Rafał Rojek

radca prawny

Wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Doradza w zakresie prawa i postępowania cywilnego oraz gospodarczego. Specjalizuje się w obronie dłużników przed wierzycielami oraz niecelową egzekucją komorniczą.
[Więcej >>>]

Wolniejsza egzekucja z rachunku bankowego

Mirosław Uziembło06 lutego 20188 komentarzy

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Zmianie ma ulec m.in. egzekucja z rachunku bankowego.

Obecnie banki są zobowiązane do natychmiastowego przekazywania zajętej kwoty, co skutecznie ogranicza możliwości dłużnika do obrony, nawet w przypadkach gdy dług został już uregulowany lub roszczenie jest przedawnione. Z tego powodu egzekucja z rachunku bankowego jest najlepszym i najszybszym sposobem egzekucji.

W przyjętym projekcie, przewidziano 7-dniowy okres oczekiwania zanim bank przekaże środki na konto komornika lub innego organu. W tym czasie dłużnik będzie mógł wyjaśnić sprawę i m. in. pozbawić tytuł wykonawczy wykonalności.

Jednakże projektodawca wyłączył spod planowanych regulacji wierzytelności z tytułu alimentów lub renty. Należności z tych tytułów banki nadal będą przekazywać bezzwłocznie, a to ze względu na dobro dzieci i osób, którym przysługuje renta.

Dzięki tym działaniom egzekucja z rachunku bankowego nie będzie mniej skuteczna, ale na pewno odrobinę mniej uciążliwa.

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Andrzej Luty 6, 2018 o 16:48

Interesujący artykuł! Byle więcej takich 🙂

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Luty 16, 2018 o 13:56

Dziękuję!

Odpowiedz

Lech Luty 6, 2018 o 22:07

Pozbawić tytuł klauzuli w ciągu 7 dni? Hahahaha 😅

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Luty 16, 2018 o 13:57

Takie są założenia projektodawcy, jak to będzie wyglądało w praktyce? O tym przekonamy się gdy przepisy wejdą w życie.
Tutaj można przeczytać uzasadnienie do proponowanych zmian: Projekt

Odpowiedz

Jolanta Luty 9, 2018 o 21:59

Obawiam się że 7-dniowa zwłoka oznacza przede wszystkim dodatkowe możliwości mataczenia dla oszustów.

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Luty 16, 2018 o 13:54

Jolanto, w uzasadnieniu do projektu możemy również przeczytać o obawach twórców projektu co do chęci dłużnika do uchylenia się od egzekucji poprzez rozporządzenie środkami zgromadzonymi na zajętym rachunku. Stąd też w projekcie założono tak krótki termin zwłoki. Biorąc pod uwagę informowanie dłużnika o zajęciu poprzez operatora pocztowego – faktyczny termin na działanie będzie jeszcze krótszy.

Odpowiedz

Aleksander Luty 14, 2018 o 17:37

Panie Mecenasie, cóż za optymizm 🙂
Przecież w terminie 7 dni od dokonania zajęcia Sąd nawet nie zabezpieczy roszczenia o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, a co tu dopiero mówić o rzeczywistym pozbawieniu. Pomijam kwestię, że to 7 dni – jak mniemam – liczy się od daty doręczenia zajęcia bankowi. Zatem dłużnik może jeszcze nie wiedzieć w ogóle o toczącej się egzekucji, gdy termin ten upłynie.
pozdrawiam

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Luty 16, 2018 o 13:45

Aleksandrze, optymizm wyjęty wprost z uzasadnienia projektu ;). Projektodawca uzasadnia termin 7 dni faktem, iż pozwany informowany jest o zajęciu poprzez operatora pocztowego. Tak więc projektodawca by umożliwić pozwanemu np. wytoczenie powództwa opozycyjnego proponuje zastosowanie terminu opóźniającego przekazanie środków z rachunku. Z drugiej strony chcąc chronić wierzycieli przed nieuczciwymi dłużnikami stwierdza, że termin ten nie może być zbyt długi. I tak w projekcie widnieje termin wynoszący 7 dni. O tym czy w takim wymiarze pozostanie przekonamy się gdy przejdzie on przez sejmową drogę legislacyjną, być może posłowie również zauważą, że 7 dni to może być za krótki czas by cokolwiek zmienić. Tutaj link do projektu z uzasadnieniem: Projekt
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: