Rafał Rojek

radca prawny

Wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Doradza w zakresie prawa i postępowania cywilnego oraz gospodarczego. Specjalizuje się w obronie dłużników przed wierzycielami oraz niecelową egzekucją komorniczą.
[Więcej >>>]

Koniec z dochodzeniem przedawnionych roszczeń!

Mirosław Uziembło29 maja 201817 komentarzy

W dniu 28 maja Prezydent podpisał ustawę, która może spowodować koniec z dochodzeniem przedawnionych roszczeń m.in. przez firmy windykacyjne! Wspominałem już o tych zmianach gdy były w fazie projektu w marcu tego roku.

Ustawa zwana prokonsumencką w większości wprowadzanych zmian dotyczy biegu terminu przedawnienia.

Dotychczas zgodnie z art. 117 Kodeksu Cywilnego zasadą było, że roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Oznaczało to, że po upływie określonego terminu osoba zobowiązana może uchylić się od spełnienia roszczenia powołując się właśnie na zarzut przedawnienia.

Art. 117. § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.

§ 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Przytaczana ustawa dodaje w tym miejscu jedno zdanie, które diametralnie zmienia sytuację zadłużonego:

„§ 2^1. Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.”

Dlaczego to istotna zmiana? Aktualnie nawet jeśli rozszczenie było przedawnione, wierzyciel mógł wystąpić do Sądu o wydanie nakazu zapłaty. W momencie gdy dłużnik nie powołał się na zarzut przedawnienia Sąd co do zasady wydawał wyrok i zobowiązywał dłużnika do zapłaty.

Czy oznacza to koniec z dochodzeniem przedawnionych roszczeń?

Wprowadzana zmiana wyklucza praktycznie możliwość dochodzenia przez wierzycieli roszczeń, które uległy przedawnieniu. W przypadku złożenia pozwu dotyczącego takiego zobowiązania Sądy z urzędu będą orzekały jego przedawnienie.

Ustawodawca biorąc pod uwagę również dobro drugiej strony pozostawił furtkę dla wierzycieli w postaci nowej regulacji, zgodnie z którą Sądy w określonych wyjątkowych sytuacjach będą mogły nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia:

Art. 117^1. § 1. W wyjątkowych przypadkach sąd może, po rozważeniu interesów stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, jeżeli wymagają tego względy słuszności.

§ 2. Korzystając z uprawnienia, o którym mowa w § 1, sąd powinien rozważyć w szczególności:

1)     długość terminu przedawnienia;
2)     długość okresu od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia;
3)     charakter okoliczności, które spowodowały niedochodzenie roszczenia przez uprawnionego, w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia.”

Co istotne nowe regulacje będą dotyczyły również zobowiązań istniejących przed wejściem w życie ustawy!

W związku z podpisaniem ustawy pozostaje nam odczekać 30 dni, w których większość nowych przepisów wejdzie w życie. Tekst wprowadzanej ustawy znajdziecie tutaj.

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika Maj 29, 2018 o 10:37

Dzień dobry!
Prezydent wczoraj podpisał ustawę – http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,34,maj-2018-r.html (pozycja 31).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Maj 29, 2018 o 11:13

Rzeczywiście!
Dziękuję bardzo za informację, najwidoczniej strona sejmowa nie nadąża za takimi informacjami!:)

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michael Maj 29, 2018 o 12:02

Witam

A co w sytuacji gdy ‘nie zdazylem zglosic sprzeciwu’ od nakazu zaplaty, czy takie zobowiazania rowniez beda przedawnione?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Maj 29, 2018 o 12:16

W takiej sytuacji jeżeli zaistniały odpowiednie przesłanki możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu, myślę że ten link może Ci w tym pomóc:
https://przedawnione.pl/wniosek-o-przywrocenie-terminu-do-zlozenia-sprzeciwu-od-nakazu-zaplaty-dowody/

Co do przedawnienia takich roszczeń, to w momencie gdy “nie zdążyłeś zgłosić sprzeciwu” nakaz zapłaty się uprawomocnił co oznacza, że od tego dnia będzie liczony nowy termin przedawnienia.

Odpowiedz

Michael Maj 29, 2018 o 12:45

Zlozylem wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – zostal odrzucony z informacja ze postanowienie jest niezaskarzalne.
Czy tutaj mozna cos jeszcze zrobic?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Maj 29, 2018 o 13:57

Prześlij nam proszę więcej informacji na adres e-mail kontakt@twojalatarnia.pl wraz ze skanami pism.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Ewa Wrzesień 5, 2018 o 18:59

Mam pytanie odnośnie przerwania biegu. Nakaz zapłaty uprawomocnił się 09.2011. Od tego czasu dwóch komorników próbowało egzekucji ale bezskutecznie. Jak to się ma do biegu przedawnienia. Jak to jest w praktyce. Jesli egzekucje są bezskuteczne, to sprawa wraca do wierzyciela, a ten powołuje nastepnego komornika, sadząc, że skuteczniejszego i tak w kółko? I jak to sie ma do biegu….? Prosze podpowiedziec.

Lech Maj 29, 2018 o 14:42

A jak będzie sprawdzane to przedawnienie?
“Dwa lata temu powód w rozmowie z pozwanym uznał roszczenie”.

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Maj 29, 2018 o 14:59

To wierzyciel będzie musiał wykazać, że jego roszczenie nie uległo przedawnieniu. A do Sądu będzie należała ocena dowodów przez niego przedstawionych.

Odpowiedz

Lech Maj 29, 2018 o 15:06

(oczywiście: “pozwany uznał”)
Czyli generalnie spowoduje to jeszcze większe kolejki w sądzie, bo sąd nie będzie wydawał nakazów zapłaty? A i tak wszystko sprowadzi się do tego, czy pozwany wniesie zarzuty, to znaczy czy będzie aktywny, ponieważ jeśli nie będzie, to sobie sąd przesłucha powoda, który powie o rozmowie, i nie będzie mógł uznać inaczej. Czyli wracamy do punktu wyjścia – zarzut przedawnienia siłą rzeczy musi być inicjowany przez pozwanego, bo bez jego aktywności w praktyce taki pomysł sądu będzie musiał upaść.

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Czerwiec 1, 2018 o 12:19

Bardzo możliwe, że tak będzie.

Dodatkowo pamiętajmy, że Wierzyciel będzie zobowiązany do oznaczenia daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia.

Odpowiedz

Anna Maj 29, 2018 o 22:47

Nie mogę znaleźć miejsca, gdzie mogłabym zadać pytanie. Dług przedawniony, ale “przyklepany” przez e-sąd. Zmiana miejsca zamieszkania, list nie został odebrany, poza tym minęło już bardzo dużo czasu. Dług pojawił sie na giełdzie długów. Zastanawiam się w związku z RODO, jakie dane mogą być opublikowane. Imię, nazwisko, nawet miejscowość jestem w stanie zrozumieć. Ale ulica? Przecież to gotowy adres. Czy jest sens prosić o usunięcie ulicy? Jeśli tak, na co sie powołać?
Będę ogromnie wdzieczna za odpowiedź, choć nie w temacie.

Odpowiedz

Oliwia Radlak Czerwiec 4, 2018 o 10:01

Anna, rzeczywiście, podmioty zajmujące się internetową sprzedażą wierzytelności nie powinny przetwarzać Twoich danych zawierających nazwę ulicy. Takie przetwarzanie jest niezgodne z prawem. W tym celu możesz żądać od podmiotu, który udostępnia Twoje dane częściowego ich usunięcia (art. 17 ust. 1 lit. d RODO).

Odpowiedz

Artur Czerwiec 5, 2018 o 09:12

Ponad 2 lata temu złożyłem skuteczny sprzeciw do nakazu zapłaty podnosząc zarzut przedawnienia długu wobec firmy która nabyła zobowiązanie od pierwotnego wierzyciela. Firma od nadal mnie “molestuje” pismami licząc pewnie na to, że przez przypadek uznam dług. Wpisała dług do BIG. Czy w związku z nowelą, a wierzytelność ma już ponad 6 lat, mogę zażądać od firmy wykreślenia mnie z BIG i z baz danych firmy?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Czerwiec 5, 2018 o 10:04

Arturze!
Upływ terminu przedawnienia nie oznacza, że dług znika czy przestaje istnieć.
Przedawnienie oznacza, że dług staje się zobowiązaniem naturalnym, a wierzyciel traci możliwość skorzystania z tzw. “przymusu państwowego” w dochodzeniu jego spłaty.

Przedawnionego roszczenia nie można uznać. (…) Roszczenie naturalne wskutek przedawnienia może zawsze stać się roszczeniem zupełnym w następstwie zrzeczenia się przez zobowiązanego korzystania z zarzutu przedawnienia.(…)

Wyrok Sądu Najwyższego- III CSK 208/11 z 16 lutego 2012 r.

Odpowiedz

Piotr Lipiec 20, 2018 o 08:28

Witam mam nadzieje że to dobre miejsce na zapytanie.Otrzymuje pisma od windykacji o zapłatę niezapłaconych mandatów z 2006 roku za przejazdy koleją z 2006roku.Otrzymałem pismo mówiące, że mam zapłacić okreśłoną kwotę podpartą nakazem zapłaty z 2006 roku.Odpisałem im że zgodnie z art.Art. 125. § 1. sprawa uległa przedawnieniu.Minęło 10 lat od nadania nakazu zapłaty.W odpowiedzi dostałem to:
Sąd nakazał Panu zapłatę na rzecz „Przewozy Regionalne” (dalej: Pierwotny Wierzyciel) kwotę 1339,81 zł
Ponadto wskazać należy, iż upływ terminu przedawnienia w przypadku nakazów zapłaty: NC 602/06, NC 1022/06, nie uchyla obowiązku zapłaty danego zobowiązania, a jedynie powoduje przekształcenie się zobowiązania cywilnego w zobowiązania niezupełne. Powyższe nie oznacza natomiast absolutnie powstania skutku w postaci wygaśnięcia takiego zobowiązania .
Z tego co rozumuje nie muszę tego płacić bo jest to zobowiązanie niezupełne! i windykacja nie może żądać ode mnie pieniędzy poprzez wytoczenie sprawy ponownie w sądzie.Dodatkowo wuindyk.napisała mi,ze ponownie wzywa mnie do zapłaty zobowiązania do 31.07.2018.CZY muszę to płacić czy ignorować pisma?

Odpowiedz

Rafał Rojek Wrzesień 6, 2018 o 09:44

Każde wszczęcie egzekucji przerywa bieg przedawnienia. Ma to taki skutek, że po umorzeniu postępowania egzekucyjnego z uwagi na bezskuteczność – przedawnienie biegnie na nowo. Są oczywiście wyjątki, ale jak w każdej sprawie zależy to od analizy konkretnego przypadku, np. w starszych egzekucjach na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego dochodzi do przerwania biegu przedawnienia, ale tylko wobec pierwotnego wierzyciela – banku. Firma windykacyjna, która nabyła później taką wierzytelność już nie może korzystać z takich “dobrodziejstw” wywołanych BTE. Istotne jest też w jaki sposób egzekucja została umorzona, jeśli nie z uwagi na bezskuteczność, a np. poprzez cofnięcie wniosku o egzekucję przez wierzyciela to taka sytuacja może niweczyć skutki uprzedniego przerwania biegu przedawnienia przez czynność wszczęcia egzekucji.

Niestety, jeśli obie egzekucje zostały umorzone z uwagi na bezskuteczność to bieg przedawnienia biegnie na nowo od ostatniego postanowienia o umorzeniu – tak jakby tego dnia dopiero został wydany wyrok/nakaz.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: