Co ma wspólnego upadłość konsumencka z konsumentem?

Upadłość konsumencka nie jest terminem ustawowym. To, co nazywamy upadłością “konsumencką” w rzeczywistości jest upadłością “osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej“. W języku potocznym chętnie posługujemy się terminem upadłość konsumencka, bo jest krótki i wiadomo, o co chodzi. Ale czy konsument = osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej? Nie do końca.

Dokładnie w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która wprowadziła nową definicję konsumenta. Jest nim osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Oznacza to, że konsument może, ale nie musi prowadzić działalności gospodarczej lub zawodowej. Istotne jest jednak, aby w trakcie dokonywania z przedsiębiorcą czynności prawnej nie była ona związana z tą działalnością gospodarczą lub zawodową. Wyjaśnię Ci to na przykładzie:

Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą – jest radcą prawnym. Gdy kupuje artykuły biurowe do swojej kancelarii lub wykupuje dostęp do programów prawniczych, działa jako przedsiębiorca. Natomiast gdy idzie z żoną do meblowego i kupują nową sofę do domu – jako konsument.

Ten sam Jan Kowalski nie mógłby jednak ogłosić upadłości konsumenckiej – ponieważ w rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego jest on przede wszystkim przedsiębiorcą, osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, we własnym imieniu i na własny rachunek. Może on ogłosić upadłość, ale według zasad ogólnych. Nie będzie mógł starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej także przez rok po wyrejestrowaniu działalności, (nawet, gdy taka działalność nie została zarejestrowana, a jest/była faktycznie wykonywana).

Podsumowując – konsument nie jest osobą nieprowadząca działalności gospodarczej. Jednak to, czy będziemy mogli ogłosić upadłość “konsumencką” będzie zależało właśnie od tej przesłanki: prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej.

10860957_10204784601329219_2777752495057570279_o

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. […] Zgłosił się ostatnio do kancelarii Pan Przedsiębiorca z prośbą o przeprowadzenie upadłości konsumenckiej. Oczywiście pierwsze nasze zdanie brzmiało: „To niemożliwe!”. Przecież przedsiębiorca nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. […]

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *