Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

Przygotowana likwidacja, czyli PRE-PACK konsumencki

Emilia Marcinkowska10 stycznia 2025Komentarze (0)

Od ostatniego wpisu na blogu minęło sporo czasu. Czy coś zmieniło się w przepisach lub praktyce dotyczących upadłości konsumenckiej? I tak i nie. To co stało się faktem to na pewno wydłużenie czasu trwania postępowań upadłościowych. Problem dotyczy zwłaszcza tych postępowań, w których likwidacji podlega majątek upadłego w postaci nieruchomości lub przedsiębiorstwa. Czy przepisy dają możliwość skrócenia takiego postępowania? Odpowiedzią na to pytanie jest gotowa likwidacja, czyli pre-pack konsumencki

.

Gotowa likwidacja, czyli pre-pack konsumencki – stare czy nowe rozwiązanie?

Przygotowana likwidacja w polskim porządku prawnym funkcjonowała jeszcze przed nowelizacją przepisów z marca 2020 r. Wówczas zastosowanie miała jednak wyłącznie do przedsiębiorców, chociaż doktryna nie była jednogłośna w tej kwestii. Dopiero marcowa nowelizacja wyraźnie przesądziła o zastosowaniu przygotowanej likwidacji  także w odniesieniu do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Analizując tematykę pre-pack’u w upadłości konsumenckiej, kluczowa jest treść art. 491(2) ust. 1a ustawy Prawo upadłościowe:

W postępowaniu o ogłoszenie upadłości uczestnik postępowania może złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży składników majątku o znacznej wartości. Przepisy art. 56a-56h stosuje się odpowiednio.

Na czym polega pre-pack konsumencki?

Zgodnie z treścią przywołanego przepisu w postępowaniu o ogłoszenie upadłości uczestnik postępowania – np. sam upadły – może złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży składników majątku o znacznej wartości, np. mieszkanie, samochód. W ramach tej procedury upadły powinien wystąpić z dodatkowym wnioskiem obok wniosku o ogłoszenie upadłości. Sprzedaż następuje na określonych we wniosku warunkach i na rzecz wskazanego podmiotu – może to być również krewny dłużnika, np. małżonek, dzieci. Omawiane rozwiązanie pozwala zatem na pozostawienie składnika majątku upadłego „w rodzinie”. Konieczne jest także wpłacenie przez nabywcę tzw. wadium, tj. kwotę stanowiącą 10% ceny wynikającej z oszacowania.

Finalizacja transakcji następuje po zatwierdzeniu warunków sprzedaży i na podstawie umowy.  Umowę  z nowym nabywcą zawiera w imieniu upadłego syndyk. Przeniesienie własności następuje po zapłacie ceny, a uzyskana kwota zostaje przeznaczona na zaspokojenie wierzycieli.

Przygotowana likwidacja bez wniosku o upadłość?

Wniosek o pre-pack konsumencki nie ma charakteru samodzielnego. Procedura ta nie inicjuje sama w sobie również procedury upadłościowej, zawsze zatem musi on towarzyszyć wnioskowi o upadłość. Potwierdza to chociażby Sąd Okręgowy w Poznaniu w orzeczeniu z 11 czerwca 2018 roku (sygn. akt: X Gz 350/18), w którym czytamy : „wniosek o przygotowaną likwidację ma charakter akcesoryjny – musi towarzyszyć jakiemuś wnioskowi o ogłoszenie upadłości, przy czym niezbędna jest tutaj tożsamość dłużnika, ale już nie tożsamość wnioskodawcy o upadłość i wnioskodawcy pre-packu”.

Przygotowana likwidacja, czyli pre-pack konsumencki – cele i praktyka

Celem instytucji, zarówno w odniesieniu do profesjonalistów jak i konsumentów, jest przede wszystkim oszczędność czasu, pieniędzy i większa skuteczność w zaspokajaniu wierzycieli. W praktyce natomiast rozwiązanie to występuje jeszcze niezmiernie rzadko..lub rzadko się udaje.

 

Wpis powstał we współpracy ze studentami prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis: