Termin przedawnienia roszczeń wynikających z zadłużenia na karcie kredytowej – bonus

Po ostatnich wpisach dotyczących przedawnienia roszczeń z umowy o kartę kredytową dostałem kilka maili, właściwie tylko z jednym pytaniem: od kiedy liczyć początek biegu przedawnienia przy tego typu umowach?

Rzeczywiście, rozliczenia transakcji dokonywanych katami kredytowymi są dość skomplikowane. Posiadacz karty ma przecież możliwość spłaty swojego zadłużenia w całości lub spłaty tylko tzw. kwoty minimalnej. Pojawiają się więc trudności z ustaleniem kiedy roszczenie banku staje się wymagalne, a tym samym kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia.

Oczywiście o tym czy będzie to bieg dwóch, czy też trzech lat, wspominałem Ci w poprzednich wpisach.

Wracając do pytania. Odpowiedzi na nie udzielił Sąd Najwyższy w wyroku Izby Cywilnej z dnia 17 grudnia 2008 r. (sygnatura I CSK 243/08), w którym wskazał, że bieg terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę zaległych kwot wynikających z płatności kartą kredytową rozpoczyna się z upływem dnia wskazanego w wyciągu jako termin zapłaty kwoty minimalnej, a nie dopiero po wyczerpaniu limitu kredytu ustalonego w umowie o kartę kredytową. Zainteresowanych odsyłam do pełnej treści uzasadnienia ww. wyroku dostępnej na stronach SN.

A teraz trochę prywaty. Korzystając z okazji, jeszcze przed Sylwestrową Nocą, życzę Tobie wszelkiej pomyślności, ciągłej radości, gorącej miłości i zakończenia – w 2015 roku – wszystkich sporów i dręczących Cię problemów – szczególnie tych z uciążliwymi wierzycielami 😉

zdrowko_przedawnione

Zdrówko!

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Mariusz pisze:

    Rafale! Życzę Ci również samych szczęśliwych momentów, a każdą chwilę wypełniała radość. Niech każdy dzień upływa w otoczeniu osób które kochasz i które kochają Ciebie … No i dalszej satysfakcji bo jak jej zabraknie to zabraknie przedawnione 🙂 Jesteś Wielkim Człowiekiem. Dziękuję

  2. Edyta pisze:

    A rzeczywistość jest taka, że prawo sobie a sąd sobie. Właśnie przegrałam sprawę przedawnienia debetu z 2008 roku, gdzie splata miała nastąpić po miesiącu….

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *