Przedawnienie zapłaty podatku z deklaracji PIT

Jak co roku 30 kwietnia minął termin na złożenie deklaracji PIT-37 za rok poprzedni. Każdy rozliczając swój PIT liczy, że dostanie zwrot, a w najgorszym przypadku wyjdzie na przysłowiowe “zero”. Co jeśli tak się nie stanie i niestety mimo kilkukrotnego sprawdzania wszystkich rubryk pojawia się kwota podatku, który musimy zapłacić? Niestety w takim wypadku należy ów podatek uiścić, a można to zrobić m. in. bezpośrednio w kasie Urzędu Skarbowego. Jednakże podatek ten jak każde zobowiązanie ulega przedawnieniu. O tym na jakich zasadach następuje przedawnienie zapłaty podatku z deklaracji PIT przeczytasz w niniejszym poście.

Odpowiedzialność za zapłatę zaległości podatkowej wynikającej z rozliczenia rocznego PIT ponosi Podatnik.

Przedawnienie zapłaty podatku z deklaracji PIT następuje z upływem 5 lat. Jednakże okres ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że nieuregulowane zobowiązanie wynikajace z deklaracji rocznej PIT za rok 2017 ulegnie przedawnieniu z końcem roku 2023.

Oczywiście podobnie jak przy innych zobowiązań, tak tutaj może dojść do zawieszenia lub przerwania biegu przedawnienia.

Z przerwaniem biegu przedawnienia w odniesieniu do zobowiązań podatkowych mamy do czynienia m. in. gdy zobowiązany ogłosi upadłość, w przypadku zastosowania wobec podatnika środka egzekucyjnego, o którym został on powiadomiony.

Przerwanie biegu przedawnienia oznacza, że termin ten zaczyna biec na nowo. W tym przypadku obliczamy go już od momentu końca przerwy.

Zawieszenie biegu przedawnienia oznacza, że w określonych przypadkach bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu. W tej sytuacji w odróżnieniu do przerwania biegu przedawnienia, po ustaniu przyczyny zawieszenia bieg terminu przedawnienia jest kontynuowany. Zgodnie z art. 70 § 2 Ordynacji Podatkowej zawieszenie powstaje i trwa:

1) od dnia wydania decyzji, o których mowa w art. 67a § 1 pkt 1 lub 2, do dnia terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, ostatniej raty podatku lub ostatniej raty zaległości podatkowej;

2) od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia upływu przedłużonego terminu.

Wszystkie przypadki, w których przedawnienie zapłaty podatku z deklaracji PIT zostaje zawieszone możecie przeczytać tutaj.

Warto również pamietać o tym, że przedawnieniu nie ulegają zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Tutaj dowiesz się czy zobowiązania podatkowe ulegają umorzeniu przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. wioletta pisze:

  czy można zrobić sprawę mam zajętą hipotekę przez urząd skarbowy podatki przedawnione są już od 13 lat

  • Mirosław Uziembło pisze:

   Wioletto opisz nam szerzej swoją sytuację na e-mail, a wtedy będzie nam łatwiej udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi 🙂
   pozdrawiam!

 2. wioletta pisze:

  w roku 2005 zamknęłam firmę po tej firmie zostały nie zapłacone należności w kwocie około 7000 kwota główna zostały zabezpieczone hipoteką na mojej działce teraz to jest już 13 lat innym długi się przedawniają po 5 latach a my hipoteczni nie mamy na to szansy i chciałam się spytać czy istnieje jakieś wyjście dla hipotecznych z poważaniem Wioletta

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *