Mirosław Uziembło

prawnik - Menedżer

Prezes Fundacji Pomocy Twoja Latarnia, absolwent wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz Wydziału Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu. Od 2018 roku aplikant radcowski przy OIRP w Toruniu.
[Więcej >>>]

Termin przedawnienia roszczeń wynikających z zadłużenia na karcie kredytowej – część pierwsza

Rafał Rojek04 listopada 201417 komentarzy

Karta kredytowa – z pewnością ułatwia życie, ale założę się, że nie raz miałeś też z nią spore problemy. Jeden ruch i zaciągasz zobowiązanie, którego spłata nie jest już taka prosta. W Polsce jest obecnie ok. 7 milionów aktywnych kart kredytowych. Nie jest to jednak dużo, niewiele więcej niż chociażby w roku 2006. Dopiero kryzys finansowy sprawił, że banki przestały rozdawać „plastiki” na lewo i prawo, w obawie że ich klienci nie będą w stanie spłacać zaciągniętych kredytów.

I miały rację.

Długi z kart kredytowych są jednymi z najczęstszych wierzytelności, z którymi spotykam się w sporach z firmami windykacyjnymi.

A jak skutecznie podnieść zarzut przedawnienia kiedy odbierzesz nakaz zapłaty za niespłaconą kartę kredytową? Po ilu latach przedawniają się te wierzytelności? Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty? Szukasz odpowiedzi w Internecie, a tam na jednym forum podpowiadają, że zarzut przedawnienia możesz podnieść po trzech latach – tak jak przy normalnej umowie kredytu. Wchodzisz jednak na inną stronę www, a tam – niespodzianka – prawnik radzi komuś, że jego dług z karty kredytowej przedawnił się już po dwóch latach. I bądź tu teraz mądry…

W tym wpisie powiem Ci jakie regulacje obowiązują teraz, tzn. w oparciu o przepisy stosowane w roku 2014 i dotyczące roszczeń powstałych w tym okresie. Odpowiedź jest krótka – obecnie mają zastosowanie zasady ogólne dotyczące liczenia terminów przedawnienia.

Podstawowym przepisem w tym zakresie jest art. 118 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Nie ma wątpliwości, że roszczenia o zapłatę każdej z rat zadłużenia, wynikającego z umowy o kartę kredytową lub umowy kredytu, są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez bank. Tak więc roszczenia wynikające z ww. umów przedawniać się będą z upływem trzech lat od dnia wymagalności poszczególnych rat kredytu. Obecnie żaden przepis szczególny nie wskazuje innego okresu przedawnienia roszczeń z umów o kartę kredytową w sposób odmienny niż ww. ogólne zasady.

Skąd więc informacje o dwuletnim terminie przedawnienia, bądź co bądź bardzo dla Ciebie korzystnym? A stąd, że taki przepis szczególny rzeczywiście jeszcze niedawno obowiązywał w polskim porządku prawnym i to przez około dziesięć lat.

Ale o tym kiedy obowiązywały te przepisy, jaka ustawa to regulowała i co najważniejsze – w jakich wypadkach możesz powołać się na dwuletni termin przedawnienia roszczeń wynikających z zadłużenia na karcie kredytowej – o tym wszystkim napiszę Ci w następnym wpisie na tym blogu.

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kam Listopad 11, 2014 o 06:42

Roszczenie o spłatę kredytu nie ma charakteru okresowego. Nie można mylić świadczenia okresowego ze świadczeniem rozłożonym na raty. W tym drugim przypadku z góry znana jest wysokość świadczenia (tak jest przy kredycie). Trzyletni termin przedawnienia wynika natomiast ze związku roszczenia z działalnością gospodarczą banku.

Odpowiedz

Rafał Rojek Listopad 12, 2014 o 12:39

Witam, dziękuję za zwrócenie uwagi. Rzeczywiście w tym wypadku te trzy lata, o których pisałem wyżej wynikają z faktu prowadzenia działalności gospodarczej, a nie przymiotu świadczenia okresowego. Jest to raczej ugruntowane w orzecznictwie choć w tej chwili, będąc na wyjeździe, nie podam żadnej sygnatury. Obiecuję na dniach nanieść korektę do treści wpisu. pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Monika Luty 11, 2015 o 12:22

Witam,
Mam pytanie.
Jeżeli ktoś miał kartę kredytową i ostatni wyciąg był z kwietnia 2010 z terminem na maj 2010, a przyszło pismo z kruka w marcu 2013 roku o nieuregulowaniu zadłużenia po czym został wykonany telefon do kruka,że zadłużenie było spłacone i prosi o wyjaśnienia. nie było żadnego kontaktu aż do 21.01.2015 gdzie kruk wysłał pismo,że jest zadłużenie i należy je uregulować, znów był kontakt,że zostało to uregulowane i że w 2013 roku było to zgłaszane, została podana odpowiedź, że wcześniej nie było takiej sprawy. Co robić w takiej sytuacji? Czy można wystąpić o przedawnienie długu? Z powodu przeprowadzki nie istnieją żadne potwierdzenia zapłaty z tej karty.

Odpowiedz

Rafał Rojek Luty 16, 2015 o 15:43

Witam, oczywiście będzie można podnieść zarzut przedawnienia, ale dopiero gdy sprawa trafi do sądu, tj. gdy wierzyciel wytoczy przeciwko Pani powództwo.

Odpowiedz

Edyta Wrzesień 22, 2015 o 13:24

Witam pania. Prosze o kontakt na maila dysia86@hotmail.com . Mam podobny problem z firma kruk. Karta z mbanku splacona w 2008 roku a dostaje wezwania od nich i grozby pozwu sadowego. Moze razem wymyslimy cos na tego Kruka

Odpowiedz

Nina-Ciara Majewska Kwiecień 16, 2015 o 15:19

Szanownny Panie Rafale,

Bardzo pilnie potrzebuje porady w sprawie zadluzenia karty kredytowej. Na poczatku lat 2000 bylam posiadaczka karty kredytowej CITI BANK. Poniewaz mialam dosc trudna sytuacje finansowa nie moglam pozwolic sobie na splacanie zadluzenia, ktore bylo w granicach 4 000 plz. Poczatkowo slpacalam, ale male kwoty, ktore szly na pokrycie odsetek a dlug rosl. Nie jestem w dobrych stosunkach z moja rodzina w Polsce i oni mnie nie powiadomili, ze odseten naroslo do sumy ok 14-15.000 plz. Bank wzial mnie do sadu ia sad wydal wyrok na korzysc banku. Teraz komornik sie domaga splaty tego zadluzenia. Ostatnie pismo jakie dostalam informuje mnie, ze niebawem komornik a policja wejdzie do miejsca mojego zameldowanie w Polsce i zarekwiruje wszystko co tam jest. Pod adresem w Polsce mieszka moja matka i siostra, ktore nie sa w stanie mi w niczym pomoc. Jestesmy we 3 tam zameldowane, ja jestem wlascicielka 1/3 wartosci tego mieszkanie. Nie ma w nim nic co do mnie naleze, gdyz nie mieszkam w Polsce od 2002 r. Mieszkam na stale w UK.

Moja sytuacja jest naprawde trudna. Niedawno przeszlam operacje serca i nie czuje sie najlepiej. Mam takze assessment od mojego psychologa gdyz zostalam zdiagnozowana z Post Traumatic Stress Disorder i jestem na liscie oczekujacy na terapie w Springfield University Hospital (for very severe cases). Moj dochod to tylko benefit, ktory ledwo wystarcza na dorazne potrzeby.

Bardzo prosze o pomoc i porade co mam dalej zrobic, bo ta cala sytuacja powoduje, ze mam czasami ochoty targnac sie na wlasne zycie. Nie mam nawet szans splacic 15 000 plz.

Czy ktos moglby do mnie zadzwonic # 079 60 40 96 43 to podam wiecej szczegolow. Dzisiaj dostalam przesylke z listami of tych bankow. Nie chce naraza mojej matki, ktora i tak jest schorowana po klopotach z sercem na dodatkowe stressy.

Serdecznie pozdrawiam i czekam z niecierpliwoscia na kontakt.

Nina-Ciara Majewska

nina.ciara@yahoo.co.uk

Odpowiedz

Jolanta Październik 8, 2016 o 19:07

hi kazdy obywatel, czy Polsce przyjechalem tutaj na miejscu, aby zaswiadczyc dobre rzeczy, które otrzymalem od Boga za posrednictwem firmy o nazwie Stella Rene gdzie i zlozyla wniosek o pilna pozyczke, aby splacic dlug, ale dziekuje Bogu dzis, ze ja sie sukcesem na tej pozyczki dzis, bo nigdy nie bylem oszukany chcialem, aby uzyskac kredyt na internecie, ale mój przyjaciel powiedzial mi, istnieje kilka oszustw internetowych, bo nigdy nie ubiegal sie o pozyczke wczesniej, ale kiedy sie na miejscu widzialem post na nastepny nastepnie i nastepnie w link i dostac e-mail i odpowiedziec na e-mail, ale na szczescie dla mnie i otrzymywac odpowiedzi od MD, dyrektor generalny firmy Stella Rene, gdzie ubiegac sie o mojego kredytu i szczytem wszystkich danych potrzebnych ode mnie przed 18.00 mój czas kraj otrzymalem kredytu na moje konto bankowe dzisiaj i ja przyszedlem tutaj w tym samym miejscu, gdzie jestem zachecal, aby uzyskac kredyt na swiadcza równiez dlatego, ze po prostu otrzymac pozyczke 800,000.00zl mówie dzieki Stella Rene Kredytowej Firm za zaufanie i uczciwy, a tutaj e-mail z nich {mrsstellareneloanfirm1@hotmail.com} Jestem bardzo wdzieczny i szczesliwy przez Stella Rene i powiedziec dziekuje.

Jolanta

Odpowiedz

Henry Clark Październik 26, 2016 o 23:41

Uwaga!!!
Czy trzeba Pilna Pożyczka? Dajemy pożyczki dla zainteresowanych osób
którzy poszukują kredytu w dobrej wierze i przy oprocentowaniu w wysokości 3%. Czy jesteś poważnie w potrzebie
Pilna Pożyczka? to jesteś we właściwym miejscu. Dajemy biznesu
kredytu, pożyczki osobiste, kredyt Xmas, i tak dalej. Skontaktuj się z nami swoim wniosku kredytowego, aby spełnić Twoje
popyt i wyruszył z problemem finansowym. skontaktować się z nami poprzez e-mail:
HENRYCLARK003@GMAIL.COM

Dzięki oczekując odpowiedzi.
Henry Clark kredytu.

Odpowiedz

Arnold Wills Grudzień 9, 2016 o 15:57

Czy potrzebujesz pilnie pożyczki lub usługę finansową? Kontakt z financialdepartment.online@gmail.com

Odpowiedz

MARIA JORGE Grudzień 22, 2016 o 19:04

Szukasz inwestycje i pożyczki prywatnej? Szukaj więcej nie dlatego, że jesteś we właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych tutaj! Global Finance Limited, dajemy pożyczki dla firm, podmiotów i osób prywatnych na niskim i niedrogie oprocentowaniem. Szukaj nie więcej, ponieważ naszym celem jest o wolności finansowej i stabilnego społeczeństwa. skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail poprzez: (mariajorgeglobalfinance@gmail.com)

WYKORZYSTANIE DANYCH

1) Imię i nazwisko:
2) Państwo:
3) Adres
4) Stan:
5) Płeć:
6) Stan cywilny:
7) Miejsce pracy:
8) Numer telefonu:
9) Aktualna pozycja w miejscu pracy:
10) Miesięczny dochód:
11) potrzebna kwota kredytu:
12) czas trwania kredytu:
13) Cel kredytu:
14) Religia:
15) Czy stosowane przed:
16) Data urodzenia:
Dziękuję Ci.

Odpowiedz

Marie Styczeń 17, 2017 o 11:07

Cześć,
  Jesteśmy organizacją chrześcijańską utworzona, aby pomóc ludziom w potrzebach pomaga, jak help.So finansowej, jeśli przeżywa trudności finansowe lub są w jakikolwiek finansowy bałagan i trzeba funduszy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, lub potrzebujesz pożyczki osiedlenie swój dług lub opłacać rachunki, rozpocząć miły biznesu, lub jesteś trudno jest uzyskać kredyt kapitału z lokalnych banków, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej larsson_investment@foxmail.com do Biblii mówi \”Łk 11:10 Każdy, kto pyta otrzymuje; kto szuka, znajduje, a kto kołacze, drzwi zostaną otwarte \”. Więc nie pozwól tych okazji przekazać ci, że Jezus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki wieków. Proszę nich jest tylko dla poważnych poglądach i Bóg obawiając People.

Proszę wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy zupełnie tak, że możemy otworzyć profil przetwarzania pożyczki dla ciebie w moim towarzystwie, jeżeli zainteresowany w uzyskaniu kredytu od nas

  PIERWSZA informacje potrzebne

Pełne imię i nazwisko:……..
Osobisty numer telefonu: …..
Kraj:…….
Adres:….
Stan:………
Wiek:………
Płeć:……….
Czy wniosek o kredyt przed: …
Stan cywilny:…..
Kwota kredytu potrzebne: ………
Kredyt Czas trwania: ….
Zawód:………
Miesięczny przychód:…….

Dzięki za poświęcony czas i zrozumienie !!!
Wszystkie odpowiedzi za pośrednictwem poczty elektronicznej: {larsson_investment@foxmail.com}

Odpowiedz

Mikel Clarrisa Styczeń 20, 2017 o 21:10

Jak mam Bóg wysłał pożyczkodawcy po udaremnione przez chuliganów tutaj w internecie
Witam wszystkich,
Nazywam się pani Mikel Clarrisa, z Las Vergas USA, ale obecnie w języku polskim, jestem samotna matka obdarzona 2 synów, Przez jakiś czas I zostały poszukiwania prawdziwego pożyczki pożyczkodawcy, który mógłby mi pomóc z kredytu, jak nie mam już mają pracę, wszystko co mam były śmieci ludzie, którzy sprawili mi im ufać i na końcu zabrali mi pieniądze, nie dając mi żadnej pożyczki, moje nadzieje, co stracił, ja się irytować i sfrustrowany, że wurde trudne dla mojej rodziny do paszy z dobry posiłek, nigdy nie chciał mieć nic wspólnego z jakimkolwiek spółkom pożyczek pożyczki w internecie ponownie. Dopiero poznałem wysłana Boga pożyczki pożyczkodawcy (James Peterson pożyczki) (petersonworldloans@outlook.com) nie zmienił moje życie i zrobił z moją rodziną Dzięki pomocy członka stypendium pożyczkodawca z bojaźni Bożej w Nim Pana James Peterson James Peterson światowej międzynarodowych pożyczek, hej, co człowiek, Bóg posłał, aby podnieść moją rodzinę od cierpienia. Na początku myślałem, że to nie będzie możliwe ze względu na moje wcześniejsze doświadczenia, aż dotarła do mnie kwoty pożyczki $ 245,000USD kilka dni wstecz. Radzę każdemu, kto tam w prawdziwej potrzebie pożyczki jest kontakt Pan James Peterson za pośrednictwem swojej oficjalnej poczty elektronicznej: – (petersonworldloans@outlook.com) Wszystko dzięki nim i do Boga prowadzi mnie na spotkanie z nim. Niech was Bóg błogosławi.
Uwaga: Wszystkie email shoulderstand należy przesyłać na adres:
E-mail: petersonworldloans@outlook.com

Odpowiedz

Jasa Pembuatan Skripsi Marzec 27, 2018 o 03:26

Hello all, here every one is sharing these experience,
therefore it’s nice to read this website, and I used to pay a quick visit
this blog daily.

Odpowiedz

darjeeling tea online india Kwiecień 6, 2018 o 08:29

I feel that is one of the such a lot vital info for me.

And i am happy reading your article. But should observation on few basic
issues, The website taste is ideal, the articles
is really nice : D. Good activity, cheers

Odpowiedz

Julieta Anderson Listopad 15, 2018 o 05:20

Cześć wszystkim Jestem panią Julianą Lopez z Teksasu w USA. Chciałbym podzielić się dobrocią Boga w moim życiu po tylu miesiącach prób uzyskania pożyczki w Internecie i zostałem oszukany, więc stałem się niespokojny i zrozpaczony w uzyskaniu pożyczki od legalnego pożyczkodawcy online. Ale tak jak Bóg to zrobił, zobaczyłem komentarz od znajomego o imieniu Anabel i opowiedziała o tym legalnym przedsiębiorstwie pożyczkowym, w którym szybko i łatwo otrzymała pożyczkę bez żadnego stresu, więc przedstawiła mnie kobiecie zwanej Panią Lindą Moore, która kontroluje firma o nazwie Pan Sun Shine Loan Company, więc złożyłem wniosek o pożyczkę o wartości (900 000 USD) z niskim oprocentowaniem 2%, więc pożyczka została zatwierdzona i zdeponowana na moim koncie bankowym w mniej niż 24 godziny, tak było jestem w stanie odzyskać równowagę, aby utrzymać zepsuty biznes, a także spłacić rachunki, więc doradzam wszystkim, którzy są zainteresowani uzyskaniem pożyczki bez zabezpieczenia, bez sprawdzenia wiarygodności kredytowej, bez podpisu z odsetkami w wysokości zaledwie 2% procent stawki i lepsze plany spłat / harmonogram, aby skontaktować się z panią Linda Moore, Możesz skontaktować się z nią poprzez jej e-mail: lindamooreloans@gmail.com WhatsApp: +19292227999

Pani Juliana Lopez.

Odpowiedz

Julieta Anderson Listopad 19, 2018 o 23:11

OFERUJEMY PRZYSTĘPNĄ BIZNES / FIRMĘ / PROJEKT / OSOBISTE KREDYTY NA CAŁYM ŚWIECIE EWhatsApp: +19292227999 Email: lindamooreloans@gmail.com
XMAS JUŻ ZNOWU TAM, NIE BĄDŹ POZOSTAWIONY, NALEŻY STOSOWAĆ SIĘ DO WSZYSTKICH RODZAJÓW POŻYCZKI XMAS Z NAMI DZISIAJ! BEZPŁATNY PAKIET DOTYCZĄCY PAKIETU XMAS DOSTĘPNY DLA KLIENTÓW ZAINTERESOWANYCH

Twoje poszukiwania pożyczki biznesowej / osobistej kończą się dzisiaj, ponieważ jesteśmy tutaj, aby zaspokoić twoje potrzeby finansowe. Jesteśmy inwestorami oferującymi usługi finansowe dla osób fizycznych i firm na całym świecie. przywróciliśmy do życia chore przemysł i pomagamy dobrymi pomysłami biznesowymi, zapewniając fundusze na ich rozpoczęcie. mamy sieć inwestorów, którzy są gotowi zapewnić fundusze o dowolnej wysokości osobom i organizacjom, aby rozpocząć działalność i działalność. Oferujemy pożyczki o wartości od 10 000,00 do 10 000 000 000 000 USD za pośrednictwem naszych inwestorów, potentatów biznesowych i innych najlepszych konsultantów finansowych na całym świecie. Jeśli odmówiono Ci pożyczki przez bank lub instytucję finansową z jakiegokolwiek powodu. Jesteś we właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych, udzielamy pożyczek wszystkim osobom / grupom o niskim oprocentowaniu 2% stopy procentowej najkorzystniejszej i długości pożyczki od 1 do 40 lat, aby spłacić pożyczkę w sposób bezpieczny i niezabezpieczony. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek: pożyczki biznesowe, pożyczki osobiste, kredyty konsolidacyjne, pożyczki studenckie, pożyczki budowlane, kredyty samochodowe, kredyty mieszkaniowe, pożyczki hotelowe, kredyty mieszkaniowe, kredyty refinansowe, kredyty na zakup nieruchomości i wiele innych. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem WhatsApp: +19292227999 E-mail: lindamooreloans@gmail.com

Przekazaliśmy ponad 4 miliardy dolarów na pożyczki biznesowe dla ponad 93 000 właścicieli firm, takich jak Ty. używamy własnej technologii wyznaczania ryzyka, aby zapewnić Ci odpowiedni kredyt na działalność gospodarczą, dzięki czemu możesz rozwijać swój biznes. nasze usługi są szybkie i niezawodne, jesteśmy tutaj, aby pomóc mniejszym przywilejom finansowym uzyskać pożyczkę, której potrzebują, aby powrócić na nogi, niezależnie od wyniku kredytowego. możesz pożegnać się z całym kryzysem finansowym i trudnościami. Chcąc pomóc tym, którzy mają trudności z udzieleniem pomocy, Pośrednicy / Konsultanci / Brokerzy mogą przywieźć swoich klientów i są w 100% chronieni. W pełni ufamy, że będziemy współpracować na rzecz korzyści wszystkich zaangażowanych stron. Nie utrzymuj swoich problemów finansowych dla siebie, aby nie być mistrzem zadłużenia ani finansowymi obciążeniami, dlatego musisz szybko skontaktować się z nami, aby rozwiązać problemy finansowe. Będzie to dla nas wielką radością, gdy będziesz stabilny finansowo, skontaktuj się z nami poprzez WhatsApp: +19292227999 Email: lindamooreloans@gmail.com

Z poważaniem
Pani Linda Moore
WhatsApp: +19292227999
E-mail: lindamooreloans@gmail.com

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: