Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

Obciążenie wierzyciela kosztami niecelowego postępowania

Emilia Marcinkowska13 grudnia 20135 komentarzy

Mamy kolejny piątek trzynastego. Ci którzy znaleźli dziś w skrzynce pocztowej zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z pewnością utrwalą w sobie przekonanie, że jest to dzień wyjątkowo pechowy. Jednak ten blog ma dać Ci szansę na to, abyś skutecznie obronił się przed komornikiem, a długotrwałe i stresujące postępowania zakończyły się w końcu happy endem.

Ostatnio jeden z czytelników bloga zapytał mnie, czy w jego sprawie zasadne będzie zaskarżenie czynności komornika w celu uznania egzekucji za niecelową i tym samym obciążenia jej kosztami wierzyciela. Czytelnik wskazał ciekawy przykład jaki znalazł na popularnym forum internetowym (warto zapoznać się z uzasadnieniem wskazanego tam wyroku):

http://forumprawne.org/windykacja/374709-dlug-w-firmie-presco-investments-s-r-l-intrum-justitia-lub-innej-fw-cz-ii-97.html#post2427875

W tym przypadku sąd I instancji stwierdził, że nie ma mowy o uznaniu tej konkretnej egzekucji za niecelową; sąd odwoławczy natomiast wydał zupełnie odmienne rozstrzygnięcie. Powyższe obrazuje tylko jak nieostre jest pojęcie niecelowości egzekucji. Ilu sędziów tyle poglądów na ten temat. Wszystko zależy od konkretnego stanu sprawy, reszta to już loteria. Trudno przewidzieć, czy dla danego sądu sam fakt wydania w trakcie postępowania egzekucyjnego orzeczenia o utracie mocy nakazu zapłaty, będzie wystarczającą przesłanką do ustalenia niezasadności wszczęcia egzekucji przez wierzyciela, czy też nie?

Przy wysokich kosztach postępowania egzekucyjnego na pewno warto „zaryzykować” i złożyć skargę na czynności komornika. Natomiast przy obciążeniu dłużnika jedynie symboliczną kwotą kosztów – warto rozważyć, czy opłaca się tracić czas i pieniądze na kolejne procesy.

Nie zawsze jednak skarga na czynności komornika zakończy się merytorycznym rozstrzygnięciem sądu. Dobrze uargumentowana skarga na koszty i opłaty egzekucyjne może przekonać do naszych racji samego… komornika. Taki przypadek miałem ostatnio w swojej praktyce. Standardowa procedura: nakaz zapłaty utracił moc, komornik umorzył postępowanie i obciążył kosztami dłużnika, wniosłem więc skargę na czynności komornika. Po około miesiącu otrzymałem taką korespondencję:

 skarga_uznanie-page-001 skarga_uznanie-page-002

Kosztami postępowania egzekucyjnego został obciążony wierzyciel. Jak widać komornik „dał się przekonać” argumentacji wskazanej w skardze i po otrzymaniu jej odpisu z sądu, na podstawie art. 767 § 4 K.p.c. – skargę w całości uwzględnił. Jak więc widać, również komornicy potrafią wysłuchać dłużnika, a co najważniejsze wziąć jego zdanie pod uwagę i zmienić swoje pierwotne rozstrzygnięcia.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Asia 16 czerwca, 2015 o 12:49

Komornik niestety nie ma możliwości obciążenia kosztami egzekucyjnymi wierzyciela, takie postanowienie łatwo zaskarżyć. Polecam zapoznać się z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 2004 r., sygn. akt III CZP 51/05. Pozdrawiam;)

Odpowiedz

Anna 12 marca, 2016 o 11:20

Witam serdecznie,
Dzieki Pana poradom na tym blogu ( dziekuje :*) otrzymałam postanowienie o uchyleniu klauzuli wykonalności nakazu zapłaty w postepowaniu nakazowym w sprawie z Bankiem . ( przesłane na nieaktualny adres w 2010 roku). Komornik na moj wniosek umorzył postepowanie , dokładnie tak jak w Pana przykładzie powyzęj. Kosztami za prowadzenie egzekucji obciążył wierzyciela oraz nakazał zwrócic wszystkie nienaleznie pobrane kwoty . Bank zwrócił mi ta kwote pobrana , jednak nie zwrócil mi kosztów. I zaczyna sie odbijanie piłeczki- Komornik twierdzi , ze wydał postanowienie i te koszty musi mi zwrocic wierzyciel . Bank natomiast po moich dwoch wezwaniach do zwrotu tych kosztów – odpisal , ze nie zwróci , gdyz dzialal na podstawie nakazu zapłaty. Czyli nie zastosował sie absoutnie do postanowienia komornika , które jest prawomocne , gdyz nic nie wiem , aby Bank sie od tego odwołał.
Co obecnie powinnam zrobic?? Sprawa jest w toku , zlozyłam sprzeciw , otrzymałam do zapłacenia wysokie koszty ,które zapłaciłam i narazie nie mam zadnej odpowiedzi.
Moim zdaniem powinnam teraz zwrocic sie do komornika o ściągniecie tych kosztow od Banku.
W rozmowie z Pania prowadząca moja sprawe w Banku dowiedzialam sie , ze ona rozmawiała z Komornikiem i on jej powiedzial , ze dopoki sprawa toczy sie w sadzie , to nie musza tych kosztów mi zwracac.- czyli przeczy sam sobie, gdyz wydal postanowienie , ze obciaza kosztami wierzyciela.
A sprawa tak naprawde toczy sie od nowa i nie wiadomo jakie beda postanowienia.
Bardzo prosze o porade , co powinnam teraz zrobic?
Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Stefan 15 lipca, 2016 o 06:36

Mam pytanie zeszłym roku spłaciłem dług wierzycielowi i do dnia wczorajszego dowiedziałem się,że wierzyciel nie wycofał egzekucji komorniczej i przeniósł to do drugiego komornika.
wierzyciel powiedział mi,że mam sam rozmawiać z komornikiem a po za ty mam nadpłatę u wierzyciela a on nie wie co ma zrobić.
A co ja ma zrobić w tej sprawie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

{ 2 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: