Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

Termin przedawnienia roszczeń wynikających z zadłużenia na karcie kredytowej – część pierwsza

Emilia Marcinkowska04 listopada 201414 komentarzy

Karta kredytowa – z pewnością ułatwia życie, ale założę się, że nie raz miałeś też z nią spore problemy. Jeden ruch i zaciągasz zobowiązanie, którego spłata nie jest już taka prosta. W Polsce jest obecnie ok. 7 milionów aktywnych kart kredytowych. Nie jest to jednak dużo, niewiele więcej niż chociażby w roku 2006. Dopiero kryzys finansowy sprawił, że banki przestały rozdawać „plastiki” na lewo i prawo, w obawie że ich klienci nie będą w stanie spłacać zaciągniętych kredytów.

I miały rację.

Długi z kart kredytowych są jednymi z najczęstszych wierzytelności, z którymi spotykam się w sporach z firmami windykacyjnymi.

A jak skutecznie podnieść zarzut przedawnienia kiedy odbierzesz nakaz zapłaty za niespłaconą kartę kredytową? Po ilu latach przedawniają się te wierzytelności? Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty? Szukasz odpowiedzi w Internecie, a tam na jednym forum podpowiadają, że zarzut przedawnienia możesz podnieść po trzech latach – tak jak przy normalnej umowie kredytu. Wchodzisz jednak na inną stronę www, a tam – niespodzianka – prawnik radzi komuś, że jego dług z karty kredytowej przedawnił się już po dwóch latach. I bądź tu teraz mądry…

W tym wpisie powiem Ci jakie regulacje obowiązują teraz, tzn. w oparciu o przepisy stosowane w roku 2014 i dotyczące roszczeń powstałych w tym okresie. Odpowiedź jest krótka – obecnie mają zastosowanie zasady ogólne dotyczące liczenia terminów przedawnienia.

Podstawowym przepisem w tym zakresie jest art. 118 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Nie ma wątpliwości, że roszczenia o zapłatę każdej z rat zadłużenia, wynikającego z umowy o kartę kredytową lub umowy kredytu, są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez bank. Tak więc roszczenia wynikające z ww. umów przedawniać się będą z upływem trzech lat od dnia wymagalności poszczególnych rat kredytu. Obecnie żaden przepis szczególny nie wskazuje innego okresu przedawnienia roszczeń z umów o kartę kredytową w sposób odmienny niż ww. ogólne zasady.

Skąd więc informacje o dwuletnim terminie przedawnienia, bądź co bądź bardzo dla Ciebie korzystnym? A stąd, że taki przepis szczególny rzeczywiście jeszcze niedawno obowiązywał w polskim porządku prawnym i to przez około dziesięć lat.

Ale o tym kiedy obowiązywały te przepisy, jaka ustawa to regulowała i co najważniejsze – w jakich wypadkach możesz powołać się na dwuletni termin przedawnienia roszczeń wynikających z zadłużenia na karcie kredytowej – o tym wszystkim napiszę Ci w następnym wpisie na tym blogu.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kam 11 listopada, 2014 o 06:42

Roszczenie o spłatę kredytu nie ma charakteru okresowego. Nie można mylić świadczenia okresowego ze świadczeniem rozłożonym na raty. W tym drugim przypadku z góry znana jest wysokość świadczenia (tak jest przy kredycie). Trzyletni termin przedawnienia wynika natomiast ze związku roszczenia z działalnością gospodarczą banku.

Odpowiedz

Rafał Rojek 12 listopada, 2014 o 12:39

Witam, dziękuję za zwrócenie uwagi. Rzeczywiście w tym wypadku te trzy lata, o których pisałem wyżej wynikają z faktu prowadzenia działalności gospodarczej, a nie przymiotu świadczenia okresowego. Jest to raczej ugruntowane w orzecznictwie choć w tej chwili, będąc na wyjeździe, nie podam żadnej sygnatury. Obiecuję na dniach nanieść korektę do treści wpisu. pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Monika 11 lutego, 2015 o 12:22

Witam,
Mam pytanie.
Jeżeli ktoś miał kartę kredytową i ostatni wyciąg był z kwietnia 2010 z terminem na maj 2010, a przyszło pismo z kruka w marcu 2013 roku o nieuregulowaniu zadłużenia po czym został wykonany telefon do kruka,że zadłużenie było spłacone i prosi o wyjaśnienia. nie było żadnego kontaktu aż do 21.01.2015 gdzie kruk wysłał pismo,że jest zadłużenie i należy je uregulować, znów był kontakt,że zostało to uregulowane i że w 2013 roku było to zgłaszane, została podana odpowiedź, że wcześniej nie było takiej sprawy. Co robić w takiej sytuacji? Czy można wystąpić o przedawnienie długu? Z powodu przeprowadzki nie istnieją żadne potwierdzenia zapłaty z tej karty.

Odpowiedz

Rafał Rojek 16 lutego, 2015 o 15:43

Witam, oczywiście będzie można podnieść zarzut przedawnienia, ale dopiero gdy sprawa trafi do sądu, tj. gdy wierzyciel wytoczy przeciwko Pani powództwo.

Odpowiedz

Edyta 22 września, 2015 o 13:24

Witam pania. Prosze o kontakt na maila dysia86@hotmail.com . Mam podobny problem z firma kruk. Karta z mbanku splacona w 2008 roku a dostaje wezwania od nich i grozby pozwu sadowego. Moze razem wymyslimy cos na tego Kruka

Odpowiedz

Jolanta 8 października, 2016 o 19:07

hi kazdy obywatel, czy Polsce przyjechalem tutaj na miejscu, aby zaswiadczyc dobre rzeczy, które otrzymalem od Boga za posrednictwem firmy o nazwie Stella Rene gdzie i zlozyla wniosek o pilna pozyczke, aby splacic dlug, ale dziekuje Bogu dzis, ze ja sie sukcesem na tej pozyczki dzis, bo nigdy nie bylem oszukany chcialem, aby uzyskac kredyt na internecie, ale mój przyjaciel powiedzial mi, istnieje kilka oszustw internetowych, bo nigdy nie ubiegal sie o pozyczke wczesniej, ale kiedy sie na miejscu widzialem post na nastepny nastepnie i nastepnie w link i dostac e-mail i odpowiedziec na e-mail, ale na szczescie dla mnie i otrzymywac odpowiedzi od MD, dyrektor generalny firmy Stella Rene, gdzie ubiegac sie o mojego kredytu i szczytem wszystkich danych potrzebnych ode mnie przed 18.00 mój czas kraj otrzymalem kredytu na moje konto bankowe dzisiaj i ja przyszedlem tutaj w tym samym miejscu, gdzie jestem zachecal, aby uzyskac kredyt na swiadcza równiez dlatego, ze po prostu otrzymac pozyczke 800,000.00zl mówie dzieki Stella Rene Kredytowej Firm za zaufanie i uczciwy, a tutaj e-mail z nich {mrsstellareneloanfirm1@hotmail.com} Jestem bardzo wdzieczny i szczesliwy przez Stella Rene i powiedziec dziekuje.

Jolanta

Odpowiedz

Henry Clark 26 października, 2016 o 23:41

Uwaga!!!
Czy trzeba Pilna Pożyczka? Dajemy pożyczki dla zainteresowanych osób
którzy poszukują kredytu w dobrej wierze i przy oprocentowaniu w wysokości 3%. Czy jesteś poważnie w potrzebie
Pilna Pożyczka? to jesteś we właściwym miejscu. Dajemy biznesu
kredytu, pożyczki osobiste, kredyt Xmas, i tak dalej. Skontaktuj się z nami swoim wniosku kredytowego, aby spełnić Twoje
popyt i wyruszył z problemem finansowym. skontaktować się z nami poprzez e-mail:
HENRYCLARK003@GMAIL.COM

Dzięki oczekując odpowiedzi.
Henry Clark kredytu.

Odpowiedz

Arnold Wills 9 grudnia, 2016 o 15:57

Czy potrzebujesz pilnie pożyczki lub usługę finansową? Kontakt z financialdepartment.online@gmail.com

Odpowiedz

MARIA JORGE 22 grudnia, 2016 o 19:04

Szukasz inwestycje i pożyczki prywatnej? Szukaj więcej nie dlatego, że jesteś we właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych tutaj! Global Finance Limited, dajemy pożyczki dla firm, podmiotów i osób prywatnych na niskim i niedrogie oprocentowaniem. Szukaj nie więcej, ponieważ naszym celem jest o wolności finansowej i stabilnego społeczeństwa. skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail poprzez: (mariajorgeglobalfinance@gmail.com)

WYKORZYSTANIE DANYCH

1) Imię i nazwisko:
2) Państwo:
3) Adres
4) Stan:
5) Płeć:
6) Stan cywilny:
7) Miejsce pracy:
8) Numer telefonu:
9) Aktualna pozycja w miejscu pracy:
10) Miesięczny dochód:
11) potrzebna kwota kredytu:
12) czas trwania kredytu:
13) Cel kredytu:
14) Religia:
15) Czy stosowane przed:
16) Data urodzenia:
Dziękuję Ci.

Odpowiedz

Marie 17 stycznia, 2017 o 11:07

Cześć,
  Jesteśmy organizacją chrześcijańską utworzona, aby pomóc ludziom w potrzebach pomaga, jak help.So finansowej, jeśli przeżywa trudności finansowe lub są w jakikolwiek finansowy bałagan i trzeba funduszy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, lub potrzebujesz pożyczki osiedlenie swój dług lub opłacać rachunki, rozpocząć miły biznesu, lub jesteś trudno jest uzyskać kredyt kapitału z lokalnych banków, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej larsson_investment@foxmail.com do Biblii mówi \”Łk 11:10 Każdy, kto pyta otrzymuje; kto szuka, znajduje, a kto kołacze, drzwi zostaną otwarte \”. Więc nie pozwól tych okazji przekazać ci, że Jezus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki wieków. Proszę nich jest tylko dla poważnych poglądach i Bóg obawiając People.

Proszę wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy zupełnie tak, że możemy otworzyć profil przetwarzania pożyczki dla ciebie w moim towarzystwie, jeżeli zainteresowany w uzyskaniu kredytu od nas

  PIERWSZA informacje potrzebne

Pełne imię i nazwisko:……..
Osobisty numer telefonu: …..
Kraj:…….
Adres:….
Stan:………
Wiek:………
Płeć:……….
Czy wniosek o kredyt przed: …
Stan cywilny:…..
Kwota kredytu potrzebne: ………
Kredyt Czas trwania: ….
Zawód:………
Miesięczny przychód:…….

Dzięki za poświęcony czas i zrozumienie !!!
Wszystkie odpowiedzi za pośrednictwem poczty elektronicznej: {larsson_investment@foxmail.com}

Odpowiedz

Mikel Clarrisa 20 stycznia, 2017 o 21:10

Jak mam Bóg wysłał pożyczkodawcy po udaremnione przez chuliganów tutaj w internecie
Witam wszystkich,
Nazywam się pani Mikel Clarrisa, z Las Vergas USA, ale obecnie w języku polskim, jestem samotna matka obdarzona 2 synów, Przez jakiś czas I zostały poszukiwania prawdziwego pożyczki pożyczkodawcy, który mógłby mi pomóc z kredytu, jak nie mam już mają pracę, wszystko co mam były śmieci ludzie, którzy sprawili mi im ufać i na końcu zabrali mi pieniądze, nie dając mi żadnej pożyczki, moje nadzieje, co stracił, ja się irytować i sfrustrowany, że wurde trudne dla mojej rodziny do paszy z dobry posiłek, nigdy nie chciał mieć nic wspólnego z jakimkolwiek spółkom pożyczek pożyczki w internecie ponownie. Dopiero poznałem wysłana Boga pożyczki pożyczkodawcy (James Peterson pożyczki) (petersonworldloans@outlook.com) nie zmienił moje życie i zrobił z moją rodziną Dzięki pomocy członka stypendium pożyczkodawca z bojaźni Bożej w Nim Pana James Peterson James Peterson światowej międzynarodowych pożyczek, hej, co człowiek, Bóg posłał, aby podnieść moją rodzinę od cierpienia. Na początku myślałem, że to nie będzie możliwe ze względu na moje wcześniejsze doświadczenia, aż dotarła do mnie kwoty pożyczki $ 245,000USD kilka dni wstecz. Radzę każdemu, kto tam w prawdziwej potrzebie pożyczki jest kontakt Pan James Peterson za pośrednictwem swojej oficjalnej poczty elektronicznej: – (petersonworldloans@outlook.com) Wszystko dzięki nim i do Boga prowadzi mnie na spotkanie z nim. Niech was Bóg błogosławi.
Uwaga: Wszystkie email shoulderstand należy przesyłać na adres:
E-mail: petersonworldloans@outlook.com

Odpowiedz

Jasa Pembuatan Skripsi 27 marca, 2018 o 03:26

Hello all, here every one is sharing these experience,
therefore it’s nice to read this website, and I used to pay a quick visit
this blog daily.

Odpowiedz

darjeeling tea online india 6 kwietnia, 2018 o 08:29

I feel that is one of the such a lot vital info for me.

And i am happy reading your article. But should observation on few basic
issues, The website taste is ideal, the articles
is really nice : D. Good activity, cheers

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: