Rafał Rojek

radca prawny

Wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Doradza w zakresie prawa i postępowania cywilnego oraz gospodarczego. Specjalizuje się w obronie dłużników przed wierzycielami oraz niecelową egzekucją komorniczą.
[Więcej >>>]

Firmy windykacyjne uciekają przed krótszym terminem przedawnienia

Mirosław Uziembło05 kwietnia 20184 komentarze

Zmiany dotyczące terminu przedawnienia, o których wspominałem w poście z 13 lutego są coraz bliżej. Ustawa może zostać uchwalona już na jednym z najbliższych posiedzeń sejmu, a co za tym idzie widać reakcję po stronie wierzycieli. Firmy windykacyjne uciekają przed krótszym terminem przedawnienia.

Tak jak zakładałem w tamtym poście wprowadzenie nowych przepisów zmusi firmy zajmujące się windykacją do intensyfikacji działań, a także zwiększy ich czujność by tym terminom nie uchybić. W wiadomościach pojawiają się głosy, że sądy przeżywają zatrzęsienie powództw dotyczących wierzytelności, które są “zagrożone” nowymi regulacjami.

Dlaczego firmy windykacyjne uciekają przed krótszym terminem przedawnienia?

Nowe regulacje skracają podstawowy termin przedawnienia roszczeń na zasadach ogólnych oraz tych stwierdzonych tytułem wykonawczym lub ugodą sądową z 10 do 6 lat. Dodatkowo przepisy będą dotyczyły również zobowiązań istniejących przed ich wprowadzeniem, więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj. Co nie mniej istotne nastąpi też zmiana ról. Dotychczas to dłużnik musiał udowodnić, że roszczenie się przedawniło. Zgodnie z nowymi regulacjami to wierzyciel będzie musiał przedstawić dowody, że roszczenie nie jest przedawnione.

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika Kwiecień 5, 2018 o 16:15

Mam pytanie, może nie bezpośrednio związane z tym tematem, ale nie wiem czy dobrze przekazałam (nie jestem prawnikiem, ale sąsiadką). Pan X spłaca dług komornikowi. Umówił się, że wysyła mu jakąś tam kwotę co miesiąc. Dług jest dość wysoki, a jego pensja to najniższa krajowa. Rozumiem, że będzie spłacał do końca życia, bo długi już podlegające egzekucji komorniczej nie podlegają tej ustawie, zwłaszcza, że tam jest chyba zbieg tych egzekucji, zatem na pewno będzie spłacał je chyba do końca życia.

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Kwiecień 5, 2018 o 16:17

Pani Moniko,

Zachęcam do kontaktu poprzez strone http://www.twojalatarnia.pl lub bezpośrednio na e-mail kontakt@twojalatarnia.pl
Proszę opisać sytuację, a my powiemy co da się zrobić 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Lidia Maj 8, 2018 o 21:26

Witam,
Nie za bardzo wiedziałam gdzie umiescic ten post. Bardzo proszę o poradę: firma windykacyjna Kruk przysłała mi zawiadomienie o cesji/ wezwanie do zaplaty, w której informuje mnie ze reprezentuje firme PROKURA ktora jest posiadaczem mojego długu z tytułu umowy z dnia 1999.02.16 zawartej przeze mnie z Bankiem Millenium. Zadłuzenie całkowite wynosi 461,12 na dzień dzisiejszy 933,82 zl. Prosze mi powiedziec co mam z tym zrobic i w jaki sposob mam odpowiedziec Krukowi. Bede bardzo wdzieczna za wszelkie wskazówki.

Odpowiedz

Mirosław Uziembło Maj 10, 2018 o 11:19

Droga Lidio,
Jeżeli od dnia, w którym miało dojść do spłaty zobowiązania do dnia dzisiejszego nie doszło do przerwania biegu przedawnienia/uznania długu, to bazując na tym co napisałaś zobowiązanie wydaje się być przedawnionym.

Myślę, że ten link może Ci pomóc w ustaleniu czy do takiego przerwania mogło dojść: https://przedawnione.pl/przerwanie-biegu-przedawnienia/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: