Emilia Marcinkowska

aplikantka radcowska, redaktorka serwisu

Jestem aplikantem radcowskim przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i współpracuję z Kancelarią Radcy Prawnego Macieja Sokolnickiego, która zajmuje się m.in. upadłościami konsumenckimi
[Więcej >>>]

Zmiana

Emilia Marcinkowska05 marca 2021Komentarze (0)

Mija 6 lat od wprowadzenia instytucji upadłości konsumenckiej w Polsce.To sporo czasu.

Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być, w życiu pewnym,to zmiana. (…) – napisała Trudi Canavan w “Kapłanka w bieli”. Dzisiejszy wpis jest jednocześnie zapowiedzią i podsumowaniem zmian, które dokonały się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na blogu, a w ostatnim roku w upadłości konsumenckiej.

Pamiętacie gdy w styczniu zeszłego roku dodałam tu pierwszy wpis. Informowałam w nim o dużej i dobrej zmianie w przepisach Prawa Upadłościowego. Czytaliście, że “upadłość konsumencka w 2020 r. raczej zyska na popularności.” I zyskała…

Jak zmiana to statystyka

W samym grudniu 2020 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano 1809 ogłoszeń o upadłości osób fizycznych. W całym IV kwartale 2020 r. takich ogłoszeń było 5055 – tj. o ponad tysiąc więcej niż w rekordowym pod tym względem III kw. 2020 r. Cały 2020 rok zamknął się wynikiem 13 tys. bankructw konsumenckich. To o 64 % wyższy wynik niż w poprzednim roku. Już tylko do 31 stycznia 2021 r. opublikowano 1 505 ogłoszeń, które dotyczyły upadłości konsumenckiej.

Dobra zmiana?

Rosnąca popularność upadłości konsumenckiej zmusiła mnie również do wprowadzenia zmian na blogu. Możecie już zauważyć, że zyskał nową szatę graficzną, nowe odnośniki… ale przede wszystkim nowego właściciela. Od marca blog działa pod skrzydłami Radcy Prawnego Macieja Sokolnickiego – mojego patrona i nauczyciela. Będziemy dzielić się z Wami wiedzą i naszym doświadczeniem. Mamy też nadzieję przygotowywać coś, co będzie wsparciem dla naszych kolegów i koleżanek w zawodzie.

Autor pozostał ten sam…z wyjątkami. Moi Współpracownicy w Kancelarii również chcą bowiem zostać blogerami, co bardzo mnie cieszy.

Tylko jedno mam nadzieję się nie zmieni. Przez rok istnienia bloga upadłościowego zwróciło się do mnie wielu dłużników, którzy nie bali się przede mną otworzyć. Niech tak zostanie. 

Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Prawni Spółka Partnerska .. a zwłaszcza Mecenasowi Karolowi Sienkiewiczowi jeszcze raz dziękuję za poprzedni rok. Polecam zaglądać na świetny blog Pana Mecenasa o wierzytelnościach (https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/).

Upadłość konsumencka to zazwyczaj dla wielu nowe życie i nowy start. Nasz blog już ma nowy start i liczę na jego nowe życie :).

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Sokolnicki w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: