Wezwanie wierzyciela do ograniczenia egzekucji

Jakiś czas temu pisałem na blogu o tym jak ustalić, czy wierzyciel egzekwuje od Ciebie przedawnione odsetki. Masz więc stary dług. Należność główna nie jest przedawniona, bo wierzyciel prowadził już wcześniej postępowania egzekucyjne. Sprawdź, czy czasem od umorzenia ostatniej egzekucji do chwili ponownego skierowania sprawy do komornika nie minęły ponad trzy lata.

Jeśli tak było, wyślij listem poleconym wezwanie do wierzyciela z żądaniem ograniczenia egzekucji o kwotę przedawnionych odsetek. Jeśli to możliwe postaraj się wskazać konkretne daty potwierdzające fakt ich przedawnienia. Datę postanowienia wydanego przez komornika o umorzeniu poprzedniego postępowania egzekucyjnego (oraz datę jego prawomocności). A następnie datę wszczęcia obecnej egzekucji, prowadzonej na podstawie tego samego nakazu zapłaty.

Wskaż wierzycielowi, że może żądać egzekucji jedynie tych odsetek, które się nie przedawniły, czyli tylko za okres trzech lat wstecz od dnia wszczęcia aktualnie prowadzonego postępowania przez komornika.

A czym możesz „zagrozić” wierzycielowi, jeśli nie ograniczy egzekucji w czasie, który mu wyznaczyłeś? W wezwaniu musisz napisać, że jeśli wierzyciel nie dochowa terminu – Ty skierujesz sprawę do sądu. A konkretnie złożysz tzw. powództwo opozycyjne (przeciwegzekucyjne), o którym mowa w art. 840 § 1 pkt 2 Kodeksu postepowania cywilnego:

Art. 840 K.p.c.
§ 1. Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli:
2) po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie

W większości przypadków takie wezwanie powinno okazać się skuteczne, ponieważ wierzyciel nie będzie chciał narażać się na ponoszenie dodatkowych kosztów sądowych związanych z powództwem o ograniczenie egzekucji.

przyklad

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły

44 Komentarze do tego wpisu post

 1. łukasz pisze:

  dlaczego odsetek nie można żądać aż za okres od 2000 roku? egzekucje wszczynane w 2001, 2003, 2006 i 2009 nie przerwały biegu przedawnienia co do odsetek?

  • Rafał Rojek pisze:

   tamte egzekucje przerwały bieg przedawnienia, ale on od razu po każdym umorzeniu egzekucji przedawnienie rozpoczyna swój bieg na nowo, a między przedostatnią, a ostatnią egzekucją minęło więcej niż trzy lata.

   • Gostek pisze:

    Witam,
    Na jakiej podstawie prawnej lub orzeczeniu opiera Pan swoje twierdzenie, że odsetki ulegają przedawnieniu po trzech latach?
    Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2011 r.,I CSK 161/10, z którego wynika, że od dłużnika oprócz należności głównej należeć się będą także odsetki za cały czas zwłoki w jej zapłacie.

    Takie jest stanowisko S.N, więc nie wiem na czym Pan opiera swoje twiredzenie, że odsetki ulegają przedawnieniu po trzech latack?

    • Rafał Rojek pisze:

     Przyznam, że wyrok, który Pan wskazuje jest bardzo odosobnionym poglądem, niespotykanym w praktyce. Jeśli szuka Pan odmiennego stanowiska to znajdzie je Pan w każdym innym orzeczeniu opartym o art. 118 K.c. (III CZP 141/94, III CZP 42/04, itp.)

     Roszczenie o odsetki, jako roszczenie o świadczenie okresowe staje się wymagalne osobno w każdym dniu opóźnienia i w związku z tym przedawnia się osobno za każdy dzień opóźnienia. Wierzyciel z pewnością nie musi czekać na zapłatę należności głównej, żeby roszczenie o odsetki stało się wymagalne.

 2. Al pisze:

  Witam mam pytanie odnośnie przerwania biegu przedawnienia. Mój maz w 2000 roku wziął kredyt na zakup samochodu. Kredyt na 8 lat . W 2004 roku po stracie pracy zaprzestał spłacać kredyt i oddał do banku przedmiot kredytowania czyli samochód. Od momentu zwrotu samochodu do momentu jego sprzedaży naliczano odsetki karne. Bank sprzedał wierzytelność firmie windykacyjnej, która w 2008 roku uzyskała wyrok zasądzający zwrot pozostałej kwoty kredytu. Obecnie maź spłaca komornika. Moje pytanie brzmi – od kiedy do kiedy odsetki powinny sie przedawnić, czy rata wpłacona przeze mnie nie przez mężaw 2007 roku przerwała bieg przedawnienia, co możemy w tej sprawie zrobic wg mnie odsetki przedawnione tez sa wliczone i egzekwowane

 3. Dobry artykuł. Dziękuję za dzielenie się.

 4. Anna pisze:

  Witam serdecznie. Na wstępie chcę bardzo podziękowac za pomoc w postaci bloga prwadzonego przez Pana w kwestiach tak bardzo trudnych w dzisieszych czasach.
  Sama mam dwa problemy i bardzo prosze o rozjaśnienie mi w głowie. Narazieo jednym.
  Dług, nie przedawniony, otrzymałam w okolicach maja 2015 pozew i nakaz upominawczy. Nie złozylam nic-z powodu wieloletniej bezsilności w spalacaniu zaległości porozwodowych- jako majaca umowe o pracę. kilka dni temu , juz bardziej poukładana – dowiedzialam się , ze : w pozwie jest dług wyliczony na dzień 30.11.2014 wraz z wysokimi odsetkami i jeszcze jakimis karnymi dodatkowo, ale sygn akt 2015- został złozony w Sadzie dopiero pod koniec lutego 2015, nakaz wydany 23.03.2015r.
  w grudniu 2014, w styczniu oraz na poczatku lutego 2015 spłaciłam – nie wiedzac o żadnych ruchach sądowych – kwotę ponad 10 tys – czyli połowe prawie -co nie jest absolutnie uwzględnione w nakazie zapłaty.
  Czy mam szanse na przywrocenie terminu i sprzeciw od tej kwoty? Uważam to za nieuczciwe -naciąganie mnie na wysokie odsetki oraz koszty dodatkowe.
  Bardzo prosze o odpowiedź, bo nie wiem , co robic dalej .
  Dziękuję i pozdrawiam

  • Rafał Rojek pisze:

   Witam,

   raczej nie ma podstaw do przywrócenia terminu. Świadomie zrezygnowała Pani z wniesienia sprzeciwu – ciężko będzie udowodnić, że nie miała Pani możliwości napisania sprzeciwu w terminie. Jednak wierzyciel nie może od Pani dochodzić tej zapłaconej kwoty, nawet jeśli dysponuje prawomocnym nakazem zapłaty, który nie uwzględnia spłaty. Jeśli wierzyciel skieruje sprawę do egzekucji, przysługuje Pani prawo do żądania pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w części – a to na podstawie art. 840 K.p.c. § 1 pkt 2: “… a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie”

   • Anna pisze:

    Witam serdecznie .
    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂
    I za ta fantastyczną stronę .. Naprawdę pomaga Pan wspaniale wielu ludziom .
    Pozdrawiam Pana oraz zespół najcieplej :*

 5. Darek pisze:

  Witam,
  bardzo fajny blog, wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.
  Ja mam, jeżeli można, małe pytanko, odnośnie powództwa przeciwegzekucyjnego-czy dobrze myślę:)
  Jeżeli był bte,bank sprzedał wierzytelność i wniósł o umorzenie egzekucji, ale skoro dług nie jest w całości wyegzekwowany, to tytuł wykonawczy zostanie mu zwrócony (i teoretycznie może mi kiedyś wszcząć egz.). Chcę więc wnieść ten pozew opozycyjny, ale tu mam pytanie- do jakiego sądu? jak interpretować art. 843 kpc. Czy jeżeli post.egz. jest prawomocnie umorzone, to pozew składać w sądzie, w którego okręgu prowadzona była egzekucja?

  • Rafał Rojek pisze:

   Przeważnie powództwo to wnosi się w trakcie prowadzenia egzekucji – wtedy nie ma problemu – sąd właściwy dla siedziby komornika. Jeśli zaś nie ma egzekucji to mają zastosowanie zasady ogólne dot. właściwości miejscowej – art. 27 i następne K.p.c., czyli w tym przypadku prawdopodobnie będzie to sąd właściwy dla miejsca siedziby wierzyciela.

   • Darek pisze:

    Dziękuję. Nie dodałem wcześniej, że toczy się jeszcze egzekucja -ale tylko w zakresie kosztów komorniczych (natomiast w zakresie należności wierzyciela już umorzona) – czy to coś zmienia pod kątem właściwości sądu?
    Przepraszam za nachalność, ale bardzo proszę o podanie, czy dobrze myślę, że wartość przedmiotu sporu przy powództwie opozycyjnym stanowi tylko należnośc główna (i nie dodawać do niej odsetek, które komornik wyliczał w oparciu o tytuł wykonawczy?). Pozdrawiam.

 6. Magda pisze:

  Witam, znajoma ma dług telefoniczny od 1999 roku. Kwota odsetek przewyższa należność główną. Co pięć lat jest wszczęcie egzekucji komorniczej po czym jest ona umarzana i tak do dnia dzisiejszego.
  Proszę o informację czy w tym przypadku można się starać o ograniczenie wierzytelności o odsetki za okres od 1999r.-2010r?

  • Rafał Rojek pisze:

   Witam, jeśli między egzekucjami były dłuższe przerwy niż 3 lata, z pewnością znaczna część tych odsetek jest już przedawniona. Tak jak we wpisie należy wezwać wierzyciela do ograniczenia egzekucji o przedawnione odsetki i żądać stosunkowego obniżenia opłat komorniczych.

 7. Anna pisze:

  Witam ponownie , wczesniej , 20 wrzesnia pytałam o mozliwośc sprzeciwu od nakazu zapłaty. Obecnie otrzymałam wezwanie od komornika na pełna kwotę ,klauzula nadana 21 wrzesnia 2015 przez referendarza. Kwota ogromna , ogromne koszty komornicze, egzekucyjne itd. Jest to najprawdopodobniej złosliwe posunięcie ze strony windykacji , gdyż rozmawiałam z Pania , która sie tym zajmuje . w sierpniu 2015 zlożyłam do gminy chęc rozłożenia na razty zadłużenia i według ustawy o umorzeniu zaległości mam do tego prawo . Zlozyłam to do gminy , wezwano mnie tam i kazano jechac do GGKO i tam zlozyc , aby były wszystkie wyliczenia . zlożyłam to u nich 4 wrzesnia , po tygodniu dzwoniłam , aby sie dowiedziec, Pani była bardzo niemiła , jak powiedziałam jej ze nie maja prawa zadac ode mnie takiej duzej kwoty, gdyz ona w wiekszości została juz spałacona i ze adwokat złozył to po trezch miesiącach od momentu otrzymania tego od nich , pani poinformowała mnie niemiło , ze to sprawa kancelarii. i zaraz po tej rozmowie załatwiono klauzulę. Skutkuje to tym ,że obecnie koszty przewyższaja zadłużenie . pomimo tego , ze od roku płace regularnie wzystkie opłaty , otrzymałam ostatnio pismo , ze zalegam za ten rok ponad 4,5 tys, Wkurzylam sie strasznie i napisałam pismo do nich i dourzedu gminy , wysyłajac im wszystkie przelewy wpłat od sierpnia 2014 roku.
  Wiem ze musze napisac do sadu ( tu gdzie komornik ? ) o uchylenieklauzuli , ale chciałabym tez aby zwrócono uwage na to , ze przez nieudolonośc pracowników i kancelarii w tej chwili zostałam narzazona na ogromne kosty dodatkowe , co jest po prostu nieluddzkie , biorac pod uwage ze obecnie place regularnie czynsz i nawet ponad. ale oni licza mi coraz większe odsetki i teraz jeszcze te koszty. dostalam tak: głowna -23 366.62
  odsetki do 16.10 1594,01
  koszty procesu 2475,00
  zastepstwo w egzekuzji 600,00
  opłata egzekucyjna 4.215,24
  opłaty stałe 66,17
  VAT 984,73
  wydatki gotwkowe 150,88

 8. Anna pisze:

  Bardzo prosze o odpowiedz , co powinnam zrobic w tej sprawie. serdecznie pozdrawiam

 9. Sebastian pisze:

  Witam, Tym razem sprawa która nawet w oczach komornika jest oczywista, tak mnie zapewnia,,, jednak???….
  W związku z przekroczeniem kwoty wolnej od zajęcia 12 września br bank zabokował do podjęcia kwotę 494 zł (dodam że samo zajęcie dotyczyło mojej żony, i do niej należy rachunek, ja swojego nie miałem więc korzystałem z żony) . Za radą banku skontaktowałiśmy się pisemnie z komornikiem o umożliwienie mi dostępu do tej kwoty z uwagi na cięzką sytuację… Szef kolejne pensje zgodził mi się wypłacać gotówką. Komornik zgodził się na ograniczenie zajęcia i przesłał w dniu 30 września do banku pismo o nie blokowanie wpływów z wynagrodzenia z pensji męża. Ponieważ nadal bank nie zwalniał tej kwoty, po kjilkunastu interwencjach poinformował mnie że interpretacja pisma jest taka że nie mają blokować wpływów z wynagrodzenia które nastąpią po dacie wystawienia pisma czyli po 30 września i na podstawie tego pisma zablokowanej kwoty 12 września nie odbokiją. Skontaktowałem się mailowo z komornikiem przedstawiając ich stanowisko, i w odpowiedzi otrzymałem , tu cytat :” (…) iż ograniczenie zajęcia wyłacza spod egzekucji wszystkie środki wpływające na rachunek bankowy od wymienionej w piśmie firmyniezależnie kiedy wpłynęły. (…)”
  Bank korespondencji mailowej nie przyjmuje jako wiążacej, a na dyspozycję słowną podtrzymał swoją interpretację…. I co w takie sytuacji zrobić>??? Zarówno w piśmie komornika jak i bankowej interpretacji nie ma powołania się na żadną podstawę prawną, a zasypywany jestem z obu stron na zasadzie jedni swoje , drudzy swoje)> panb komornik i tak mi już pomógł sporo godząc się zwolnić te środki i jak mniema znajomością prawa uznał takie pismo za zasadne co do odblokowania środków sprzed daty wystaiwnia pisma . Mocuję się z tym 2 miesiąc i naprawdę nie mogę w banku wymóc ani na jakiej podstawie tak a nie inaczej interpretują pismo, zresztą jeszcze na mądrgoi konsultanta tam nie trafiłem, a każda kolejna dyspozycja ma tam zawsze charaktr pisanej od nowa i osoba rozpatrująca ją nie ma wglądu do historii poprzednich dyspozycji w których sprawę jano przedstawiałem… Już mi chyba tylko sprawę oddać sądowi pod osądzenie… Chodzi o “marne” 500 na które ja jednak czekam jak na zbawienie…. ale nie wiem co zrobić… Bank nie wyraża ochoty na samodzielną korepsondencję wyjaśniającą z komprnikiem…. I KONIEC!!!!! ,…. a choć wertuję internet od kilku dni z taką sprawą się nie spotkałem, wiec albo to jest oczywiste ze powinno zadziałać wstecz, albo sprawa jest naprawdę wyjątkowa….

 10. kama pisze:

  Witam.otrzymalam od komornika tytul wykonawczy naleznos glowna i odsetki.dlug z 2003 roku.firma w sadzie otrzymala klauzule wykonalnosci w 2010r.teraz czyli 2015 podala do komornika. Czy odsetki sie przedawnily?i za jaki okres.gdzie pisac?

  • Rafał Rojek pisze:

   Witam, jeśli trzy lata przed wszczęciem egzekucji w 2015, wierzyciel nie prowadził innego postępowania egzekucyjnego, to moe Pani żądać od wierzyciela ograniczenia egzekucji o odsetki za okres od dnia ich naliczania (2003 r.? lub wcześniej – zależy od treści tytułu) do 2012 r.

   Pomocne w wyliczeniu tej kwoty mogą być kalkulatory odsetek ustawowych jakie można znaleźć w Internecie

 11. kama pisze:

  Kilka miesiecy temu wszczeto tez postepowanie a le dalej nie jest zakonczone.czy moge jeszcze napisac do wierzyciela o przeadawnienie odsetek?od poprzedniej egzekucji minelo wiecej niz 3lata

 12. Rafał pisze:

  Mam taką ową sprawę. Miałem egzekucje komorniczą w 2011 r. . gdzie sprawa została umorzona na podstawie art.820 kpc po spłaceniu kwoty 5687,42 plus kosztów egzekucji 754,26. Przed umorzeniem sprawy wpłaciłem wierzycielowi 1500 . Nie byłem o niczym informowany do 14.01.2016.R przyszło mi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji od odsetek na mocy wyroku z dnia 03.07.2015 R. Czy komornik i wierzyciel może liczyć odsetki od odsetek. A NATO wczoraj przyszło mi pismo o zajęciu rachunku bankowe i jest tam różnica odsetek ustawowych bo na pierwszym piśmie od komornika było 0,07 zł a na zajęciu bankowym jest już 0,11 zł. Zajmuje mi już polowe płacy

 13. Grzegorz pisze:

  Witam.
  A jak wygląda sytuacja z przedawnieniem ściągalności odsetek w takiej sprawie:

  Wyrok zaoczny ogłoszony w m-cu 11/2012 , wniosek o klauzulę wyk. złożony w 12/2015.
  Czy wniosek egzekucyjny (złożony w 02/2016) może obejmować odsetki czy też mam wystąpić do wierzyciela z wezwaniem o którym mowa w tym artykule ?

  Z góry dziękuje za pomoc.

 14. Wojtek pisze:

  Witam
  Jedna z firm uzyskała wyrok w 1999 roku w między czasie doszło do przejęcia tej firmy .Firma ta dopiero załatwiła sobie tytuł wykonawczy w październiku 2015 .Moje pytanie brzmi od kiedy powinny być liczone odsetki czy od otrzymania tytułu wykonawczego czy 3 lata wstecz .Z góry dziękuje za odpowiedź i pomoc.

 15. Anna pisze:

  Witam. Jak należy poinformować komornika o tym, że dłużnik wpłacił mi pieniądze bezpośrednio?
  Chodzi o alimenty, dłużnik ma zaległe alimenty i bieżące, wpłacił tylko małą cześć. Co należy wpisać na wniosku do komornika?

 16. Paulina pisze:

  Witam,mialam wziety kredyt w 2008 roku,nie splacilam go z powodów osobistych.w 2015 przyszlo mi pismo od komornika o wszczęciu egzekucji i zajecie wynagrodzenia za pracę na wniosek banku. Zabieral mi kolosalne sumy ok 1000 zl miesiecznie. W tym roku w styczniu bank sprzedal moj dlug funduszowi a dokladnie firmie Ultimo.doszlam z tą firma do ugody na korzystnych warunkach.Myślałam wkoncu ze mam spokoj asz do dnia 9.05 gdy otrzymalam pismo od komornika o zajeciu wynaagrodzenia za prace i okazallo sie po wielu moichtelefonach do komornika ze poprzedni bank nie poinformowal go o sprzedazy dlugu i nie umorzyl postepowania,czyli sprzedal dlug wraz z komornikiemm. Firma ultimo przeslala do komornika dokumenty cesji lecz on oznajmil ze nie umorzy egzekucji i ze firma ultimo ma uzyskac kauzulu wykonalności tylko ze ultimo nie chce tego zalatwiac przez sad gdyz jest zawarta ugoda i splacam a co najleprze bank nie przeslal jeszcze wszystkich dokumentow mojoj sprawy do nowego wierzyciela, sama poinformowalam obecnego wierzyciela o tym ze mialam komornika wczesnie. Prosze o pomoc co moge zrobic? Czy napisac pismo do banku i wezwac ich do umorzenia egzekucji? Tylko jak to sformuowac takie pismo , i czy napisac im ze wniose do sadu pozew przeciwegzekucyjny jesli nie podejma zadnych krokow w tej sprawie? Prosze niech mi ktos pomoze mam wrazenie ze to komornik nie dziala zgodnie z prawem a bank nie dopelnil wszystkich formalnosci

  • Rafał Rojek pisze:

   Witam, jeśli stara egzekucja jest nadal prowadzona (pomimo cesji) to powinna Pani wezwać bank do złożenia wniosku do komornika o jej umorzenie pod rygorem wytoczenia powództwa przeciwegzekucyjnego. Proszę po prostu wskazać, że skoro dokonali sprzedaży wierzytelności nie są juz wierzycielem i narażają Panią na dalsze koszty związane z niecelowym postępowaniem + wyznaczyć im na to krótki, np. 3 dniowy termin.

   • Paulina pisze:

    Witam, bardzo dziękuję za odpowiedz, bede zaraz pisac takie pismo i jutro z samego rana wysle, bardzo dziekuje

   • Paulina pisze:

    Chcialam sie jeszcze poradzic w jednej kwesti, czy jak podpisalam ugode na raty po 700 zl, wplacilam dopiero trzy raty gdzyz ta umowa jest od marca b.r. to czy moge wyslac pismo czy cokolwiek do tej firmy o to by jednak zmniejszyc te raty na 500 zl? Strasznie odczuwam ta splate na wyplacie a sama wychowuje synka i utrzymujemy sie tylko z pensji, nie mam alimentow,czy jest wogole jaka kolwiek mozliwosc?

   • Paulina pisze:

    Witam, tak jak mi Pan poradzil, wyslalam pismo do banku z wezwaniem do umorzenia egzekucji, lecz gdy wczoraj bylam w banku, , dowiedzialam sie od nich ze nie mogą umorzyc egzekucji gdyz nie są już wierzycielami, wyslali do komornika informacje o sprzedaży dlugu i tyle, a komornik pewnie bedzie dalej robił swoje, i czytałam w internecie ze w takim wypadku komornik działa nie zgodnie z prawem gdy znowu zabierze mi z pensji,, prosze o pomoc czy powinnam wyslac pismo jakieś do komornika? Jest mozliwosc jakos to rozwiazac? Sama wychowuje synka i nie stac mnie na pomoc odplatna prawnika , , , z góry Dziekuje za jaka kolwiek odpowiedz

 17. sylwia pisze:

  witam,
  do umorzonego postępowania egzekucyjnego otrzymałam dzisiaj (od innego komornika) informację że np art,814 kpc będzie próbował zająć nieruchomość bądź przeszukać mieszkanie. Od umorzenia poprzedniego komorniczego minął rok 5 m-cy 2 dni. Szokuje mnie, że dochodzi się w koło tej samej należności zmieniając tylko komornika!! co w tej sytuacji???

 18. Beata pisze:

  Kredyt odnawialny męża w koncie w 2000r i poręczenie wekslowe żony. Potem długo by pisać ale ogólnie Kłopoty i sprzedaż likwidacyjna firmy i długi, ale tylko dotyczące męża. Niestety potem Nakaz Zapłaty w postępowaniu Nakazowym z 16 maja 2003r uprawomocniony Tytułem Wykonawczym z dnia 14-05-2005r wydany do solidarnej zapłaty małżonkom! W 2007 roku rozwód bez orzekania o winie i bez podziału majątku (brak). Egzekucja wszczęta dużo potem bo dopiero 03-03-2011 roku tylko do jednego z małżonków-męża (renta inwalidzka) i umorzona 24-06-2013. Teraz dowiedziałam się przez przypadek bo nie mamy w ogóle kontaktu, że już 18-06-2016 r. odebrał kolejne wszczęcie egzekucji! Tym razem na dokumentach, które otrzymał wraz z Wezwaniem jest informacja, że egzekucja jest też skierowana do mnie na podstawie na nowo nadanej w dniu 14-03-2015 Klauzuli Wykonalności! Nie dotarła jeszcze do mnie bo po rozwodzie mam inny adres zamieszkania! Czy to roszczenie nie przedawniło się już w stosunku do mnie się z Nakazu zapłaty w związku, że faktem,że od chwili jego wydania po dzień dzisiejszy nie otrzymałam (tylko dziś słownie od męża) minęło ponad 13 lat? Bieg przedawnienia rozumiem, że dla męża został zachowany bo do niego była skierowana egzekucja, ale do mnie to chyba już się przedawnił??? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź bo sama nie wiem co powinnam teraz zrobić i czy tu w najgorszym dla mnie przypadku nie powinno się też ograniczyć egzekucji do sumy wekslowej??

 19. Ewelina pisze:

  Witam,
  mój tata posiada problem i nie wie bardzo jak z niego wybrnąć. Posiada swoją działalność. Wszystkie sprzęty oraz dom jest zajęty. Ponad rok temu wziął pożyczkę prywatną w wysokości 100 tys zł i ją cały czas stopniowo bo po 3-4 tys miesięcznie spłaca. Mimo to w ostatnich dniach dostał informację że w ciągu 7 dni nastąpi egzekucja( wyprowadzka z mieszkania) . Czy w tej sytuacji jest jeszcze jakiś ratunek? Dodam że nie ma żadnych ruchomości na które mógłby dokonać zastawu

 20. Agnieszka pisze:

  Nurtuje mnie, czy spotkał się Pan z taką sytuacją i co sądzi o tym, gdy komornik ponad wniosek wierzyciela wzywa do zapłaty i egzekwuje odsetki za okres przekraczający trzy lata wstecz, oczywiście mam na myśli sytuację, gdy od poprzedniej egzekucji też minęło ponad trzy lata. Jak przeciwdziałać takim nieuczicywm praktykom komornika? Powództwo przeciwegzekucyjne nie wydaje się dobrym środkiem w takim wypadku, bo jest skierowane przeciwko wierzycielowi, który może oświadczyć, zgodnie z prawdą, że on nie żądał od komornika egzekucji przedawnionych odstetek, więc w imię czego ma przegrać i ponieść koszty sprawy z art. 840 Kpc.

 21. Dawid pisze:

  W dniu 25.06.2009 był brany kredyt w PKO BP S.A. nie został spłacony. W dniu 28.09.2011 zadłużenie zostało sprzedane Prokurze NS FIZ .W 2012-10-26 dostałem nakaz zapłaty z e-sądu (8900+ koszty) sprawy były regularnie kierowane do komornika mniej więcej co rok należność urosła do 16900zl z czego się dowiedziałem dzwoniąc do kruka. Czy możecie mi coś doradzić co z tym zrobić.

 22. Piotr pisze:

  Witam
  Panie Rafale może Pan podpowiedzieć czy koszty wcześniejszych egzekucji komorniczych itp również jak odsetki przedawniają się po 3 latach ??
  Pozdrawiam i bardzo dziękuję za pana pracę no profit
  z wdzięcznością
  Piotr

 23. Piotr pisze:

  I jeszcze jedno.
  Czy jest jakakolwiek możliwość zaskarżenia wysokości naliczonych przez komornika należności za czynności egzekucyjne. Komornik naliczał swe koszty od kwoty z przedawnionymi odsetkami a to robi znaczną różnicę.
  Bardzo proszę o odpowiedź na to i powyższe pytanie
  Piotr

 24. bogdan pisze:

  bardzo wyczerpująca odpowiedz dziękuję pozdrawiam.

 25. Agnieszka pisze:

  itam serdecznie
  Mam prośbę gdyż nie wiem co mam robić w 14-11-2007 Sąd wydał nakaz zapłaty Za nie spłacony kredyt w 2012-01-11 zaopatrzył w klauzule wykonalności przez firmę windykacyjną W 02- 2012 prowadzona była egzekucja komornicza bezskuteczna W 2015 -09-24 prowadzona została u innego komornika egzekucja gdzie została wyegzekwowana ode mnie kwota 4200 na poczet zadłużenia które wynosiło w dniu egzekucji na wezwaniu 3906 należność główna, odsetki na dzień 24-09-2015 – 1999, koszta około 1000. W lutym 2017 Komornik umorzył postępowanie a ultimo przysłało mi w dniu 15 -03-2017 pismo że mam nadal do spłaty 3906 należności głównej i 1300 odsetek godzą się na raty pod warunkiem że wpłacę do 29 kwietnia 2017 1300 zł Bardzo proszę o pomoc co mam dalej robić pomimo wpłaty 4200 dług jest taki sam.

 26. krzysztof pisze:

  Witam ja mam trochę skomplikowaną sprawę mam dług z 1999 rok miałem wezwanie do komornika po czym komornik umorzył postępowanie z braku ściągalności,przez ok 9 lat wierzyciel nie dawał znaku życia po czym wszczoł postępowanie komornicze też bez skutku. Później przysyłał co rok wezwanie po czym umarzał postępowanie.Na każdym wezwaniu do zapłaty były inne kwoty kwota główna to 3200 zł a w wezwaniach do zapłaty przebijały się kwoty 16,15,17 a nawet 20 tysięcy złotych.Czy jest możliwość anulowania jakiś odsetek? Pozdrawiam.Krzysiek.

 27. lucyna pisze:

  dziekuje za wszelka pomoc,to co przeczytalam na blogu na temat Pana profesjonalizmu to naprawde 100%,jeszcze raz dziekuje

 28. Emilia pisze:

  Witam i proszę o informację. Chciałabym napisać pismo do wierzyciela pismo z żądaniem ograniczenia egzekucji o kwotę przedawnionych odsetek (pierwsza sprawa komornicza 2017r) za jaki okres wierzyciel może żądać spłaty odsetk do 2013r? Czy o 3 lata wstecz od 2017 czyli do 2014?
  będę wdzięczna za informację

 29. Paweł pisze:

  Witam, a co jak komornik pobrał z konta należność z odsetkami również tymi przeterminowanymi i wypłacił już wierzycielowi?

 30. Paweł pisze:

  Witam, a co jak komornik pobrał z konta należność z odsetkami również tymi przeterminowanymi i wypłacił już wierzycielowi?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *