Emilia Marcinkowska

radca prawny, redaktorka serwisu

Jestem Radcą Prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i prowadzę własną Kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie upadłościowym, w tym w upadłościach konsumenckich.
[Więcej >>>]

Już niedługo nowy termin przedawnienia!

Emilia Marcinkowska01 czerwca 20189 komentarzy

O tym, że Prezydent podpisał tekst ustawy wprowadzającej zmiany wprowadzające m.in. przedawnienie z mocy prawa i nowy termin przedawnienia pisałem w poprzednim wpisie:

Koniec z dochodzeniem przedawnionych roszczeń!

Jednak przedawnienie z mocy prawa to nie jedyna zmiana jaka zostaje wprowadzona nową ustawą!

Nie mniej istotny jest fakt, że skróceniu ulega termin przedawnienia roszczeń przeciwko konsumentom. Dotychczas podstawowym okresem było 10 lat, ustawodawca skraca ten czas do lat 6.

„Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.”;

Co to oznacza dla konsumentów, których zobowiązania powstały przed wejściem w życie ustawy?

Art. 5. 1. Do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych stosuje się od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

2. Jeżeli zgodnie z ustawą zmienianą w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, termin przedawnienia jest krótszy niż według przepisów dotychczasowych, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Jeżeli jednak przedawnienie, którego bieg terminu rozpoczął się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nastąpiłoby przy uwzględnieniu dotychczasowego terminu przedawnienia wcześniej, to przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu.

Najłatwiej będzie wytłumaczyć to na przykładzie:

Jeżeli roszczenie powstało 29 lipca 2010 roku to ulegnie przedawnieniu 29 lipca 2020 roku zgodnie z dotychczasowymi regułami, jednak jeżeli zobowiązanie zaciągnięto 22 marca 2016 roku to nie ulegnie ono przedawnieniu po 10 lat tj. 22 marca 2026, ale już 31 grudnia 2024 roku. (bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.)

Ogólne zasady obliczania terminów znajdziecie tutaj!

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika 1 czerwca, 2018 o 13:39

A jak wygląda kwestia przerwania biegu przedawnienia? Nie umiem znaleźć nic na ten temat?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 1 czerwca, 2018 o 13:41
Monika 1 czerwca, 2018 o 13:41

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 1 czerwca, 2018 o 13:42

Nie ma za co 🙂
W razie kolejnych pytań służę pomocą!

Odpowiedz

Monika 1 czerwca, 2018 o 13:50

Czyli ta część przepisów pozostała bez zmian?

Monika 1 czerwca, 2018 o 13:52

Rozumiem, że kwestia przerwania biegu terminu przedawnienia w nowych przepisach pozostaje bez zmian?

Hodyka 6 czerwca, 2018 o 09:36

Nie rozumiem Pana wyjaśnienia. Prosze jaśniej:) jezeli bieg terminu przedawnienia 10-letniego rozpoczal sie 1 maja 2010 to znaczy ze po wejsciu w zycie nowelizacji przedawnienie juz nastąpiło czy tak?

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 6 czerwca, 2018 o 12:50

Zgodnie z nowelizacją nowy termin będzie obliczany od momentu wejścia „w życie” nowych przepisów. Oznacza to, że od tego dnia będziemy obliczać 6 lat. Na przykład jeżeli będzie to 20 lipca 2018 roku to od tego dnia będziemy obliczać 6 lat czyli przedawnienie nastąpi w 2024 roku. W tym przypadku jeżeli bieg przedawnienia rozpoczął się 1 maja 2010 roku, przedawnienie nastąpi według starych zasad czyli 1 maja 2020 roku.

Mówiąc jeszcze prościej, ustawodawca tak skonstruował przepisy przejściowe, że nowy 6 letni okres będzie dotyczył roszczeń z lat 2015-2018. W Twoim przypadku 'bardziej opłaca’ się obliczać przedawnienie zgodnie z poprzednimi regulacjami.

Odpowiedz

Mirosław Uziembło 1 czerwca, 2018 o 13:53

Dokładnie tak, ta kwestia pozostaje bez zmian:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Emilia Marcinkowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: