Emilia Marcinkowska

aplikantka radcowska, redaktorka serwisu

Jestem aplikantem radcowskim przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i współpracuję z Kancelarią Radcy Prawnego Macieja Sokolnickiego, która zajmuje się m.in. upadłościami konsumenckimi
[Więcej >>>]

Przedawnione długi we wniosku o ogłoszenie upadłości

Emilia Marcinkowska22 kwietnia 2020Komentarze (0)

Jednym z podstawowych elementów wniosku o ogłoszenie upadłości jest spis wierzycieli. W spisie tym należy podać nazwę wierzyciela, adres, wysokość wierzytelności i termin zapłaty. Kluczową rolę w kontekście tematu dzisiejszego wpisu spełnia wskazanie terminu zapłaty. Często zdarza się bowiem tak, że długi, które ciążą na naszych barkach pochodzą z odległych czasów. Badając ich terminy wymagalności i historię dochodzenia uświadamiamy sobie, że są to długi przedawnione. W związku z tym, niejednokrotnie już pytano mnie, czy podawać przedawnione długi we wniosku o ogłoszenie upadłości? Jeśli tak, to jaki jest ich dalszy los w postępowaniu upadłościowym?

Przedawnienie – co to jest?

Znane powiedzenie mówi „Wieczne są diamenty – nie długi”. To właśnie sedno przedawnienia, o którym najwięcej stanowi się w kodeksie cywilnym. Najprościej ujmując to coś co pozwala na skuteczne uchylenie się od zapłaty długu po upływie przewidzianego w ustawie terminu. Nie ma tu mowy o całkowitym wygaśnięciu zadłużenia. Przybiera ono tylko nieco inną postać. Wierzyciel może bowiem nadal żądać od swojego dłużnika zapłaty, ale ten może użyć zarzutu przedawnienia by dzięki temu nie musieć spełniać tego żądania. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, roszczenia majątkowe przedawniają się z upływem 6 lat. Krótszy o połowę termin przewidziano dla świadczeń okresowych oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (3 lata).

Przedawnione długi we wniosku o ogłoszenie upadłości

W art. 491 (2) ust. 4 pkt 5 i 6 ustawodawca nie rozróżnił jakiego charakteru długi powinno umieścić się w spisie. Nie wskazał przede wszystkim czy mają to być długi dochodzone sądownie czy też nie. Choć na pewno znane jest mu pojęcie przedawnienia, nie wspomina również o tej kwestii. Już sama treść przepisu niejako nakazuje ujawnić w spisie przedawniony dług. Jest to także zasadne z uwagi na to, że przedawnienie długu nie oznacza jego całkowitego wygaśnięcia  Okoliczność, że zobowiązanie względem danego wierzyciela uległo przedawnieniu nie ma zatem żadnego znaczenia. Jest to taki sam dług jak wszystkie inne w spisie. 

Nie pomijaj !

Dlaczego to tak ważne? Nieujawnienie danego długu w spisie ani w toku postępowania może skutkować wątpliwościami co do zakresu oraz skuteczności umorzenia danego zobowiązania. Zobowiązań przedawnionych nie uwzględnia się w podziale środków z masy upadłości. Nie ujmuje się ich także w planie spłaty wierzycieli.

Sąd nie umorzy przecież takiego zobowiązania, o którym nie wiedział. A co jeśli wierzyciel pozwie Cię i nie podniesiesz zarzutu przedawnienia?

Widać zatem, że szczegółowe zbadanie swojego zadłużenia już na początku ma duże znaczenie dla dalszego postępowania. Tu sprawdza się zasada – lepiej więcej, niż mniej. Przedawnienie jest też ważnym pojęcie przy okazji innych rozważań dotyczących upadłości konsumenckiej.

 

Wszystkich czytelników mojego bloga zapraszam także do polubienia profilu na Facebooku Upadłość konsumencka w Toruniu – Fundacja Pomocy Twoja Latarnia oraz obserwowania profilu na Instagramie. Zwłaszcza na Instagramie codziennie znajdziecie krótkie informacje w formie Q&A na temat upadłości konsumenckiej. 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Sokolnicki w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: