam dług z odsetkami. Czy teraz komornik może ponownie żądać odemnie koszty procesu, koszty zastępstwa, opłatę egzekucyjną?

Odpowiedz

Kamila 1 lutego, 2018 o 19:41

Witam w moim przypadku komornik nalicza sobie opłaty za czynności komornicze Niestety sąd wydał postanowienie podważające nakaz zapłaty w 2010 roku i uchylił go w całości to była przyczyna Że wierzyciel musiał wystąpić z wnioskiem do komornika o umorzeniu postępowania Dlatego uważam że ma to miejsce artykuł 49 o Komornikach i kosztami powinien być obciążony wierzyciel Mało tego to co zabrał komornik powinien też oddać . Proszę jakąś mądrą osobą o napisanie jak ma to wyglądać Z góry dziękuję

Odpowiedz

Pawel 19 czerwca, 2018 o 03:26

Mam problem mam sporo długów z różnych banków które przejął komornik nigdy żadnego pozwu nie dostałem aż 3 lata temu zaczął pobierać mi z wypłaty po około 500 zl plus pewnie całe trzynastki nie mam możliwości zobaczenia co już splacilem jaki bank mi został aby pokazane miałem na komputerze słupki ile mi zostało tyle już splacilem z 5 niby jeszcze mam i jeszcze z dwa się odbijają proszę o pomoc

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 20 czerwca, 2018 o 14:48

Pawle, skontaktuj się z nami mailowo lub przez formularz i tam opisz swoją sytuację. Postaramy się Ci pomóc!

Odpowiedz

Adam 10 stycznia, 2019 o 16:54

Witam, jako wierzyciel wystąpiłem o egzekucję roszczenia w kwocie ok. 780zł, komornik wciągu roku ściągnął łącznie ok. 850zł, z tego przekazał mi 353zł i umorzył egzekucję z art. 824 § 1 pkt. 3. Koszty wyniosły 493zł, które komornik sobie „zatrzymał”. Z tego większość to opłata stosunkowa w kwocie 340zł. Komornik twierdzi że jest wszystko w porządku. Czy jest to zgodne z przepisami? czy nie ma tu zastosowania artykuł 49 1a ustawy o komornikach, który mówi że komornik ściąga opłatę proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanego świadczenia?

Odpowiedz

Robert 3 listopada, 2021 o 18:04

Pierwszy raz widzę aby sąd rozstrzygną taką sprawę tzn. kosztów na korzyść dłużnika. Generalnie to zawsze odddalają skargę tego typu.

Odpowiedz

Krystian 10 stycznia, 2022 o 15:58

Witam.
Ja trochę z innej beczki.
Mam dwóch komorników. Jednego spłacam w ratach, nie otrzymałem odpowiedzi dotyczącej wyrażenia zgody na spłacanie w ratach, ale wpłacam i komornik o tym wie, gdyż pisałem ile już wpłaciłem..
Drugi komornik, przed wysłaniem do mnie listu z nakazem zapłaty, ale po zablokowaniu konta bankowego w jednym z moich banków. Zadzwoniłem od razu do kancelarii i sie dowiadywałem za co i czy można spłacić w ratach, pani przez telefon jasno się wyraziła że mogę tak spłacać i się zapytała w jakiej kwocie. Powiedziałem że stówkę co miesiąc. I od razu na prośbę pani wpłaciłem pierwszą ratę…
Natomiast zdążyłem wpłacić drugą ratę w tym miesiącu i dzisiaj patrzę a w moim drugim banku zostało przelane całe zadłużenie bez informowania mnie o tym postępowaniu. Ani pani komornik, ani bank nie raczyli zawiadomić mnie o takiej sytuacji.. W tym momencie jest nadpłata, gdyż ściągnięta cala kwota zadłużenia plus moje dwie stówki..
Co ja mam teraz robić? Czy jakaś skarga na komornika bedzie dobra, czy tę nadpłatę zwrócą mi?
Czy w razie konieczności założyć sprawę sądową. Czy w razie czego istnieje możliwość/prawo bym mógł tak samo naliczać odsetki za zwlekanie z oddaniem moich pieniędzy jak i zwrot kosztów sądowych?
Dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: