Rafał Rojek

radca prawny

Wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Doradza w zakresie prawa i postępowania cywilnego oraz gospodarczego. Specjalizuje się w obronie dłużników przed wierzycielami oraz niecelową egzekucją komorniczą.
[Więcej >>>]

Termin przedawnienia roszczeń krótszy prawie o połowę

Mirosław Uziembło13 lutego 20186 komentarzy

Nowe zasady obliczania terminu przedawnienia roszczeń.

Projekt, o którym pisałem w poprzednim poście wprowadza również zmiany dotyczące terminów przedawnienia roszczeń przysługujących przedsiębiorcom wobec konsumentów. Zmiany te ucieszą dłużników, ale nie wszystkie są dla nich tak do końca korzystne. Zacznijmy od początku.

Czym jest przedawnienie?

Przedawnienie – instytucja obecna w prawie od początków jego stanowienia. Głównym jej celem jest ochrona dłużnika przed wierzycielem, który nie dochodził swojego roszczenia przez określony czas. Brak działań ze strony wierzyciela prowadził do przedawnienia roszczeń, co nie oznacza jednak, że dług przestał istnieć. Z dniem upływu terminu przedawnienia dług staje się zobowiązaniem naturalnym, co oznacza, że w przypadku zgłoszenia się wierzyciela do dłużnika, może on skutecznie uchylić się od zobowiązania i podnosić zarzut przedawnienia w toku postępowania sądowego.

Jak było – jak będzie?

Dotychczas podstawowy termin przedawnienia, jeśli przepisy szczególne nie stanowiły inaczej, następował z upływem 10 lat.

Nowe regulacje skracają podstawowy termin przedawnienia roszczeń na zasadach ogólnych oraz tych stwierdzonych tytułem wykonawczym lub ugodą sądową z 10 do 6 lat. Zmusi to firmy zajmujące się windykacją do intensyfikacji działań, a także zwiększy ich czujność by tym terminom nie uchybić.

Zmiany w obliczaniu końca terminu przedawnienia.

Zmianie ulega również sposób obliczania końca terminu przedawnienia. W nowych przepisach przy wierzytelnościach przedawniających się w terminie dłuższym niż dwuletni, do przedawnienia będzie dochodzić nie w dniu odpowiadającym dniowi powstania zobowiązania lecz na koniec roku, w którym ten termin mija. Oznacza to tyle, że jeżeli przedawnienie zobowiązania dotychczas nastąpiłoby w lutym 2021, teraz nastąpi z końcem roku 2021.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta Podgórska Luty 18, 2018 o 09:43

Witam serdecznie. Bardzo proszę o kontakt e-mail. Potrzebuję pomocy mam dług mieszkania. Pilne mam czas do podpisania porozumienia do 21 02. Pozdrawiam Dziękuję

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Luty 18, 2018 o 19:23

Edyto, prosimy o opisanie swojej sytuacji poprzez formularz kontaktowy lub na e-mail kancelarii.

Odpowiedz

Ollan Luty 27, 2018 o 18:20

Tak co to się teraz dzieje i wyprawia.Jeden na drugiego,wszyscy teraz ręce umywaja.Dla kasy ludzie zrobia wszystko.W zakładach pracy prywatny folwark.Ale myślę że to już żeby wszystko się zmieniło.Dosc poniżania ludzi,robienia kawki przez ..dla pań.To ze ktoś ma wyższe stanowisko,uważa ze jest kims lepszym.Stanowisko nic nie znaczy,trzeba być człowiekiem.A najbardziej przewraca sie w głowie paniom,ktore,mysla ze sa super fajne.Ale powoli .Ten sie smieje kto sie śmieje ostatni.

Odpowiedz

Piotr Marzec 17, 2018 o 08:49

Witam,
Mam pytanie odnośnie terminy przedawnienia. Umowa pożyczki zawarta miedzy przedsiębiorcą, a konsumentem. W terminie zostaje złożone odstąpienie od umowy pożyczki.
Jaki termin przedawniania obowiązuje w takiej sytuacji? Nadal 3 lata?

Odpowiedz

Natalia Marzec 28, 2018 o 13:19

Moim zdaniem ta zmiana nie przyniesie nic dobrego. Może w pewnych biurokratycznych kwestiach to ma sens, niestety dla szarego kowalskiego to może się okazać gwoździkiem do trumny 😉

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 3, 2018 o 15:25

Sądzę, że zmiana z czasem wyjdzie na dobre. Polskie prawo nie jest idealne tak jak ci którzy rządzą tym państwem nie ma więc się co dziwić, że nie często wprowadzane jest coś przychylnego dla społeczeństwa. Bardzo dobry wpis, pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: