Firmy windykacyjne uciekają przed krótszym terminem przedawnienia

Zmiany dotyczące terminu przedawnienia, o których wspominałem w poście z 13 lutego są coraz bliżej. Ustawa może zostać uchwalona już na jednym z najbliższych posiedzeń sejmu, a co za tym idzie widać reakcję po stronie wierzycieli. Firmy windykacyjne uciekają przed krótszym terminem przedawnienia.

Tak jak zakładałem w tamtym poście wprowadzenie nowych przepisów zmusi firmy zajmujące się windykacją do intensyfikacji działań, a także zwiększy ich czujność by tym terminom nie uchybić. W wiadomościach pojawiają się głosy, że sądy przeżywają zatrzęsienie powództw dotyczących wierzytelności, które są “zagrożone” nowymi regulacjami.

Dlaczego firmy windykacyjne uciekają przed krótszym terminem przedawnienia?

Nowe regulacje skracają podstawowy termin przedawnienia roszczeń na zasadach ogólnych oraz tych stwierdzonych tytułem wykonawczym lub ugodą sądową z 10 do 6 lat. Dodatkowo przepisy będą dotyczyły również zobowiązań istniejących przed ich wprowadzeniem, więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj. Co nie mniej istotne nastąpi też zmiana ról. Dotychczas to dłużnik musiał udowodnić, że roszczenie się przedawniło. Zgodnie z nowymi regulacjami to wierzyciel będzie musiał przedstawić dowody, że roszczenie nie jest przedawnione.

 

Emilia Marcinkowska
Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. Monika pisze:

  Mam pytanie, może nie bezpośrednio związane z tym tematem, ale nie wiem czy dobrze przekazałam (nie jestem prawnikiem, ale sąsiadką). Pan X spłaca dług komornikowi. Umówił się, że wysyła mu jakąś tam kwotę co miesiąc. Dług jest dość wysoki, a jego pensja to najniższa krajowa. Rozumiem, że będzie spłacał do końca życia, bo długi już podlegające egzekucji komorniczej nie podlegają tej ustawie, zwłaszcza, że tam jest chyba zbieg tych egzekucji, zatem na pewno będzie spłacał je chyba do końca życia.

 2. Lidia pisze:

  Witam,
  Nie za bardzo wiedziałam gdzie umiescic ten post. Bardzo proszę o poradę: firma windykacyjna Kruk przysłała mi zawiadomienie o cesji/ wezwanie do zaplaty, w której informuje mnie ze reprezentuje firme PROKURA ktora jest posiadaczem mojego długu z tytułu umowy z dnia 1999.02.16 zawartej przeze mnie z Bankiem Millenium. Zadłuzenie całkowite wynosi 461,12 na dzień dzisiejszy 933,82 zl. Prosze mi powiedziec co mam z tym zrobic i w jaki sposob mam odpowiedziec Krukowi. Bede bardzo wdzieczna za wszelkie wskazówki.

  • Mirosław Uziembło pisze:

   Droga Lidio,
   Jeżeli od dnia, w którym miało dojść do spłaty zobowiązania do dnia dzisiejszego nie doszło do przerwania biegu przedawnienia/uznania długu, to bazując na tym co napisałaś zobowiązanie wydaje się być przedawnionym.

   Myślę, że ten link może Ci pomóc w ustaleniu czy do takiego przerwania mogło dojść: https://przedawnione.pl/przerwanie-biegu-przedawnienia/

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *