Upadłość konsumencka w 2020 r.

upadłość konsumencka w 2020 r.

Statystyki są niepokojące. Zadłużenie i niewypłacalność powoli stają się znakiem naszych czasów. W długach toną już nie tylko duże czy małe przedsiębiorstwa, ale także osoby fizyczne. Upadłość konsumencka w 2020 r. raczej zyska na popularności.

Statystki upadłości konsumenckiej

W czerwcu 2019 roku zaległość polskich obywateli wynosiła już 76,65 mld złotych, co średnio na osobę dawało blisko 27 500 złotych! Gdy pętla długu na szyi zaciska się coraz bardziej z pomocą przychodzą przepisy Prawa Upadłościowego, a ściślej instytucja tzw. upadłości konsumenckiej, które dotyczą też niektórych przedsiębiorców.

Trzeba przyznać, że samo słowo „upadłość” lub co gorsza „upadły” wielu z nas przynosi negatywne skojarzenia. Stan taki zazwyczaj utożsamiamy z przegraną, fiaskiem, porażką.. Czy jednak w rzeczywistości tak jest? Każdy medal ma przecież dwie strony…a instytucja, o której będę opowiadać na tym blogu stanowi świetny tego przykład.

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to tak naprawdę potoczne określenie postępowania sądowego. W jego wyniku osoba fizyczna (statystyczny Jan Kowalski) może uzyskać pomoc w stopniowym wyjściu z zadłużenia lub nawet pozbyć się go. To jednak przede wszystkim szansa na doraźne zablokowanie toczących się przeciwko dłużnikowi postępowań egzekucyjnych i zatrzymanie narastania odsetek od już istniejących długów.

Aby rozpocząć procedurę należy złożyć w odpowiednim sądzie prawidłowo i dokładnie wypełniony wniosek. Wniosek ten jest dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i ma formę formularza. Nie trzeba mieć wielu długów czy wierzycieli – wystarczy jeden dług, ale taki który powoduje niewypłacalność – czyli trwałą niemożność spłacania.

Ważne jest też by szczegółowo opisać sytuacją finansową oraz życiową dłużnika i użyć dobrych argumentów, które przekonają sąd do wydania korzystnego dla niego postanowienia. Tak – to postępowanie kończy się wydaniem decyzji, która ma formę postanowienia. Sąd ogłasza nim upadłość, a więc uwzględnia złożony wniosek. Sąd może go też oddalić, stwierdzając, że dłużnik nie zasługuje na dobrodziejstwo tej instytucji.

Co po upadłości konsumenckiej?

Samo ogłoszenie upadłości to jednak nie wszystko. Na drodze do wolności staje jeszcze syndyk, czyli specjalista, który od chwili ogłoszenia upadłości będzie zarządzał majątkiem dłużnika. Syndyk ustali kto jest wierzycielem, jakie ma długi, jaka jest ich wysokość, jaki majątek posiada i jakiej jest on wartości. Wszystko to będzie robił, by w jak największym zakresie spłacić zadłużenie, a tym samym pomóc stanąć dłużnikowi na nogi.

Brzmi prosto? Nie do końca jednak tak jest. Postępowanie upadłościowe jest procesem wieloetapowym. Za każdym razem i już od początku wymaga ono indywidualnego oraz wnikliwego podejścia.

Upadłość konsumencka w 2020 r.

Od początku 2020 r. zmianie uległo sporo przepisów postępowania upadłościowego. Dotyczy to także upadłości konsumenckiej. Właśnie temu poświęcony będzie ten blog.

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły
spadek w upadłości

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *