Tylko jeden wierzyciel i upadłość konsumencka? Czemu nie!

Niewielu dłużników zastanawia się nad możliwością ogłoszenia upadłości konsumenckiej, gdy mają tylko jednego wierzyciela. Większość wierzy, że poradzi sobie z długiem, skoro to „tylko” jeden wierzyciel.

Co jednak, gdy zalegamy od dłuższego czasu ze spłatą kredytu (niekoniecznie we frankach) lub mamy spore zaległości z tytułu niezapłaconych faktur? Warto wiedzieć, że upadłość konsumencka nie jest skierowana wyłącznie do osób mających wielu wierzycieli. Od 31 grudnia 2014 r. zasada wspólnego dochodzenia roszczeń przez wierzycieli nie obowiązuje w stosunku do osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Nowe przepisy złagodziły bowiem kwestię „ilości”– obecnie wystarczy tylko jeden wierzyciel, aby ogłosić upadłość konsumencką. Jak stanowi art. 491[2] ust. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego:

Postępowanie upadłościowe w sprawach objętych przepisami niniejszego tytułu (tj. „Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej”) prowadzi się także wtedy, gdy dłużnik ma tylko jednego wierzyciela.

Być może już w zeszłym roku spełniałeś pozostałe warunki, ale nie mogłeś ogłosić upadłości konsumenckiej, bo Twoje zadłużenie dotyczy tylko jednego wierzyciela. Pomyśl o tym dziś, bo ustawa zawiera więcej ułatwień dotyczących ogłaszania upadłości konsumenckiej, o czym piszemy na tym blogu.

IMG_7049

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły

3 Komentarze do tego wpisu post

  1. Teresa pisze:

    1. Czy istnieje możliwość upadłości konsumenckiej w sytuacji, gdy działa komornik ? W moim przypadku komornik nie znalazł żadnego majątku, z którego można dokonać egzekucji i zajął wyłącznie część emerytury. Istotne jest i to, że z tytułu zajęcia emerytury na spłatę długu bankowego na konto wierzyciela jest przekazywane miesięcznie 570 zł, natomiast karne odsetki naliczane miesięcznie przez bank wynoszą ponad 900,00 zł.
    2. W związku z bardzo złą sytuacją materialną nie reguluję również należnych opłat za mieszkanie (prawie 900 zł/m-c), z tym, że kurator budynku, znając moje problemy, nie wzywał mnie jeszcze do zapłaty zaległej wierzytelności, jak również nie wypowiedział mi umowy najmu. Jednak taka sytuacja nie może trwać. Czy więc dług, który w chwili obecnej nie jest jeszcze windykowany przez wierzyciela może być również przedmiotem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ?
    Z poważaniem
    Teresa

    • @Teresa,
      1. tak, oczywiście, że istnieje taka możliwość.
      2. fakt, że nie wzywa do zapłaty nie znaczy, że długu nie ma. Nawet jeśli w umowie nie miałabyś określonego terminu zapłaty (a domyślam się, że masz), to zobowiązanie staje się najpóźniej wymagalne z dniem ogłoszenia upadłości. Odpowiadając na Twoje pytanie – tak, upadłość obejmie również ten dług.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *