50 dni, 15 upadłości konsumenckich w Polsce

W sprawach związanych z upadłością konsumencką zapraszamy do kontaktu na e-mail: kontakt@twojalatarnia.pl oraz na strony: www.prawnikdlakonsumenta.pl oraz www.twojalatarnia.pl

 

Od 1 stycznia 2015 r. do wczoraj (czyli do 19 lutego 2015 r.) w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszono 15 upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że wcześniej przez kilka lat obowiązywania tej instytucji ogłoszono ich zaledwie kilkadziesiąt. Dwie z nich dotyczą osób, które prawdopodobnie pozostają w związku małżeńskim (to samo nazwisko, podobny wiek, prowadzenie sprawy pod wspólną sygnaturą oraz przez tego samego syndyka i sędziego komisarza na to wskazują). Najwięcej, bo aż 11 postanowień o upadłości konsumenckiej, ogłosił Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Naprawczych.

W ogłoszeniach podawane są dwie sygnatury. Repertorium o symbolu “GU” oznacza się sprawę o ogłoszenie upadłości, w tym również wniosków osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Sygnatura będzie wobec tego wyglądać następująco: X GU 1/15 (tak jest oznaczona pierwsza sprawa w X Wydziale w SR dla m.st. Warszawy). Natomiast w ogłoszeniu (choć nie zawsze) jest również podawana sygnatura, pod którą prowadzi się sprawy upadłościowe po ogłoszeniu upadłości, repertorium “GUp” (np. X GUp 1/15). Ponadto wnioski osób nieprowadzących działalności gospodarczej są dodatkowo oznaczana poprzez oznaczenie literowe “of” na lewym marginesie (co niekiedy uwidacznia się w sygnaturze- np. Sąd Rejonowy w Koszalinie, VII Wydział Gospodarczy swoją pierwszą sprawę w 2015 oznaczył VII GU 1/15 „of”).

Co będzie dalej? Zobaczymy. Tendencja jest wzrostowa. Początkowo ogłoszenia w MSiG pokazywały się pojedynczo, wczoraj zaś było ich aż 3, dotyczyły one w sumie osób. Jak na razie żadnego z postanowień o ogłoszeniu upadłości osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej nie wydał Sąd Rejonowy w Toruniu.

20150210_142558

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. […] mnie ostatnio temat upadłości konsumenckiej małżonków. Jak pisałam we wpisie „statystycznym”, sądy ogłosiły już kilkakrotnie w 2015 r. upadłość osób pozostających w związku […]

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *