Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

Rozprawa w sprawie ustalenia planu spłaty

Emilia Marcinkowska07 marca 2025Komentarze (0)

 

Rozprawa w sprawie ustalenia planu spłaty to jedno z najczęściej poruszanych problemów przez upadłych. Czy musi się odbyć? Czy muszę na takiej rozprawie być? Co będzie się działo na takiej rozprawie? Jakie będą pytania? Jedyna słuszna odpowiedź na te i inne pytania jest taka – to zależy.

Jeśli roszczenia wierzycieli nie zostały zaspokojone z kwot uzyskanych w wyniku likwidacji majątku upadłego, Syndyk powinien zaproponować inny sposób zakończenia postępowania. Najczęściej zatem sporządzić projekt planu spłaty wierzycieli. Upadły i wierzyciele na złożony projekt będą mogli złożyć odpowiedź – prezentując własne projekty. Sąd orzekając w przedmiocie planu spłaty nie będzie związany żadnym z tych stanowisk, co w praktyce oznacza, że może dokonać pewnych modyfikacji. Sąd może też podjąć decyzję na dwa sposoby.

Rozprawa w sprawie ustalenia planu spłaty

Sąd wydaje postanowienie ustalające plan spłaty na posiedzeniu niejawnym lub po przeprowadzeniu rozprawy. W postępowaniach o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej rozprawę przeprowadza się po uprzednim złożeniu wniosku przez upadłego, syndyka lub wierzyciela o jej przeprowadzenie. Rozprawa jest zatem niejako wyjątkiem, a z zasady sąd rozstrzyga w tym przedmiocie na posiedzeniu niejawnym – bez udziału stron.

Przepisy a praktyka

W praktyce, z uwagi na upływ czasu od dnia złożenia wniosku o upadłość, zasadnym jest złożenie wniosku o przeprowadzenie rozprawy i przesłuchanie upadłego. Sytuacja życiowa i osobista Upadłego może bowiem w tym czasie znacznie się zmienić. Decyzja dotycząca planu spłaty powinna być podjęta na podstawie rzeczywistych danych.

Jak wygląda rozprawa?

Jest to krótka rozprawa w budynku sądu lub online. Udział w niej bierze sąd, syndyk oraz upadły – sam lub z pełnomocnikiem. Udział w niej może wziąć też każdy z wierzycieli i ich pełnomocnicy. Upadły powinien być przesłuchany. Pytania sądu, syndyka, wierzycieli lub pełnomocników najczęściej dotyczą aktualnej sytuacji osobistej i życiowej, przyczyn zadłużenia i możliwości finansowych. Postępowanie upadłościowe pełni przede wszystkim funkcję oddłużeniową, a zatem sąd rozstrzygając w przedmiocie planu spłaty powinien mieć na względzie możliwości finansowe upadłego, tak by faktycznie pozwolić mu uwolnić się od długów. Ustalając wysokość rat sąd musi również zważyć na konieczność zapewnienia środków finansowych na utrzymanie upadłego i jego rodziny.

Celem upadłego konsumenta jest oczywiście uzyskanie jak najkorzystniejszego planu spłaty, a gdy zachodzą przesłanki, całkowite umorzenie zobowiązań. Jak pokazuje praktyka, rozstrzygnięcia sądów bywają różne.

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis: