Prawo upadłościowe i naprawcze – tekst jednolity

W sprawach związanych z upadłością konsumencką zapraszamy do kontaktu na e-mail: kontakt@twojalatarnia.pl oraz na strony: www.prawnikdlakonsumenta.pl oraz www.twojalatarnia.pl

 

Od blisko miesiąca (dokładnie od 19 lutego 2015 r.) obowiązuje nowy tekst jednolity Prawa upadłościowego i naprawczego. Został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 2015 r., pod poz. 233.

Zapytasz zapewne, do czego ma służyć Ci ta informacja i dlaczego jest istotna? Bo nowy tekst jednolity uwzględnia wszystkie zmiany z związane upadłością konsumencką, czyli zmiany ułatwiające ogłoszenie upadłości obowiązujące od 31 grudnia 2014 r. Co jest również ważne – tekst jednolity ustawy ogłoszony w Dzienniku Ustaw jest jedyną oficjalną wersją aktu prawnego.

Z obwieszczeniem Marszałka Sejmu z dnia 5 lutego 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze możesz zapoznać się na stronach ISAP.

20150106_140528

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. Witaj,
  Swoją drogą, ciekaw jestem czy faktycznie łatwiej będzie ogłosić upadłość konsumencką na nowych zasadach. Chyba dwa lata temu, klient zapytał mnie o możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Pamiętam, że po rozmowie doszedł do wniosku że upadłość konsumencka nie jest jednak dla niego.
  Pozdrawiam 🙂
  Wojtek

 2. […] W przepisach regulujących upadłość osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej można spotkać się z określeniem „osoby pozostające na utrzymaniu upadłego”. Wyrażenie to pojawia się w art. 491(13) (w kontekście zaspokajania potrzeb mieszkaniowych) i art. 491(15) (zależność między planem spłaty a utrzymaniem się upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu) ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. […]

 3. iza pisze:

  czy do postępowania w sprawie upadłości konsumenckiej powinnam mieć pełnomocnika ?
  dziękuję z góry za odpowiedź

  • @iza, to nie jest konieczne – dłużnik może złożyć wniosek sam. Natomiast jest to oczywiście możliwe, aby w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnika reprezentował pełnomocnik profesjonalny.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *